To vše je umožněno jejich speciální konstrukcí, kdy na předsunutém bubnu jsou uloženy velice odolné žací nože, a to tak, že jsou k němu připojeny otočně. Jinými slovy, pokud kterýkoliv z nožů narazí na pevnou překážku, což v těžkém a složitém terénu není nic výjimečného, protočí se, aniž by došlo k jeho poškození.
Posečenou vegetaci ponechávají za sebou v řádcích, takže ji lze snadno sklidit čerstvou, popřípadě ji na místě pohodlně usušit.
Problémem pro bubnové sekačky nejsou ani plochy s častým výskytem velkých drnů a krtin. Díky předsunutému a otevřenému žacímu bubnu, takové překážky lehce rozseknou nebo rozmetají.
Bubnovky se velmi snadno obsluhují a vyžadují jen minimum seřizování a údržby.
Důležité jsou i ergonomicky tvarovaná řidítka, která si lze jednoduše podle individuální potřeby nastavovat. Díky zesílenému nosnému rámu je u nich hladina vibrací snížena na minimum.
Chytrou volbou může být bubnová sekačka s nastavitelnými řídítky. Tento typ totiž umožňuje i sekání podél zdí nebo jiných překážek. Díky nastavitelnosti řídítek se dá taková bubnová sekačka snadno složit a přepravovat například i v kufru auta.
Novinkou na českém trhu je bubnová sekačka BDR 583 VARIO s výkonem motoru 7,5 HP. Jde o jedinou bubnovou sekačku na českém trhu, která je vybavená variátorem pojezdu, díky němuž si pojezdovou rychlost plynule nastavíte přesně, tak jak potřebujete.
Co je na bubnové sekačce nejdůležitější? Podle čeho vybírat správnou bubnovou sekačku? Co by Vám měl prodejce na sekačce předvést?
● Nejdůležitější je motor – proto volte stroje osazené osvědčenými značkami motoru. Vyvarujte se neznámých výrobců motorů, kteří mají většinou sídlo v asijských zemích.
● Sekačku si nechte nastartovat a odzkoušet ještě v prodejně. Startování musí být snadné i pro ženy nebo seniory.
● Kolečka musí být uložena v kuličkových ložiskách. V prodejně si nechte předvést vůli uložení kol, zatočte jimi…
● Zajímejte se o volnoběžku, a to tak, že uchopíte sekačku za řídítka a zkusíte s ní na místě otočit o 360 stupňů, mělo jít hladce …
● Řidítka a šasi musí být z pevného a dostatečně tuhého materiálu. Otočte tedy řídítky do stran a otestujte si tak kroucení celého těla stroje a řídítek…
● Volte stroj, který má kola se šípovitým vzorem – díky tomuto vzoru má stroj lepší záběr při práci, a to i ve svažitém terénu. Podívejte se také na hloubku a velikost vzorku.
● Ovládání rotace žacího bubnu a pojezdu by mělo být oddělené. Otestujte si pojezd a samostatné spínání žacího bubnu. Pojezd by neměl být příliš rychlý ani pomalý.
● Zajímejte se o kvalitu a pevnost žacích nožů. Vysuňte nůž a zatlačte na něj. Pokud je kvalitní, neohne se…
● Volte raději sekačku s možností nastavení madel a „vyosení“ rukojeti – díky těmto možnostem poskytuje sekačka vyšší pracovní komfort a dosahuje větší prostupnosti terénem. Madla si seřiďte podle výšky své postavy a vyzkoušejte si možnost jejich hladkého nastavení do stran a sklopení pro jednoduché skladování nebo převoz (např. i v kufru osobního auta).
● Disky kol by měly být určitě kovové.
● Osy kol by měly být zakrytované – kryty zabraňují namotávání trávy na kola.
● Dále se podívejte, zda má stroj v přední části i ručku – madlo, které ulehčí manipulaci se sekačkou při jejím převozu.
● Zajímejte se o to, jak jsou proti případnému poškození chráněny lanovody.
● Všechna místa pro pravidelnou údržbu musí být snadno přístupná (filtr, hrdo olejové nádrže, svíčka…).