Stejně tak, jako i jiné části našeho bytu či domu, mají podlahy svoji nezastupitelnou funkci při vytváření komfortu, pocitu bezpečí a soukromí. Pouze při správném návrhu skladby podlahy a následném odborném provedení nám budou podlahy zajišťovat správnou akustickou a tepelnou pohodu.
Akustické izolace vnitřních podlah
Řešení nabízí akustické izolování podlah
Pokud chceme sledovat domácí kino v obývacím pokoji a zároveň dopřát obyvatelům v místnostech pod námi a nad námi klidný spánek, je to samozřejmě možné, řešení nabízí akustické izolování podlah. Stejně tak ťukání podpatků na chodbě s dlažbou lze „ztlumit“ na přiměřenou úroveň.
Otázku optimální akustické pohody v interiéru je nutno řešit již ve fázi samotného návrhu konstrukce budovy a jejích jednotlivých částí. V případě podlah a podhodnocení jejich akustických parametrů bývají důsledky špatného návrhu podlahy velmi citelné. Zlepšení akustických parametrů ve fázi, kdy je podlaha hotová a popřípadě budova již obydlená, je finančně velmi nákladné, v reálu prakticky neřešitelné.
Abychom dokázali správně navrhnout konstrukci s akustickým útlumem, musíme zkoumat šíření zvuku ve 2 základních rovinách:
- Zvuk šířený vzduchem.
- Zvuk šířený přenosem pevnou konstrukcí.
Veličiny, které tento fyzikální proces reprezentují, se nazývají:
Vzduchová neprůzvučnočnost
- Vážená stavební neprůzvučnost R‘w (dB).
- Schopnost konstrukce nepřenášet zvuk šířený vzduchem.
- Konstrukce musí splňovat základní minimální hodnotu.
Kročejová neprůzvučnost
- Vážená normovaná hladina akustického tlaku kročejového zvuku L‘n,w (dB).
- Schopnost přenášet hluk šířící se konstrukcí vzniklý při úderu na ni.
- Konstrukce nesmí překročit maximální limitní hodnotu.
Stropy a podlahy mohou prostor chránit a izolovat od hluku kročejového i šířeného vzduchem. U těžkých monolitických konstrukcí je rozhodujícím kritériem jejich celková plošná hmotnost. Pro efektivnější řešení je ovšem vhodné používat sendvičové konstrukce s akustickými „pohlcovači“ z minerální vlny, nebo elastifikovaného polystyrenu.