Domácnosti toužící po úspoře energií často ke svému cíli volí cestu omezování spotřeby. To ale není vždy možné a téměř nikdy to není pohodlné. Řadu výhod oproti tomu nabízí investice do chytrých domácích řešení. Kromě snížení provozních nákladů domácnosti mohou tyto technologie zvýšit vaši soběstačnost, pohodlí a zároveň přispět ke snížení ekologického dopadu domácnosti.
Využijte sílu přírody na maximum
Neustále se vyvíjející technologie a obnovitelné zdroje energií přinášejí stále lukrativnější způsob, jak ušetřit na fakturách od dodavatelů energií. Pomyslným králem energetické soběstačnosti jsou fotovoltaické panely, které můžeme stále častěji vídat na střechách domů. Přestože se prvotní náklady na jejich pořízení mohou zdát vysoké, jejich instalace se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí – návratnost se obecně pohybuje okolo sedmi let. Cestou k ještě větším úsporám je doplnění fotovoltaiky o další úsporné technologie, například pořízením tepelného čerpadla můžete předpokládané úspory zvýšit díky tomu, že si většinu energie potřebné na provoz čerpadla vyrábíte sami. Na obě tyto technologie je navíc možné získat dotace.
Právě kombinace fotovoltaického systému a tepelného čerpadla představuje jedno
z nejefektivnějších řešení. Zatímco solární panely umožňují domácnostem vyrábět vlastní elektrickou energii, tepelná čerpadla skrze tuto energii zajišťují ohřev vody a vytápění nebo chlazení domu. „Zjednodušeně lze říci, že pokud fotovoltaika vyrobí 1 kWh elektrické energie, naše tepelné čerpadlo ji dokáže znásobit pro výrobu zhruba 3 až 4 kWh tepla,“ vysvětluje David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron.
Stabilní úspora v průběhu celého roku
I když se efektivita napříč ročními obdobími mění, tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy dokážou spolupracovat a snižovat finanční náklady po celý rok. Nejvíce díky oběma technologiím ušetříte na podzim a na jaře, kdy fotovoltaické panely poskytují dostatek elektrické energie pro efektivní provoz tepelného čerpadla. Ani v zimě se ale nemusíte obávat toho, že by panely na střeše nepřinášely dostatek výhod. Pravděpodobně největší komfort ovšem kombinace přináší v létě, kdy přebytky elektrické energie z fotovoltaických panelů můžete využít nejen pro ohřev vody, ale také pro ochlazení interiéru domu: „Kromě efektivního vytápění a ohřevu vody nabízejí tepelná čerpadla také možnost pro komfortní chlazení domu během horkých letních měsíců. Vyhnete se přitom vysokým nákladům na energie, které jsou typické například pro klimatizace. Odpadají také zdravotní rizika spojená s provozem klimatizace, jelikož čerpadlo nechladí proudem studeného vzduchu. Tepelná čerpadla v letním období pracují s minimálními náklady. Navíc nedochází ani k víření prachu a nepříjemnému průvanu,“ dodává na závěr David Šafránek ze společnosti Stiebel Eltron.