Osvětlení zahrad, jak ho vnímáme dnes, je fenomén čistě současný a má svůj původ v době, kdy se mezi lidmi rozšířilo vnímání zahrady jako venkovního obývacího pokoje. Výrazně tomu také napomohl masivní nástup cenově dostupných LED technologií. Zahrada přestává být pouhým sadem, ale stává se součástí obytného prostoru.
Zatímco před dvaceti lety panovala na našich zahradách tma a osvětleny byly jen dvory a terasy, dnes díky široké nabídce nejrůznějších svítidel je spíš vzácnost potkat zahradu zcela neosvětlenou. Ale i samotný způsob osvětlení má svou genezi. Nejprve se světla do exteriéru instalovala pouze za účelem funkčního a komunikačního osvětlení, tedy proto, abyste se mohli po zahradě po setmění bezpečně pohybovat. Dnes se setkáme s kombinací obojího.
Funkční osvětlení se instaluje tam, kde se pohybujete (terasa, příjezdová cesta, chodníčky k altánu atd.), zatímco osvětlení dekorativní má za účel vytvářet v zahradě atmosféru. Světlo dotváří harmonii v zahradě a navozuje pocit bezpečí. Díky tomu si můžete zahradu vychutnat i při pohledu z okna a za sklem neuvidíte jen tmu. To je důležité zejména dnes, kdy si mnoho majitelů rodinných domů oblíbilo velkoformátové prosklení. Cílem ovšem není osvětlit prostor zahrady tak, aby tam přestala být tma, ale spíš zvýraznit kontury stromů, přisvítit solitérní dekorace, jezírka, zídky. To znamená pomocí světla rozšířit v noci prostor zahrady. Osvětlení se ovšem netýká pouze léta, ale stejně tak dobře funguje i v zimě, kdy je efektní podsvítit holé větve.
Nepřehlédněte: Zahrada v zimě jako dokonalá zóna klidu
Svítidla se dají rozdělit podle napětí: na 230 V a nízkonapěťová 12 V. Nízké napětí je nutné z bezpečnostních důvodů instalovat například u jezírek. Výhodou osvětlení na bázi nízkého napětí je též možnost instalace svépomocí.
Kabely nízkého napětí nemusíte zakopávat hluboko, stačí do cca 5 cm. Vedou se například podél plotu, za obrubníkem či tam, kde nehrozí poškození kabelu, např. při sázení rostlin. Většinou jde o stavebnicový modulární systém, který lze časem jednoduše rozšířit. Díky úsporným LED žárovkám není osvětlení zahrady nijak nákladné na provoz, většinou se vejdete do 60 W. Některé systémy mají dokonce předinstalované konektory, takže uživatel si umístí a našroubuje na odbočky jednotlivá svítidla, další variantou je dvoulinka, na kterou se konektory nacvaknou. Instalace je tedy velmi jednoduchá.
Většina svítidel se proto dodává se zakončením kabelem s konektorem. U instalací na 240 V je potřeba používat proudové chrániče a vedení zakopat do předepsané hloubky v chránicí trubce, do pískového lože a pod výstražnou pásku.
Efektní i praktické řešení za dobrou cenu |
Radí: Václav Holas, led-zahrada.cz Zahradní osvětlení nám umožňuje pohled do zahrady, například z okna nebo i z terasy. Mnoho lidí si rádo posedí v intimnějším osvětlení, proto doporučuji osvětlení terasy pouštět manuálně, zatímco zahradní osvětlení automaticky. Zahradní osvětlení nemusí svítit celou noc, ale obvykle stačí, když zahrada ‚vypne‘ například v jedenáct hodin. U nízkonapěťových 12V systémů existuje vzdálenostní omezení. To znamená, že byste neměli přesáhnout vzdálenost 70 m od transformátoru k nejvzdálenějšímu svítidlu, což v běžných zahradách nehrozí. Lze to vyřešit zapojením dalšího transformátoru do systému. Svítidla pod napětím 240 V je vhodné používat jako funkční osvětlení na fasádě domu, nejlépe v kombinaci s pohybovými čidly, soumrakovými čidly či časovými spínači. Pro dekorativní osvětlení je naopak výhodné použít nízkonapěťový systém. Co se druhů osvětlení týče, nejrozšířenější skupinou jsou reflektory, které slouží na bodové zvýraznění objektů v zahradě. Dále se používají zápustná svítidla, která buď nasvěcují nějaký konkrétní objekt, nebo slouží k dekorativnímu vymezení jednotlivých zón v zahradě – hrana terasy, parkovací stání atd. U svítidel zapuštěných v zemi není vidět osvícený terén, protože svítí zespodu nahoru. K osvětlení cest či jiných komunikací doporučuji stojací svítidla, jejichž světlo dopadá na osvětlovanou plochu shora, takže ji skutečně osvětluje. Listnaté rostliny se podsvětlují (javory, azalky, muchovníky), jehličnany se nasvěcují z boku. |
Mohlo by vás také zajímat: Hranice pro pozemek: Jaký typ oplocení zvolit?