Bílá peřina sněhu je na první pohled nesmírně romantická, ale na ten druhý – při představě odklízení té nádhery – se už mnohým z nás orosí čelo. S osvědčenými pomocníky si ale dokáže dobře poradit každý majitel domu nebo chalupy. Nejdříve si však z pohodlí domova promyslete, jestli se vám zrovna víc hodí hrablo, lopata či fréza. Pak už stačí jen teplé oblečení a s chutí do toho.
Hrablo nebo lopatu?
S vrstvou čerstvého sněhu nebo ledovou krustou na chodníku si dobře poradí lopata nebo hrablo. Na odklizení zledovatělého sněhu jsou ideální hrabla s kovovou lištou, které led bez větší námahy rozbijí. „Pokud potřebujete odklidit sníh z menších ploch, můžete využít jak klasickou lopatu, tak i lopatu skládací, která je lehká a zároveň velmi skladná. U práce se zahřejete a v závějích odházeného sněhu se ještě vyřádí děti,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Šetřete síly, frézujte
Nechce se vám potit s hrablem či lopatou nebo máte na odklizení velkou plochu pod sněhem? V takovém případě se určitě vyplatí sněhová fréza. Vybírat můžete z nabídky jednostupňových nebo dvoustupňových fréz, jednoúčelových i víceúčelových. Mezi dvoustupňové patří i frézy, které fungují na principu pomaloběžného ocelového šneku. Šnek dokáže sníh odhazovat až do vzdálenosti 10 metrů.
„U sněhové frézy je dobré soustředit se i na váhu. Nízká hmotnost v kombinaci s pojezdem vpřed vám ušetří síly a na nerovném povrchu i nervy. Pokud jste zvyklí uklízet sníh v extrémních podmínkách, oceníte frézu, která disponuje mechanickým regulátorem otáček motoru s prodlouženou dekompresí, která nastartuje i v teplotách hluboko pod bodem mrazu,“ vysvětluje specialista z Hornbachu a dodává „frézu ovšem vždy ukládejte na místo, které je chráněno před vlhkostí a mrazem, aby nedošlo k poškození motoru nebo ke ztrátě kapacity baterie.“
Posypat solí nebo štěrkem?
Když už máte sníh odklizený, nebo jej nenapadlo větší množství, je dobré terén ještě posypat. S posypovou solí se setkáte téměř všude. Sníh a led pod ní rychleji taje. Bohužel, není šetrná k půdě, packám vašich domácích mazlíčků, ani k vašim botám. „Slaná voda se totiž vsakuje do půdy a trvale ji poškozuje. A v případě, že tající vrstva znovu zmrzne a ke všemu zapadá novým sněhem, hrozí nebezpečí uklouznutí. Posypovou sůl sice můžete mít celou zimu v záloze, pokud by selhaly další možnosti, ale lze ji nahradit keramickým posypovým štěrkem. Zimní posyp tohoto typu je navíc zdravotně nezávadný pro člověka, zvířata i půdu,“ vysvětluje David Benda.
Více informací najdete na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ