Pro správný výběr je podstatné umístění. Poměrně vysoké nároky mají stálé solární sprchy, kde se kromě odtoku vody řeší také aktuální intenzita slunečních paprsků. Výhodou může být umístění u bazénu nebo u jezírka, kde se jednoduše svede voda k odvodňovacímu zařízení.
Gerd Prior z firmy PlanBath považuje za důležitý způsob využití a životnost sprch. „Zvažte, zda vám stačí pouze studená voda, nebo chcete-li mít teplou vodu či dokonce užívat horkou venkovní sprchu po celý rok. Vrcholem komfortu i estetična jsou podle mého názoru venkovní ocelové sprchy s automatickým vyhříváním, které mohou zůstat na zahradě 365 dní v roce.“
Podle čeho vybírat zahradní sprchy |
– Odolné tělo z kvalitní nerez oceli (vydrží 30–40 let prakticky bez údržby) |
Přenosné sprchy
Jejich instalace je nejjednodušší. Stačí napojit hadici na lehkou konstrukci a sprcha je na světě. Lze ji umístit kdekoliv na trávníku i přenášet po zahradě.
Svádí to ovšem k plýtvání vodou, jehož důsledkem je mimo jiné i promáčení zahradní plochy. Výrobci doporučují pouze krátké studené spršky pro osvěžení a nabízejí hlavice s regulovatelnou intenzitou proudu a také nejrůznější materiály pevných ramen, podstavců i zásobníků.
Zvláště populární jsou přenosné solární sprchy se zásobníkem vody a spirálovým solárním absorbérem. Ve všech případech bychom neměli zapomínat na vývod vody na zahradu (ne z koupelny) a na již zmíněný odtok vody. Zvláště, pokud se poté rozhodnete umístit sprchu na pevné místo.
Nejlepší je protáhnout samostatnou přípojku s uzávěrem, na zimu pak sprchu uklidíte a přípojku zavřete, aby trubka nepromrzla.
Pevné sprchy
Pevné sprchy mohou mít mnoho podob. Nejrozšířenější jsou ty, které se přišroubují k pevné podložce. Může to být beton, zámková dlažba nebo do trávníku či dřevěné terasy zapuštěný betonový patník minimálně 15 x 15 cm. Sprcha se potom napojí na připravený pevný přívod vody nebo zahradní hadici. Zásadní rozdíl je (jako vždy) v nárocích uživatele a jeho finančních možnostech.
Instalace pevné venkovní sprchy krok za krokem |
Napojení pevné sprchy není složité. Ideální je, pokud máte připraven rozvod teplé a studené vody přímo na zahradě v blízkosti bazénu či sauny. Sprchu umístěte co nejblíže k bazénu či venkovní vířivce. Minimální hloubka pro pokládání vodovodních trubek do země je 60 cm, průměr (měď nebo plast) ideálně 15 mm. Teplou a studenou trubku vyveďte kolmo vzhůru těsně nad zem, maximálně však 4 cm (pozor na zamrzání!). Vertikální potrubí umístěte do plastových trubek o průměru 10 cm a uvnitř opatřete kvalitní izolací po celé délce až k povrchu. Sprcha se jednoduše našroubuje na připravené potrubí. Budete-li sprchu používat i v zimě, nezapomeňte na elektrické vytápění. Posledních 60 cm potrubí opatřeného izolací omotejte vytápěcím kabelem (stejný se používá například do okapů). Spotřeba energie je zanedbatelná – kolem 30–40 W. |
Solární sprchy
Solární sprchy si zakládají na kvalitním designu, aby esteticky zapadly do zahrady či vhodně doplnily bazén či koupací jezírko. Tělo je ve většině případů koncipováno jako zásobník (pojme až 35 litrů vody) a funguje jako solární kolektor. Voda se zahřívá až na 60°C. Důležitý je proto i výběr směsné baterie, která míchá ohřátou vodu se studenou.
Kvalitní sprchy mají vedení vody umístěné v panelu a v různé výšce si můžete otevřít různý proud vody. V zásobníku solární sprchy by voda neměla stát déle než tři dny, respektive starší vodu bychom si neměli pouštět na tělo – mohou se v ní množit bakterie.
Samotná instalace je velmi jednoduchá. Stačí sprchu propojit s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek a zahradní hadice. Na zimu je třeba zařízení chránit před promrznutím. Přívod vody uzavřete a vypusťte, sprchu demontujte a uložte k přezimování. Ventily a baterii kontrolujte pravidelně, aby se v nich neusadil vodní kámen – snižuje životnost celého zařízení a může způsobit únik vody.
Sprchy s automatickým vyhříváním
Pokud si chcete užívat venkovní saunu, bazén či vířivku celoročně a nebude stačit „pouhé“ napojení na teplou vodu, vybírejte venkovní sprchy s celoročním provozem vybavené nezámrzným systémem. Jsou automaticky elektricky vyhřívány, kdykoliv teplota klesne pod 3°C (stejně jako zadní okno auta), to zajistí funkčnost 365 dní v roce až do teploty -30°C. Nutné je připojení vytápěcího kabelu k vodovodnímu řadu.
Údržba na jaře |
Tělo sprchy zbavte kalciových usazenin (stačí otřít měkkým naolejovaným hadříkem, použijte běžný olejový sprej na nerez). Důkladně vyčistěte ústí potrubí od písku, prachu a jiných nečistot (hrozí zanesení a poničení kartuší). |