Jarní úklid
První věc, kterou musíte udělat, abyste svoji chatu připravili na volné víkendy, je uklidit všechno, co po zimě zbylo. Začněte údržbou interiéru – vymeťte pavučiny, utřete prach, umyjte okna a nezapomeňte dovnitř pustit sluneční paprsky. Pokud se vaše chata nachází v oblasti, kde ještě do nedávna mrzlo, větrejte opatrně. „Ve vyšších oblastech mohou být stěny vaší chalupy ještě stále příliš studené. Je možné, že intenzivní větrání způsobí srážení vlhkosti a stěny chaty tak mohou navlhnout. V tomto případě větrejte spíš postupně a každou návštěvou chaty čas větrání prodlužujte. Vyhnete se tak tvorbě nechtěných plísní na stěnách a jejich následnému odstraňování,“ upozorňuje Marcela Bínová, odbornice z oddělení vytápění v projektových marketech Hornbach.
Při uklízení nezapomínejte ani na rohy a skrytá místa za skříněmi, které jsou náchylné na tvorbu plísní. Pokud nějakou plíseň najdete, napadené místo ošetřete fungicidními prostředky.
Zkontrolujte střechu, okapy a komín
Drsné zimní podmínky mohou na střeše chaty či chalupy nadělat škodu, takže pečlivě zkontrolujte její stav. Silný vítr a těžká sněhová nadílka mohou poškodit tašky, které bude třeba vyměnit. Závažnější škody, jako například propadlou část střechy, nechte opravit odborníkem. Ledové rampouchy nebo sníh sice krásně ozdobí okapy a žlaby, přinést s sebou však mohou i rizika. V období zimy se v okapech usazuje množství nečistot díky ledu, který blokuje odtok vody. I po roztání posledního sněhu mohou být okapy stále blokované, a proto je potřeba je dobře vyčistit. Pokud nánosy nevyčistíte, riskujete, že následující zimu vám okapy popraskají.
Další důležitou věcí, na kterou se při údržbě chalupy často zapomíná, je komín. Jaro je ideální čas na naplánování údržby a čištění komínů od vrstvy sazí a kreosotu (hořlavá látka, která se usazuje na stěnách komínu). Jarním čištěním komínů se vyhnete případným nehodám a škodám na majetku. I když máte na chatě plynový krb, komín by měl být stále čistý. Kreosot je přítomný i v plynových krbech, i když v menším množství. Do čištění se však nepouštějte sami z důvodu bezpečnosti – údržbu přenechte odborníkům.
Nezapomínejte na vodu
Jestliže jste na konci podzimu chatu dobře zazimovali a vypustili vodu z celého systému, nastal čas na opětovné napuštění. Předtím, než tak uděláte, zkontrolujte všechny trubky, hadice či rozvody, abyste se ujistili, že nemají žádné praskliny. „Po důkladné kontrole otevřete kohoutky na studenou vodu a nechte je otevřené. Následně otevřete hlavní ventil. Po otevření hlavního ventilu nechte několik minut téct vodu z otevřených kohoutků a potom je zavřete – takto odstraníte z trubek vzduch,“ upřesňuje Marcela Bínová.
Pokud čerpáte vodu ze studny, nezapomeňte na její kontrolu. „Pokud se chcete ujistit o kvalitě vody, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygieniky. V případě, že zjistíte přítomnost škodlivých látek, je třeba provést kompletní dezinfekci vody a počkat, dokud nebude znovu pitná,“ dodává Marcela Bínová z Hornbachu.
Postarejte se o zahradu
Pokud se vaše chata nachází v teplejších oblastech, můžete začít přemýšlet nad pracemi na zahradě. Naplánujte si výlet do zahradního centra a obstarejte všechno potřebné pro vaší novou jarní zahradu. „Před začátkem výsadby odstraňte plevel, zryjte půdu a přidejte nové hnojivo. Na místě je také správné naplánování plodin, které chcete vysadit. Nepřetržité pěstování stejné zeleniny na jednom záhoně by totiž vedlo k postupně se zhoršující úrodě. Půda se odčerpáváním stejných živin časem unaví. S výsadbou semínek začněte už na konci února nebo v březnu,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Více informací na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ