Na první pohled se zdá, že si s rekonstrukcí zahrady snadno poradíte. Bláhová naivita ale překvapila spoustu zahradníků. Velké projekty přináší úskalí, která se často objeví až během přestavby a vyžadují rychlá řešení. Co všechno se může stát?
Kam se starým materiálem?
Nejvíce svépomocných zahradníků narazí na problém odvozu odpadu. Na rekonstruované zahradě se hromadí hlína, staré dřevo, železo i biologický odpad. Dřevo možná spálíte, kam ale se starým železem nebo stavební sutí?
Potřeba odvézt materiál vás překvapí v nejméně vhodnou chvíli. Na staveništi se tyčí nekonečná hromada odkopané hlíny a vy ji převážíte z místa na místo. Zásah je nezbytný, ale kam s ní?
Nejlepší možností je zbavit se staré hlíny na inzerát. Zatímco vám hlína přebývá, někdo jiný ji shání. Rozhoďte sítě po internetu a sami uvidíte, že zájemci se pohrnou.
Řada lidí si také láme hlavu s odvozem. S tím vám pomůže půjčovna vozíků. V ní si na jedno odpoledne vypůjčíte přívěs a odvezete hlínu na skládku nebo až k případnému zájemci z inzerátu.
Kolik stylů znáš, tolikrát jsi zahradník
Ještě než se pustíte do přestavby, rozmyslete si, v jakém stylu zahradu chcete. Na českých zahradách narazíte na tyto styly:
- Francie – kombinace okrasné a užitkové zahrady s bylinkami. Potkávají se zde pestrobarevné růže a petunie s bylinkami, jako je levandule, šalvěj a tymián.
- Itálie – středomořská zahrada vypadá jako jedna velká terasa, které dominuje společné posezení. Zahrada je převážně okrasná a doplněná kameny.
- Anglie – pečlivě zarovnaný trávník a geometrické tvary vytváří řád. Na vše dohlíží úhledně zastřižený živý plot a záhonky s tulipány, kosatci a anglickými odrůdami růží.
- Japonsko – tradiční feng-šuej zahradě dominuje klid, pohoda a dostatek stínu. Zahradu doplňte lampami a okrasnými lavičkami.
- Přírodní zahrada – zahrada budící dojem rozkvetlé louky vypadá neudržovaně, ale vyžaduje stejnou péči jako kterákoliv jiná. Častým prvkem jsou jezírka s rybami.
Nejdřív bagr, potom zábava
Při plánování nové zahrady se těšíte na sázení okrasných květin, zeleniny a zakládání záhonků. To je ale třešnička na dortu. Vše začíná špinavou prací.
Terénní a stavební úpravy zahrady jsou základ každé rekonstrukce. Nejprve vytvořte kaskády, okrasné zídky a zpevněné povrchy. Na nich postavte stavby jako dřevník, domek na nářadí nebo pergolu.
Před stavbou si rozmyslete, zda se vám vyplatí ruční terénní úpravy nebo půjčovna bagrů. Pronájem malého rypadla stojí přibližně 2500 Kč na den a ušetříte si hodiny práce s krumpáčem a lopatou.
Nezbavujte se staré vegetace
Někteří zahradníci si myslí, že rekonstrukce zahrady začíná na překopané plantáži. Tím se ale zbaví vzrostlých dřevin, které na zahradě poskytují stín a úrodu.
Před začátkem projektování si projděte zahradu a rozmyslete, co uděláte se starou květenou. Pokud máte na zahradě vzrostlé stromy, pokuste se je zachovat. Stromy byste měli kácet jen tehdy, pokud jsou suché nebo berou vodu okolním rostlinám.
Rekonstrukci zahrady nezvládnete za týden a proto se připravte na hromadu práce. Pokud si ale vše rozmyslíte dopředu, na případné problémy budete připraveni. Díky tomu ušetříte peníze i vaše nervy.