Výběr vhodné vrtačky (i vrtáku) se odvíjí od toho, jak často a do jakého materiálu budete vrtat. Důležitý je i průměr vrtaných otvorů, ten souvisí s potřebným výkonem vrtačky. Výběr je ovšem veliký a záleží i na tom, zda budete vrtačku používat pouze v dílně, nebo také k „zednickým“ účelům.
Elektrická vrtačka
Elektrická vrtačka je vhodná do dílenského provozu pro časté vrtání do dřeva, kovu, plastu a stavebních hmot. Je napájena ze sítě, takže není omezena doba provozu. Limitující může být pracovní prostor daný délkou napájecího kabelu. Pro vrtání do dřeva nebo kovu se hodí vrtačka bez příklepu. Pro vrtání do zdiva nebo betonu lépe poslouží příklepová vrtačka. Jejich výhodou je možnost vypnutí příklepu – díky tomu jsou příklepové vrtačky univerzálnější.
Příklepová vrtačka
Příklepová vrtačka se vzhledem ani funkcí neliší od obyčejné elektrické vrtačky. Vypadá a vrtá stejně kvalitně a rychle, používá stejné sklíčidlo na vrtáky s válcovou stopkou, ale je doplněna jedním přepínačem na vypnutí a zapnutí příklepu. Příklepový mechanismus umožňuje vrtat do tvrdých stavebních materiálů, jako je cihla, kámen, beton.
Pro vrtání s příklepem je nutné používat vrtáky k tomu určené (s tvrdým plátkem ze slinutých karbidů na hrotu vrtáku). Příklepová vrtačka se nejvíc využívá pro domácí kutilské práce a občasné vrtání do stavebních hmot, a to do průměru otvoru 12 mm. Můžete ji použít i jako šroubovák, stačí vybrat vhodné šroubovací bity s adaptérem.
Akumulátorová vrtačka
Je napájena z vlastního akumulátorového článku, který určuje výkon a dobu provozu nářadí na jedno nabití. Bez napájecího kabelu je mobilní, lépe se skladuje a příjemně se s ní pracuje. Ve všech ostatních parametrech může být AKU vrtačka srovnatelná s elektrickou.
Vrtací kladiva
I když se někdy vrtací kladiva podobají příklepové vrtačce, jde o zcela jiné nářadí pracující na odlišném principu. Srdcem vrtacího kladiva je elektro-pneumatický příklep, který má mnohem větší účinnost než mechanický příklep. Proto jsou vrtací kladiva určena převážně pro vrtání do betonu, železobetonu nebo kamene.
Vrtací kladiva nejsou tak univerzální jako příklepové vrtačky. Liší se systémem upínání nástrojů. Namísto obyčejného čelisťového sklíčidla je kladivo vybaveno rychloupínacím systémem SDS-Plus (nebo SDS-Max). Na trhu ale najdete i univerzální vrtací kladiva, která mají sklíčidla na oba systémy vrtáků (SDS i obyčejný s válcovou stopkou).
Rychloupínací systém SDS-PLUS a SDS-Max |
Systém upínání nástrojů SDS Plus vyvinula společnost Bosch a název vznikl složením počátečních písmen Steck-Dreh-Sitz (Vložit – Otočit – Držet). Systém SDS je nedílnou součástí každého kladiva s elektro-pneumatickým příklepem. SDS Max je nejrozšířenějším systémem pro vrtací kladiva a sekací kladiva v hmotnostní kategorii 5–11 kg. Stopka nástroje SDS Max má průměr 18 mm a je doplněna třemi podélnými drážkami, které slouží k přesnějšímu vedení nástroje při použitém příklepu. Další dvě drážky slouží pro aretaci nástroje pomocí ocelové kuličky. |