Dřevo má do bezúdržbového materiálu opravdu daleko. Když se o něj ale budete pravidelně a správně starat, odmění se vám nejen perfektním vzhledem, ale také dlouhou životností. Na verandu je to skvělý materiál zejména proto, že se v létě nerozpaluje slunečními paprsky a je i příjemné na dotek. Navíc skvěle zapadá do přírodního rázu zahrady. Jenže po čase začíná šednout, porůstat mechem nebo se z něho loupe nátěr. Tomu stejnému čelí i zahradní nábytek ze dřeva. Jak se o ně tedy co nejlépe starat?
Jak vyčistit dřevěnou terasu po zimě
U renovace terasy záleží hodně na jejím stavu. Někdy může stačit ruční čištění, v jiných případech se vyplatí zainvestovat do profesionálního strojového čištění.
Pokud jste se rozhodli pro čištění svépomocí, vždy terasu nejprve očistěte od hrubých nečistot, ideálně vysokotlakým vodním čističem. Na zašedlé dřevo poté ještě za vlhka naneste odšeďovač a nechte působit podle návodu. Následně podlahu vydrhněte kartáčem a omyjte. Takto ošetřenou podlahu nechte oschnout alespoň 2–3 dny.
V případě, že už máte terasu několik let, a kromě šednutí nebo zčernání jsou na ní vidět i větší stopy používání jako rýhy nebo oloupaný nátěr, zbruste ji nejprve kotoučovou bruskou až na zdravé dřevo a až pak pokračujte v údržbě.
Po čištění následuje ochrana
Jakmile máte terasu vyčištěnou, je potřeba ji ošetřit speciálními přípravky. U měkkého dřeva (jako je borovice nebo smrk) je nezbytná impregnace, která zabrání plísním a hnilobě. Až po jejím použití přijde na řadu ošetření terasovým olejem, který chrání materiál proti vodě a UV záření.
Nejčastěji se používají přírodní oleje, vosky nebo směsi olejů a vosků. Možné je samozřejmě terasu opatřit i nátěrem, ale tím dřevo ztratí svůj přirozený vzhled. Výhoda olejů a vosků je také v tom, že dřevo chrání, ale neuzavře mu póry. A navíc si můžete vybrat odstín dřeva přesně podle svého vkusu.
Oleje a vosky nanášejte štětcem po směru vláken. Jeden nátěr pravděpodobně stačit nebude, ideální jsou dva až tři. Prostě natírejte tak dlouho, dokud se olej vsakuje. Olej, který se nevsákl, setřete nakonec ještě hadrem. Doba schnutí bývá okolo 12 hodin. Další den už je tak terasa připravená k používání.
Vybírejte vždy prostředky, které jsou dělané speciálně na ošetření dřeva v exteriéru. Jen tak si můžete být jistí, že ho ochrání před UV zářením, které má na svědomí změnu barvy, nebo vlhkostí, která stojí za tvorbou plísní a hniloby.
Kdy je nejlepší čas na renovaci?
Renovaci si nechte ideálně na dobu, kdy je venkovní teplota okolo 20 °C. Při natírání nesmí na terasu svítit přímé slunce, ale na druhou stranu by nemělo ani pršet nebo být mlhavo. Pokud používáte vodou ředitelné produkty, je důležité, aby nepršelo minimálně 4 hodiny po aplikaci. Rozpouštědlové nátěry v případě deště jen výrazně déle schnou.
Ošetřete i zahradní nábytek
Venkovní posezení v podobě dřevěného zahradního nábytku je pohodlné a také velmi estetické. Před začátkem nové sezóny mu ale věnujte pár chvil, abyste zkontrolovali, jestli je vše v pořádku. Prohlédněte nábytek, jestli se někde náhodou neodštípl nějaký kousek – je to dobrá prevence proti roztrženému oblečení i zaražené třísce.
Stejně tak se vyplatí zkontrolovat stabilitu a dotáhnout šroubky. Jakmile máte hotovo, opláchněte nábytek vodou s trochou jemného saponátu a poté natřete olejem nebo voskem určeným na dřevo, který nábytek ochrání před vysycháním i venkovními vlivy.