Udržování stabilní teploty
Tepelné čerpadlo má nejnižší provozní náklady, když udržuje v objektu stabilní teplotu. Dosáhnete tak větších úspor na energiích, než kdybyste ho například na část dne vypínali a pak chtěli v krátkém čase dům rychle vytopit na vyšší teplotu.
Pokud potřebujete vytápět v různých částech domu na odlišnou teplotu, je potřeba na to myslet hned při návrhu systému vytápění a nechat vytvořit více topných okruhů, které pak lze ovládat odděleně.
Regulace celého topného okruhu
Požadovanou teplotu v domácnosti byste měli vždy regulovat centrálně, nikoli pomocí termostatických hlavic na jednotlivých otopných tělesech (radiátorech). Tepelné čerpadlo sice zvládá i tuto formu regulace, ale provoz je pak velmi neekonomický. Dá se totiž přirovnat k jízdě autem se zataženou ruční brzdou – motor to sice utáhne, ale musí vynaložit daleko více energie. V případě tepelného čerpadla se nastaví nadměrně „vysoká“ ekvitermní křivka a čerpadlo zbytečně topí víc, než musí. To se pak neblaze promítne i do účtů za elektřinu.
Pravidelný servis
Nejlépe pro tepelné čerpadlo uděláte, když jednou za rok necháte provést jeho servisní prohlídku. Ta je užitečná nejen pro včasné odhalení případných poruch, ale také pro optimalizaci jeho chodu. Správně seřízené tepelné čerpadlo je tiché, má nízké provozní náklady a optimální výkon a účinnost. U některých značek je provádění pravidelných revizí dokonce podmínkou platnosti záruky.
Nejlepší je provádět servis před začátkem topné sezóny. Jiří Švéda, expert na tepelná čerpadla a spoluzakladatel české společnosti Woltair, vysvětluje: „Když neservisujeme, riskujeme nejen velké finanční náklady, ale i to, že když se něco pokazí v topné sezóně, nenajdeme rychlý způsob, jak to vyřešit. Kapacity trhu v té době nestíhají, ani sklady ne. Pak se vymýšlí cesty, jak to opravit nouzově, a to nikdy nedopadá dobře.“