Žádný způsob zavlažování se nedá jednoznačně odsoudit, každý má svůj význam a hodí se do určitého prostředí. Kromě typu závlahy se opomíná také zdroj vody, kde dochází k největším nehospodárnostem. Kdo by chtěl zalévat drahou vodou pitnou, zvláště když se postupně stává vzácnou komoditou?
Současné trendy velí maximálně využít vody dešťové. Lepší zdroj vody rozhodně nenajdete, je zadarmo a pro rostliny je to ta nejpřirozenější volba bez nadměrného obsahu minerálů. Lze ji zachytávat ze střech i zpevněných povrchů. K tomuto účelu se perfektně hodí zvláště podzemní jímky, které lze sehnat v různých objemech i provedeních. Dešťová voda má velký význam také pro ty majitele domů, kteří se snaží o co nejvyšší samostatnost. Ta souvisí i se smysluplným využitím vody odpadní, kterou je možné dále ještě použít jak v domácnosti, tak na zahradě.
Automaticky, nebo s hadicí?
Při výběru mezi automatickou závlahou nebo ruční zálivkou s hadicí zvažte všechna pro a proti. Určitě nejde jen o finanční náklady, položte si také otázku, zda chcete zálivkovou vodou šetřit, zda máte čas na pravidelnou péči o zahradu, a především zda je vůbec možné na pozemek nainstalovat automatickou závlahu. Odpovědi na poslední otázku jsou vesměs pozitivní, v některých případech ale může být instalace složitá – na pozemku, který je špatně dostupný pro stavební techniku, má komplikované napojení na zdroj vody a podobně. Konečné řešení se může promítnout do vyšších finančních nákladů.
Také čtěte: Voda a jak jí šetřit doma i na zahradě
Pro všechny typy výsadeb
Domněnka, že se automatický systém volí spíše pro zálivku trávníku, je mylná. Tímto způsobem lze zalévat prakticky vše, co vás napadne, od solitérních stromů, květinových a zeleninových záhonů ve skleníku či pařníku až po mobilní zeleň na terase nebo balkonu. Vždy je ovšem třeba zvolit správné řešení. Zalévat totiž můžete postřikem, pomocí kapkovacího potrubí či jiným typem mikropostřiku nebo dokonce podzemní závlahou, která stále ještě nepatří mezi běžná řešení.
Největší výhodou automatické závlahy je její samostatnost, závlahový cyklus se nastaví při jarním spuštění a samotná ovládací jednotka spolu s čidlem nastavuje zálivku při změnách počasí, takže se už o nic starat nemusíte. Při správné instalaci je zálivka také rovnoměrnější, optimalizuje spotřebu vody a v porovnání se závlahou manuální dokáže vodu ušetřit.
Mikrozávlaha nejen do skleníku |
Pokud pěstujete zeleninu i další skupiny rostlin ve skleníku, pak jistě víte, jak je zálivka v tomto prostředí náročná. Nesprávná zálivka může vést k poškození rostlin (při nadměrném smáčení listů) a k rozšíření některých chorob a škůdců. Mnohem praktičtějším řešením je zálivka pomocí mikrozávlahy, která dokáže ušetřit až polovinu zálivkové vody a navíc při ní dochází k cílené distribuci vody přímo k rostlinám. Na trhu se setkáte se třemi typy mikrozávlahy, a to s postřikem horním, spodním a bodovou závlahou. Postřik horní se hodí především do skleníků s tropickými rostlinami, které vyžadují specifickou vlhkost vzduchu, zatímco ve výsadbě zeleniny by mohl způsobit šíření některých chorob. Postřik spodní ocení především masožravé nebo bahenní rostliny a bodová závlaha se postará o zálivku veškeré zeleniny. |
Manuální závlaha jako stálice
Díky nízké pořizovací ceně a snadné dostupnosti na trhu patří mezi nejoblíbenější řešení závlaha manuální, a to pomocí zahradní hadice nebo s využitím různých typů zavlažovačů či zadešťovačů. K těmto pomocníkům lze dokoupit i různé doplňky, např. vozík na zahradní hadici, různé typy trysek pro hadice i zavlažovače.
Snadná instalace a jednoduché použití jsou ale vykoupeny určitou námahou a nerovnoměrnou distribucí vody, která bude zvláště viditelná u okrasného trávníku. V konečném důsledku můžete touto závlahou spotřebovat dokonce mnohem více vody než při automatické závlaze. Stejně tak je i obsluha časově náročnější, dokonce ani zadešťovače se bez našeho občasného zásahu neobejdou.
Nepřehlédněte: Voda na zahradě v netradičním kabátě
Schematický návod neuškodí
Komponenty pro manuální závlahu dokáže vybrat i laik, v případě automatického zavlažovacího systému je to ale zcela jiné. Sice jsou na trhu dostupné dokonce i hobby systémy, které lze snadno sestavit jen s pomocí jednoduchého schematického návodu, nelze ovšem počítat s vysokou kvalitou komponentů a stejně tak ani zálivka není naprosto dokonalá. Pokud pro vás vyšší vstupní náklady nejsou překážkou a raději volíte kvalitu, nechte si automatický závlahový systém navrhnout odborníkem. Bude vycházet z detailního projektu vaší zahrady a vložené prostředky se časem vrátí nejen v úspoře vody, ale i vašeho času.
Při návrhu vhodného řešení je třeba brát v úvahu různé typy výsadeb, které budou zalévány, odlišné požadavky některých specifických rostlin a samozřejmě také odlišné podmínky v jednotlivých částech zahrady. Tyto odlišnosti hobby systémy nikdy zohlednit nedokážou a nejen v tom se od profesionálních systémů liší.
Výhody a nevýhody různých způsobů závlahy je třeba zvážit ještě před nákupem a instalací: Automatický závlahový systém
Manuální závlaha
|