Benzín nebo elektrika?
„V první řadě je třeba si uvědomit, k jaké práci a kde budete pilu používat“, vysvětluje Lukáš Bejlovec, produktový manažer společnosti Mountfield. Jestliže potřebujete jen čas od času prořezat stromky na zahradě či připravit dřevo do krbu, pohodlně si vystačíte s pilou elektrickou. Ta najde uplatnění i při řezání v uzavřených či hůře odvětrávaných prostorách nebo na stavbě. Elektrická pila je nenáročná na údržbu, stačí hlídat množství oleje a kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý.
Oproti benzinové vyjde levněji, je lehká, méně hlučná a snadno se startuje, jen musíte šňůrou dosáhnout do zásuvky. Pokud s pilou chcete primárně připravovat dřevo, volte pily s elektromotorem o příkonu 1 800, v lepším případě 2000 nebo dokonce 2400 W, co už je na elektrickou pilu velká síla. Naopak, na prořezávání stromků či občasné řezání klád menších průměrů postačí i pila o výkonu 1400 W.
„Pokud potřebujete zpracovat větší množství dřeva, případně používáte pilu v lese či pravidelně na zahradě, vyplatí se sáhnout po pile benzinové. Z hlediska výkonu a efektivity řezání nemá konkurenci,“ říká Lukáš Bejlovec z Mountfieldu.
Benzinová pila Oleo-Mac GS 520
Benzinové pily se liší hlavně objemem, výkonem motoru a délkou řezné lišty. A také výbavovými prvky i kvalitou použitých materiálů. V nabídce najdete hobby pily, farmářské pily i profesionální stroje na těžbu.
Hobby pily jsou určeny pro řezání menšího množství dřeva pro osobní potřebu, na prořezávání stromů i pro truhlářské a tesařské účely. Farmářské modely jsou ideální na zpracování většího množství palivového dřeva, pro drobné vlastníky lesa nebo pro občasnou lesní samovýrobu, jako je kácení menších stromů, probírky, prořezávky i čištění lesa po těžbě. Profesionální pily využijete pro přípravu velkého množství palivového dřeva, práci v lese i řezání a zpracování velkých kmenů. Jedná se o výkonné stroje s dlouhou životností.
Na občasné řezání menšího množství dřeva či prořezávání postačí pily o výkonu 1,5 kW s objemem motoru kolem 40 cm3. Stroje na řezání velkého množství palivového dřeva mají motory o výkonu 3 a více kW, ty už dokonale vystačí potřebám nejnáročnějších uživatelů. Pokud však nejste dřevorubec, měla by farmářská pila bohatě stačit všem vašim potřebám.
Žádný kabel, stačí jedna baterie
AKU pila Greenworks GD60CS402 60V
Stále oblíbenější jsou v poslední době AKU pily. „Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. S AKU pilou nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o prodlužovací kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte řešit palivo a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily pracují na lithium-iontovou baterii, kterou navíc můžete použít i pro všechny další stroje dané výkonové AKU řady: například sekačku, plotovky, strunovku, fukar atd. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná, aniž by to snižovalo řezný výkon pily,“ vysvětluje Jan Bochenek, produktový manažer společnosti Mountfield.
Zahradní drtič: revoluční pomocník pro vaši zahradu
Zahradní drtič MTF PSE 280 L
Máte na zahradě hromadu větví a nevíte, kam s nimi? Stačí použít drtič nebo štěpkovač. Drtiče je rozsekají na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozsekají větve na trochu větší kousky, štěpky, s nimiž můžete zatopit v krbových kamnech. Na první pohled je od sebe skoro ani nerozeznáte, základní rozdíl se nachází uvnitř. Drtiče jsou vybaveny noži z prvotřídní oceli, které rozsekají větve na jemnou drť. Štěpkovače pak zpracují prostřednictvím řezného kotouče (rovněž ocelového) větve na trochu větší odštěpky, dlouhé 2,5 - 5 cm. Drtiče i štěpkovače zpracují větve o průměru až 45 mm. Obsluha obou strojů je velmi jednoduchá a díky kolům je jejich přemisťování velmi snadné. Vybírat můžete z modelů elektrických i benzinových.
Sekera: symbol síly a dovednosti
MTF Elite XL
Moderní sekery, vyrobené z inovativních kompozitních materiálů, hrají klíčovou roli při zpracování dřeva nejen na podzim. Díky jejich pevné a odolné čepeli potažené speciálně vyvinutým povlakem s velmi nízkým koeficientem tření se práce stává efektivnější. O pohodlí se stará propracovaná ergonomie topůrka, které je vyrobeno z lehkých kompozitních plastů vyztuženými sklenými vlákny. Sekery jsou neocenitelné při štípání třísek, kácení menších stromů či větví, a také při přípravě polen na topení. Vybírat můžete různé velikosti, takové, které přesně odpovídají konkrétnímu úkolu.
Konec nekonečné dřiny se špalky
Štípačka MTF LHS 8T H
Máte objednaný náklaďák plný špalků a čeká vás jejich naštípání? I s kvalitní sekerou je to ale nekončící dřina. Na takovou práci je samozřejmě lepší mít elektrickou štípačku. K půlení kratších polínek s menším průměrem můžete zvolit stroj horizontální. Ideální je pro ty, kteří potřebují štípat menší množství paliva do krbu či kamen.
Pokud ale topíte v kotli a přivezli vám na zimu obří hromadu polen, tak si bez rozmýšlení pořiďte štípačku vertikální. S takovým strojem už můžete bez námahy štípat i metrové klády o průměru až 45 centimetrů. Osvědčené jsou modely Patriot s hydraulickým tlakem až 14 tun, které vynikají robustností, spolehlivostí a zejména jednoduchou obsluhou. Zásoby na celou zimu zvládnete naštípat za jedno odpoledne.
Více informací najdete na www.mountfield.cz.