Předchůdcem vířivky, jak ji známe v dnešní podobě, byl hydromasážní agregát, který v roce 1956 sestrojil tým konstruktérů z rodiny Jacuzzi. Přístroj byl využíván převážně v nemocnicích a rehabilitačních centrech, vkládal se přímo do vany ke koupajícímu. Protože se jeho účinky osvědčily, spatřila v roce 1968 světlo světa první vířivá vana a o 2 roky později byl sestrojen i vířivý minibazén s ohřevem vody a filtračním okruhem.
Dotazy na téma ZAHRADA pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Dnes, po více než 40 letech, si můžete díky propracovanosti a technickému vybavení spa dopřávat nejen účinky hydromasáže, ale i aromaterapie a chromoterapie v domácím prostředí. Spa vám nabídnou hřejivou, bublající vodu o teplotě 38 °C, která snižuje nepříznivé účinky stresu a přispívá k duševní pohodě. V neposlední řadě koupel ve spa podporuje produkci endorfinů, přírodní látky tlumící bolest a navozující dobrou náladu a pocit štěstí. L
Luxusní zážitek si užijete díky technickým komponentům a vyspělým technologiím, ergonomii bazénů i hi-tec doplňkům. Kombinace účinné filtrace, termoizolační konstrukce, termokrytu a úsporného systému ohřevu zajistí, že voda v bazénu bude vždy teplá, čistá a připravená k použití. Veškeré funkce mohou být řízeny elektronicky.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Spa do společných prostor
Než si vyberete ten pravý model, je dobré si ujasnit, jak chcete spa užívat. K tomu je třeba vzít do úvahy, že ačkoliv si to třeba předem neumíte představit, budete se čas od času bavit při společné koupeli se svými blízkými nebo dobrými známými. Z toho a řady dalších konkrétních detailů vyplyne nejen vhodný model, ale také ideální místo pro instalaci vaší spa. Obecné doporučení zní, neumisťujte spa do „intimní zóny" domu, ale do společných prostor. Kam a jak svou vířivku umístíte, bude mít velký vliv i na samotnou relaxaci. Rozhodně se proto vyplatí o všem předem zapřemýšlet a případné nejasnosti konzultovat s dodavatelem. Nevhodným umístěním sice efekt vodní regenerace rozhodně nepokazíte, dobrým umístěním ho ale můžete ještě vylepšit.
Spa se stále častěji stávají součástí venkovní terasy nebo zahrady. Horká koupel v zimě je dvojnásobným zážitkem, s trochou fantazie může připomínat koupání ve vřídlech na Islandu. Exteriér je pro spa přirozené prostředí, přímo ideální je usazení spa na terasu. Pro celoroční provoz venku jsou vířivky konstruované, počítá se s výkyvy teplot i nejrůznějšími povětrnostními vlivy. Velkým plusem takové instalace jsou naprosto jedinečné zážitky z celoročního koupání. V tomto případě bývá i samotná instalace většinou nejjednodušší. Postačí zpevněná plocha, na kterou se spa usadí v dřevěném opláštění, které bývá standardní výbavou. Plocha pod bazénem musí být vodorovná, hladká a přesahující okraje bazénu tak, aby váha celého zařízení včetně vody a koupajících byla rovnoměrně rozložena po celé ploše podkladu. Ke spa přivedete pouze elektrický kabel s požadovaným jištěním. Díky termokrytu si na rozdíl od klasických bazénů vířivku můžete dovolit obklopit stromy a jinou zelení.
BAREVNÁ TERAPIE |
Dnešní vířivky jsou vybaveny nejen pro hydromasáž, ale i pro tzv. doplňkové terapie. Přední výrobci vířivek je již standardně vybavují barevnými podvodními reflektory pro chromoterapii. Výsledkem je posílení organismu a zklidnění těla i mysli. Základem jsou čtyři barvy, modrá je vhodná pro zklidnění a zvýšení koncentrace, červená rozproudí krev a má povzbuzující účinek. Zelená je věnována přírodě a klidu, žlutá působí jako slunce, přináší světlo, energii a teplo. |
Umístění na zahradě může bránit konkrétní dispozice, která by nezajišťovala potřebné soukromí. I když máte dobré vztahy se sousedy, rozhodně by nebylo příjemné, když by vás sledovali při chvílích odpočinku, důvodem mohou být i nechtěné zraky řidičů projíždějících po sousední silnici nebo kolemjdoucích... Ačkoliv spa je možné používat při každém počasí, za deště i skalní vyznavači venkovní relaxace raději počkají. Pokud se chcete více chránit před vrtochy počasí a zraky okolí, je ideálním řešením zastřešená terasa, zahradní altán nebo pergola. Dostatečné soukromí, tedy patřičné odclonění od plotu nebo od sousedů, zajistí zídka nebo živý plot.
Při exteriérové instalaci v dřevěném kabinetu přicházejí na řadu praktické dřevěné doplňky. Jsou to schody pro snadnější vstup a výstup z lázně, věšáky a držáky ručníků, stolky nebo třeba lehátka. Při exteriérové instanci bývá zpravidla kolem spa více místa, a tak je dobré nezapomenout na zvedák termokrytu, který usnadní manipulaci a uložení termokrytu během koupele. Při užívání spa venku přijde vhod obzvlášť v chladnějších obdobích župan...
LÉČBA VŮNĚMI |
Aromaterapie využívá vonnou aktivní látku, která se po vdechnutí dostává do čichového centra mozku a ovlivňuje autonomní nervový systém. Lze tak navodit například snížení či zvýšení krevního tlaku, pocit tepla či chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení nebo zmírňovat bolesti hlavy. Aromaterapie se využívá při léčbě různých bolestí svalů a kloubů, zmírňuje příčiny zdravotních problémů a nemocí. V oblasti psychoterapie slouží ke snižování napětí, navození emocionální pohody, uvolnění stresované mysli, zvyšování životní energie a vitality i při léčbě různých psychosomatických onemocnění. |
Do interiéru bývají spa instalovány zpravidla tehdy, pokud upřednostňujete absolutní soukromí a stabilní povětrnostní komfort. Dalšími důvody jsou samozřejmě konkrétní dispozice domu, tak jako v případě instalace v exteriéru. Často bývá spa součástí bazénové haly nebo domácího wellness, kde je doplněna například saunou. V tomto případě jsou budoucí uživatelé ochuzeni o zážitky z koupání v přímém kontaktu s přírodou v různých ročních obdobích. Je proto dobré zajistit alespoň výhled do zahrady, protože i tento kontakt s přírodou jedinečně doplňuje skladbu pozitivních účinků relaxace ve spa. Ideální je v tomto případě umístění do zimní zahrady nebo prosklená hala s přímým vstupem ven.
V interiéru se často objevují tendence zapustit vířivky zcela do podlahy, což je jistě pohledově efektní, ale nemusí to být uživatelsky rozumné řešení. Pokud totiž spa nemá uvnitř vytvarované schody, což privátní vířivky s ohledem na maximalizaci užitného prostoru nemívají, pak je samotný vstup a výstup z lázně nesnadný. Oblíbené a již mnohem praktičtější jsou instalace s částečným zapuštěním nebo jiným zakomponováním do prostoru. Bazén tvoří celek, proto je třeba už před umísťováním do interiéru myslet na dostatečný vstupní otvor. Stejně jako venku je jeho nepostradatelnou součástí termokryt, který kromě úniku tepla zabraňuje také úniku vlhkosti.
HYDROMASÁŽ |
Za příjemné účinky hydromasáže vděčíme hydromasážním tryskám, v nichž je do vodního proudu přisáván vzduch, který jeho účinky ještě podtrhuje. Ve vířivkách naleznete dva základní druhy trysek. Vodní trysky vytvářejí několik typů vodního proudu, a to přímý, rotační nebo pulzační. Takto vytvářená masáž působí hlavně na uvolnění svalů a kloubů. Nabízí několik intenzit, od jemné masáže až po bodovou akupresurní masáž. Vzduchové trysky vytvářejí ve vířivkách vzduchové bublinky, působící svým prouděním povrchovou masáž. Vzduchové bublinky přenášejí uvolňující vibrace do celého těla. |
Zatímco při umístění spa v exteriéru vede dřevěné obložení, hnědé odstíny termokrytu a skořepiny jsou vybírány ve všech možných odstínech, při instalacích v interiéru převažují světlé béžové a šedé odstíny termokrytů a také barva akrylátové skořepiny bývá volena z těch nejsvětlejších barev nabídky. Často jsou spa obezděné a obložené například keramickým obkladem. Doplňky při interiérovém umístění hodně závisejí na konkrétní místnosti a jejím stylu a řeší se spíše individuálně.