Protože čerstvé dřevo by mělo před pálením prosychat ideálně kolem dvou let, na letošní zimu musíte mít nachystané palivo již z předešlých let. Letos vás čeká úkol doplnit zásoby dřeva na další sezonu.
Nejčastěji si lidé kupují kulatinu nebo větší špalky. Ty je nutné nařezat ruční, cirkulární nebo motorovou pilou na požadovanou délku, případně naštípat na menší kusy, které lépe proschnou. Vyřešit je třeba i uskladnění tak, aby dřevo dobře vysychalo.
Pokud zakoupíte dřevo zkrácené na požadovanou délku, řezání odpadá. Chcete-li dřevo naštípat, na malé špalky postačí štípací sekera nebo ostřič seker. S většími kusy vám pomůže nápomocný štípací klín. Paradoxní je, že tvrdé (například dubové) dřevo se štípe mnohem lépe než některé měkčí druhy dřeva. Vždy se lépe štípe dřevo čerstvé než vyschlé.
Vlastníma rukama
Mnohem levnější než nařezané dřevo je kulatina, kterou si následně zpracujete sami. Budete ale potřebovat dostatek času, energie i síly. Rozhodně se neobejdete bez správného náčiní, techniky a ochranných pomůcek.
Pokud si chcete přitápět jen příležitostně v nejhorších mrazech a nechce se vám investovat do drahého nářadí, vystačíte si s obloukovou pilou a sekerkou. Jde o poměrně fyzicky náročnou práci a zpracování objemnějšího a většího množství dřeva bez kvalitních pomocníků je v podstatě nemožné.
Pro nařezání kmenů a kulatiny na požadovanou délku se hodí kvalitní benzinová řetězová pila nebo kolébková pila, tzv. cirkulárka. Po nařezání se dostane ke slovu elektrická štípačka – nenadřete se s ní tolik jako se sekerou.
Výběr motorové pily
Před pořízením nové motorové pily se zamyslete, jak často a jaký materiál budete pilou zpracovávat, zda budete mít přístup k elektrickému proudu, jaké máte s řezáním zkušenosti atd. Na základě těchto faktorů si zvolte požadovaný výkon stroje, délku vodicí lišty či samotný pohon.
Pro občasné řezání palivového dřeva vám s největší pravděpodobností postačí kvalitní hobby pila s obsahem motoru alespoň 45 cm3, ale pokud topíte dřevem celou zimu, vyplatí se investovat víc peněz do koupě robustnější a výkonnější farmářské pily, např. se skříní motoru z lehkých slitin a obsahem okolo 50 cm3.
Podle čeho si vybírat |
Při výběru motorové pily se zaměřte na výkon a délku řezné lišty. Lidé si často vybírají pilu podle pravidla: čím větší lišta, tím lepší pila. Pokud zvolíte pilu s dlouhou lištou a malým výkonem, pak se při práci zbytečně nadřete. Důležitá je také délka záruční doby – někteří prodejci nabízejí i sedmiletou záruku. |
Strojní štípače
Ke štípání větších kusů dřeva jsou nepostradatelnými pomocníky štípače – na výběr jsou horizontální nebo vertikální. Na malé špalky postačí štípačka horizontální. Nejčastěji se používají hydraulické štípačky s elektromotorem. Jejich schopnosti ocení hlavně majitelé krbů či krbových kamen. Štípací tlak se v tomto případě nejčastěji pohybuje v rozmezí 5–10 tun. Štípačky se spalovacím motorem se budou hodit v místech bez přívodu elektrické energie.
Práce se štípačkou
Špalky či polínka nejprve zkraťte na požadovanou délku (ideálně 30–50 cm), uchopte štípačku oběma rukama, nastavte výšku a stabilně ji ukotvěte. Špalek poté položte do štípacího korýtka a na chvíli podržte spínač. Některé štípačky polínka přímo rozčtvrtí a vy se tak zcela vyhnete riskantní práci se sekerou.
Na podpal si nezapomeňte připravit třísky. Snažte se dřevo naštípat bezprostředně po jeho pokácení, jeho zpracování je v této době nejjednodušší.
Pracujte bezpečně |
Při práci se dřevem mějte vždy na paměti, že pracujete s ostrými nástroji a výkonnou technikou. Pokud se chcete vyvarovat úrazu, dbejte základních zásad bezpečnosti. Při práci používejte ochranný štít, nebo alespoň ochranné brýle. Rukavice či ochrana sluchu by měly být při podobných činnostech samozřejmostí. Pro častější práci s motorovou pilou je vhodné i ochranné oblečení – speciální kalhoty a bunda vás ochrání proti pořezání (oděv se skládá z několika vrstev látek se speciálně dlouhými vlákny, které se namotají na řetěz a okamžitě ho zastaví). Obuv by měla být vždy pevná, nejlépe s ocelovou špičkou. |