(KOMERČNÍ PREZENTACE)
Horkým tématem posledních měsíců je Zákon o ochraně ovzduší (ZOOO, z.č. 201/2012 Sb.), který se vztahuje na stacionární zdroje vytápění a řeší emisní limity. Tento zákon nahradil původní zákon č. 86/2002 Sb.
Co ZOOO řeší?
Nový ZOOO se vztahuje na stacionární zdroje o jmenovitém příkonu nižším než 300kW, které slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění. Jednoduše řečeno se týká nejen kotlů, ale i všech lokálních topenišť jako jsou krbová kamna nebo krbové vložky s výměníkem, které mají celkový jmenovitý příkon od 10 kW do 300 kW včetně.
Zákon zpřísnil emisní limity škodlivých látek (hlavně CO a prachu) ve dvou časových termínech:
- Od 1.1.2014
- Od 1.1.2018
Když se řekne emisní limit
Co si pod tím pojmem představit? Jde o nejvýše přípustné množství znečišťující látky nebo stanovené skupiny znečišťujících látek, případně pachových látek vypouštěné do ovzduší ze zdroje znečišťování ovzduší. Vyjadřuje se jednou z následujících možností:
- Hmotnostní koncentrace znečišťující látky v odpadních plynech
- Hmotnostní tok znečišťující látky za jednotku času
- Hmotnost znečišťující látky vztažená na jednotku produkce nebo lidské činnosti
- Počet pachových jednotek na jednotku objemu
- Počet částic znečišťující látky na jednotku objemu
Jak zjistím, zda moje kamna emisní limity splňují?
Emisní limity jsou stanoveny na základě měření státní zkušebny v Brně či jiných zkušeben. Údaje o nich najdete v technických listech kamen, informuje vás o nich i jejich výrobce.
Výkon vs. příkon kamen
V zákoně se hovoří o příkonu, tedy veškeré dodané energii v čase, obsahuje výkon i ztráty. Výrobci kamen ale uvádí výkon, tedy energii na výstupu. Výkon tak bývá nižší než příkon.
Náš tip: Hledáte krbová kamna, která mají nízký výkon i příkon a nevztahuje se na ně nutnost pravidelných revizí? Co třeba kachlová kamna s výměníkem Treviso II?
Jaké jsou povinnosti majitelů kamen s příkonem mezi 10 a 300 kW?
Majitel kamen je povinen zajistit jednou za dva roky kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje, kterou provede odborně způsobilá osoba (OZO). Takové osoby si výrobci kamen sami školí a certifikují. Může jít o kominíky, topenáře apod.
Výsledkem takové revize kamen je doklad o provedení této kontroly, který potvrzuje, že stacionární zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce.
Víte, že obecní úřad s rozšířenou působností může chtít, abyste mu toto potvrzení předložili ke kontrole?