Stěžejní podzimní prací je úklid spadaného listí a péče o trávník. Aby po mrazivé zimě zpod posledního sněhu vykoukl opět nádherně zelený trávník, je třeba jeho údržbě obzvláště na podzim věnovat patřičnou pozornost. Hrabání listí zabraňuje tlení a vzniku plísní. Na hrabání se nejlépe hodí takzvané švédské hrábě. Jsou sice dražší, ale vějířovitý tvar umožňuje pohodlnější práci, nezachytávají se do nich větvičky ani listy. Na drobnější odpad upotřebíte kovové hrábě.
Vertikutace osvěží
Po létu je tráva vysušená a poničená, a aby mohla správně dýchat, je nutné provést vertikutaci, při níž se travní drn provzdušní a zbavíme se travní plsti. To pomůže příjmu vody a živin. I když může tato procedura působit drasticky, dodá trávníku potřebnou vitalitu a na pohled poničená zeleň se do několika dnů opět vzchopí. V malé zahradě pomůžete trávníku vertikutačními hráběmi, jejichž výhodou je nízká pořizovací cena, na větší ploše se asi neobejdete bez kvalitního vertikutátoru.
Úklid listí
Padající listí k podzimu sice neodmyslitelně patří a dotváří příjemnou romantickou atmosféru, pokud ho ale necháte ležet na zahradě příliš dlouho, trávníku tím rozhodně neprospějete. Napadané listy ho totiž připraví o světlo a podporují tvorbu suchých hnědých fleků a růst mechu. Pod vrstvou listů nemůže tráva dýchat, během několika dní se může dokonce vytvořit plíseň.
Spadané listí by se proto mělo z trávníku, ale i z choulostivých výhonků stálezelených rostlin pravidelně odstraňovat. Nezapomeňte ani na napadané listy na zpevněných plochách kolem domu, mokré listí na nich vytvoří kluzký hnědý koberec.
Fukar pomůže
Fukary jsou ideálním pomocníkem pro úklid listí, větviček a dalších nečistot z dlážděných chodníčků a příjezdových cest. Poslouží i na trávník, ale na rozdíl od hrábí jimi neodstraníte mechy a drobnější plevel.
Fukary dokážou vyvinout proud vzduchu o rychlosti až 300 km/h, takže nafoukání odpadu na jednu hromadu trvá skutečně pár chvil a foukač nám ušetří množství času, úsilí a leckdy i bolavá záda z hrabání. Obsluha je přitom nenáročná. Listí i ze špatně přístupných míst nejprve nafoukejte na hromadu a pak můžete většinu foukačů přepnout na vysávací funkci.
Odpad se hromadí v zásobním pytli, jehož obsah se jednoduše vysype na kompost. Řada přístrojů dokáže navíc v předkomoře listí i zmulčovat až na desetinový objem a drť se na kompostu rozloží mnohem rychleji.
Listí může být užitečné |
Spadané listí však nemusí být jen nepříjemným odpadem. Na některých místech zahrady ho lze i vhodně využít. Až deseticentimetrovou vrstvu lze ponechat například pod stromy, keři a křovinami a na vyčištěných květinových a zeleninových záhonech. Nejlepší je, když listy zlehka zapracujete do záhonů pomocí trojzubé kypřicí motyčky a zakryjete trochou zeminy, aby je neodvál vítr a aby se urychlil proces rozkladu. Zajistíte si tak rychlou tvorbu čerstvého bohatého humusu, díky němuž rostliny na jaře příštího roku opět rozkvetou v celé své kráse. |
Drtiče zahradního odpadu
Po prostříhávání nebo kácení stromů a živých plotů vznikne množství odpadu. Protože pálit větve je dnes často komplikované a mnohde dokonce zakázané, přijde vhod zpracování pomocí drtičů zahradního odpadu. Většina elektrických drtičů zpracovává odpadovou dřevní hmotu o průměru až 4,5 cm pomocí soustavy rotujících nožů. Vzniklou jemnou dřevní drť lze pak využít jako základ do kompostu nebo se dá zužitkovat i jako kvalitní mulč. Drtiče jsou vhodné i pro zpracování odpadu, který vzniká po prořezávání a zmlazování ovocných stromů i keřů.
Štěpkovač není drtič
Na rozdíl od drtičů, které jsou vybaveny soustavou nožů, mají štěpkovače uvnitř ozubené kolo, které větve postupně ukrajuje a zároveň je automaticky vtahuje do vnitřního mechanismu stroje. Výsledkem jsou asi 2,5 cm dlouhé štěpky, které poslouží nejen jako mulčovací materiál, ale po proschnutí i jako palivo.
Čištění pod tlakem
Zpevněné plochy okolo domu, schodiště, dlážděné i dřevěné terasy a dvorky už dávno není nutno drhnout kartáčem. Mnohem rychleji i účinněji zvládnete tuto činnost s pomocí vysokotlakých čističů. Vyvinou tlak až 40× vyšší než klasická zahradní hadice. Ušetří vám tak mnoho času a fyzické námahy. Zároveň jsou vysoce úsporné, například některé tlakové myčky ušetří při důkladném umytí velké plochy až 80 % vody. To už stojí při stále rostoucích cenách vodného a stočného opravdu za zamyšlení.
Myčku jednoduše připojíte k vodnímu kohoutu a do elektrické sítě a o zbytek se už postará integrované čerpadlo. Mechy nebo nečistoty na dlažbě vás tak dlouho trápit nebudou.
Kompostuješ? Ušetříš!
Pokud ještě nemáte na zahradě kompost, je nyní na jeho založení ideální čas. Nejen že se tak zbavíte listí, větviček či kořenových balů starých letniček, ale uleželý humus zužitkujete později jako kvalitní hnojivo při výsadbě a výsevu do záhonků. Při zakládání kompostu dbejte na to, aby byl chráněn před prudkým sluncem i větrem. Žížaly, svinky i mikroorganismy, které se na procesech rozkladu v kompostu podílejí, ocení umístění kompostu v mírném stínu. Kompost je důležité správně vrstvit a prohazovat, ale není to nic komplikovaného a dnes jsou k dispozici daleko snazší a efektivnější metody kompostování než dříve. Moderní kompostéry z recyklovatelných plastů urychlují tvorbu humusu a usnadňují prohazování hmoty.
Příprava dřeva
Podzim je také časem přípravy dřeva na zimu a k tomu se neobejdete bez pořádné pily. Jestli si pořídíte pilu elektrickou nebo benzinovou, záleží na okolnostech. Pokud máte naskládané špalky hned u chalupy, postačí vám elektrická, se kterou snadno nařežete polínka menšího průměru přímo do kamen nebo krbu. Každý ale potřebuje občas zpracovat dřevo tam, kam elektrická šňůra nedosáhne, nebo se utkat se špalky většího průměru. Například pro osamocený strom na konci rozsáhlé zahrady raději volte benzinovou pilu.
Při koupi upřednostněte pilu s řetězem se zuby, které účinně zabraňují zpětnému rázu pily, takže nehrozí její náhlé vymrštění směrem k uživateli. Určitě přitom sáhněte po pile vybavené účinným antivibračním systémem – stroj se pohodlněji drží a můžete řezat delší dobu.
Štípače dřeva
Pokud je vaše spotřeba dřeva opravdu veliká a očekáváte tuhou dlouhou zimu, investujte do elektrického štípače dříví. Pracuje potichu za vás a do hodiny často naštípá i sto kusů polen. Hodí se i tam, kde je potřeba rozštípnout obrovské kusy a pila ani sekyrka na to nestačí. Před koupí je nezbytné uvážit délku a průměr polen, které chcete štípat. Čím delší a tvrdší dřevo, tím výkonnější typ zvolte.
V úvahu vezměte i to, jak často a jaké množství dřeva plánujete štípat. Na dlouhá polena potřebujete vertikální štípač, na krátká stačí štípač horizontální. Je menší a subtilnější a můžete s ním pracovat i přímo v místnosti vedle krbu. Abyste si ušetřili čas, volte štípače, u kterých lze nastavit délku dráhy pístu podle skutečné délky polena (obvykle se označuje jako systém „Vario“). Nemusíte tak vždy čekat, až se píst vrátí do nejzazší polohy.
Pozor na elektřinu |
Dříve než si pořídíte štípač, důkladně prověřte elektroinstalaci na domě či chalupě. Je třeba mít odpovídající jistič. U vertikálních štípačů, které jsou určeny na zpracování i více než metr dlouhých špalků a mají vysoký příkon, se neobejdete bez tzv. motorové zásuvky na 380 V. |