Důvody mohou být na první pohled téměř banální. Zloděj např. prošel přes ustlanou postel a nechal na ní šlápoty. Majitelka měla tento obraz stále před očima a nemohla v místnosti spát. „Problematiku pro sebe i poškozené označuji jako ‚znásilnění osobního prostoru‘ v plném významu uvedeného pojmu s analogickými důsledky jako fyzické znásilnění pro ty, kteří podvědomě svůj domov vnímají jako součást své bytosti a jsou s ním do značné míry ztotožněni,“ říká psychiatr Radkin Honzák a pokračuje: „Pro ně je to stejné psychické zranění jako zákeřný útok na jejich osobnost. Cítí ponížení, pošpinění, zneuctění. To jsou emoční reakce, které velmi nepříjemně prožíváme až na tělesné úrovni.“
Pokud si uvědomíme, jaké okolnosti mohou souviset s narušením privátního prostoru, nemusí být podstatné, o jaké cennosti můžeme při vloupání přijít. V případě ochrany zdraví není žádná investice, ať do domácího čtyřnohého hlídače, mechanického nebo elektronického zabezpečení, zbytečně drahá.
Více článků z rubriky BYDLENÍ najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Loupí se nejčastěji v noci
Aktuální čísla podle bezpečnostních expertů ukazují, že drtivá většina narušení objektů probíhá v noci, a to mezi jednou a pátou hodinou ranní. Například mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno je aktivita narušitelů až pětkrát častější než přes den, ale nejsou výjimečné ani situace vniknutí do objektu v pravé poledne. Často k tomu zloděje paradoxně vybízejí vysoké zdi, které mají nemovitosti chránit, ale zcela je zakrývají. To poskytuje zlodějům ideální podmínky pro práci.
Mechanický základ
K naprosté většině vloupání dojde právě překonáním vchodových dveří, a proto je detektor indikující jejich otevření jedním z nejdůležitějších. K dalším pak patří detektory pohybu či rozbití skel. Vhodné je využít kombinaci více bezpečnostních prvků od kvalitních dveří a zámků přes bezpečností fólie na oknech po elektronický alarm.
Alarm na míru
Moderní alarmy mají dnes celou řadu dalších funkcí, které lze využít nejen k zajištění bezpečnosti, ale také ke zpříjemnění života. Vybírejte především podle velikosti a struktury objektu. Jiný alarm je vhodný pro menší chatu a odlišný pak pro vícepatrový dům sloužící k celoročnímu pobytu. V něm můžete využít například alarmy umožňující nezávislé střežení různých prostor. Při vybírání z nabídky alarmů se nerozhodujte jen podle ceny, ale zajímejte se také o spolehlivost, záruky a ujištění, že je výrobek certifikovaný. Pro zabezpečení menšího objektu, například chaty či bytu, postačí alarm certifikovaný na stupeň 1, pro rozsáhlejší víkendové obydlí nebo rodinný dům využijte spíše zařízení certifikované na stupeň 2.
SMS nestačí
Moderní alarmy komunikují s majiteli objektu již naprosto běžně prostřednictvím GSM sítě. Pokud tedy dojde k narušení objektu, alarm vás bude informovat zasláním SMS nebo přímo telefonátem. Zvolte si tedy alarm, který lze napojit na bezpečnostní centrum s non-stop dispečinkem, který v případě potřeby vyšle na místo zkušené odborníky. Díky stále se zlepšující komunikaci mezi alarmem, majitelem objektu a dispečinkem bezpečnostního centra je riziko planého výjezdu, jehož se řada lidí obává, naprosto zanedbatelné. Pokud jde o finanční náročnost takového střežení, závisí cena například na velikosti objektu a rozsahu poskytnutých služeb. Pro orientaci ale počítejte přibližně s 500 Kč na měsíc. Střežení si můžete také zdarma vyzkoušet na tři měsíce.
Jak nejlépe zabezpečit rekreačně využívané objekty? |
Odpovídá Viktor Slanař ze společnosti Jablotron |
Použitý způsob zabezpečení chalupy se bude odvíjet od toho, kde chalupa stojí. Jinak potřebujeme zabezpečit samotu a jinak chatu, která je v sousedství trvale obydlených domů, někde v obci. Pro zabezpečení chaty na samotě je velmi důležité mít dostatečně odolné dveře a jejich zámky a především další možné vstupy jako okna. Důležité je nezapomenout také na dostupné vikýře nebo u starých chalup na vstupy přes hospodářské části chalupy. Na první pohled obtížně překonatelné kvalitní dveře s více zámky a pevné okenice mohou náhodné zloděje odradit. Rozhodně nenechávejte někde snadno dostupné nářadí, které by mohl pachatel k vlámání do chalupy použít. |
GSM kamery na trhu
Na trhu najdeme mnoho kamer různých úrovní, ty nejjednodušší nemají žádné zabezpečovací funkce a jen nahrávají hlídaný prostor. Pak jsou kamery, které mají alespoň jeden PIR detektor pohybu, ale zde se často stává, že zloděj projde a vy na záznamu vidíte pouze rameno nebo záda. Kamery se dále liší rozlišením, spotřebou nebo schopností vidět ve tmě.
Nejpokročilejší GSM kamery fungují jako ústředny a dají se na ně připojit další čidla a detektory. Základním kritériem, podle kterého poznáte kvalitní kameru, je rozlišení a schopnost vidět ve tmě. Levná kamera koupená za pár stovek v tržnici někdy nerozezná ani člověka od stromu a ve tmě je to ještě horší. Proto je dobré před koupí kamery vidět nějaký záznam, abyste si mohli porovnat, jak zařízení vlastně pracuje.
Kdy kameru a kdy ústřednu?
Hlavní rozdíl je v tom, že ústřednu se snažíme schovat, kdežto kamera je na ráně a je napadnutelná. Někdy je lepší „zakřičet“: Zloději, sem nechoďte, zde je kamera! Ale jestli chcete mít velké množství čidel, je lepší ústředna. Kamera má omezení v počtu uživatelů a počtu detektorů, takže je ideální pro chaty, garáže, chalupy. Ne každý chce mít také kameru v obytných místnostech. Síla kamery je ale v přenositelnosti, například při hlídání staveb či zahrad, kde nemáte k dispozici elektřinu či internet. Výhoda zabezpečení s ústřednou je zase v možnosti různých okruhů střežení. Můžete například hlídat jen přízemí, když jste v patře v ložnici. Každý systém, kamera i ústředna, má své opodstatnění. Tyto systémy navíc mohou fungovat vedle sebe a mohou být propojeny.