Nezanedbávejte servis plynových zařízení
Nejčastější příčinou úniku zemního plynu a následných otrav či výbuchů je zanedbaný servis plynových kotlů a ohřívačů. Pravidelné kontroly proto provádějte ve lhůtách stanovených výrobcem nehledě na to, zda jsou povinné, či nikoliv. Jinak vám pojišťovna nemusí uznat plnění v případě pojistné události.
Únik zemního plynu poznáte po čichu
Únik zemního plynu poznáte zcela spolehlivě po čichu. Sám o sobě sice nemá žádný zápach, ale ještě předtím než se dostane rozvodnou soustavou do vaší domácnosti, prochází odorizační stanicí, kde je obohacován o silně zapáchající příměsi. Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, tzv. sirné alkoholy, které jsou cítit jako zkažená vejce.
Problém může nastat v případě, že k úniku plynu dochází například v kotelně, kam příliš často nechodíte. Tam proto raději namontujte detektor úniku plynu, který vás zvukovým signálem upozorní na hrozící nebezpečí, a to již při velmi malé koncentraci plynu ve vzduchu.
Jak postupovat v případě úniku plynu
Jestliže máte podezření na únik plynu, zachovejte chladnou hlavu a jednejte systematicky. Ze všeho nejdříve zhasněte veškeré hořáky, které by mohly únik plynu způsobovat, a poté vypněte hlavní uzávěr plynu. Otevřete všechna okna a dveře, abyste zajistili dostatečné větrání. Za žádných okolností nepoužívejte elektrické spotřebiče, nerozsvěcejte ani nemanipulujte s elektrickými zásuvkami, mohlo by dojít ke vzniku jiskry. Nezapomeňte, že jakýkoliv otevřený oheň (zapálená cigareta, svíčka) představuje v takové situaci bezprostřední nebezpečí.
O hrozícím nebezpečí co nejdříve uvědomte své sousedy. Nepoužívejte ale výtah ani zvonek, i to by mohlo způsobit vznícení zemního plynu a výbuch. Z bezpečného místa kontaktujte pohotovostní poruchovou službu dodavatelů plynu, kterou zastihnete kdykoliv na telefonním čísle 1239. Pro volání použijte mobilní telefon, nikoliv pevnou linku.
Pozor na otravu oxidem uhelnatým
Na pozoru se mějte také před oxidem uhelnatým, který vzniká nedokonalým spalováním plynu. Na rozdíl od něj ho ale po čichu nepoznáte, proto investujte do detektoru a umístěte ho co nejblíže stropu, kde se oxid uhelnatý hromadí.
A jak se projevuje otrava oxidem uhelnatým? Mezi první příznaky otravy patří bolest hlavy, nevolnost, únava nebo závratě. Ty často téměř okamžitě přecházejí do druhé fáze, která se vyznačuje zarudnutím pokožky, zvýšením teploty a upadnutím do bezvědomí.
Snižte rizika na minimum
Riziko úniku plynu nebo jeho špatného spalování sice nelze odstranit úplně, můžete ho ale snížit na minimum. Dbejte proto na pravidelný servis plynových zařízení a investujte do chytrých detektorů, které vás na případné nebezpečí včas upozorní.
Vyzkoušejte online srovnání cen plynu
O odběru plynu teprve uvažujete? V tom případě se vám bude hodit online srovnání cen plynu, které během pár minut projde nabídky všech významných tuzemských dodavatelů a doporučí vám tu nejvýhodnější.