Stavba střešního pláště vyžaduje souhru různých materiálů i profesí. Je tedy rozhodně lépe, vede-li sólisty i orchestr jako celek jediná taktovka. Dodavatele může doporučit projektant nebo architekt. Pokud ale budete hledat sami, pak si rozhodně prověřte, zda má vybraná firma platnou certifikaci, prostudujte si i reference a prohlédněte si ocenění i ukázky praktických realizací. Je-li to možné, dobrozdání si sežeňte na některé právě probíhající stavbě.
Základní sortiment střešních krytin | |||
1) pálené tašky: keramika, min. sklon střechy 12°, hmotnost od 45 kg/m2
|
Důraz na zdravý materiál
Nezávisle na materiálu hrubé stavby zůstává dominantním materiálem krovu dřevo. Největší únosnost materiálu při plošně stejném průřezu vykazuje trám s poměrem stran 5 : 7. Kvůli náchylnosti suroviny k plísním, hnilobám a jako prevence proti napadení dřevokaznými houbami či hmyzem se dřevo ošetřuje speciálními impregnacemi. Větší odolnost proti ohni zajišťují protipožární nátěry. Stavebnice krovu je záležitostí tesařů a mimo předem připravených prvků, kupříkladu lepených vazníků, se kompletně odehrává přímo na staveništi. Na krov pak postupně navazují další vrstvy střešního pláště.
Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE. |
Aglomerované materiály
Z pilin, hoblin nebo štěpky se vyrábějí deskové materiály i tvarovky. Jako pojivo se používají cement, lepidla či pryskyřice. Desky jsou používány přímo nebo k výrobě lepených profilů, I-nosníků aj. Kombinace masivního dřeva a těchto aglomerovaných materiálů umožňuje značnou variabilitu tvarů i profilů. Novodobé konstrukce vycházejí z jednoduché hambalkové soustavy. Prostou krokvovou soustavu tvoří páry krokví, spojených v hřebeni, rozepřené hambalkem a „sedící“ na pozednicích, uložených na věnci obvodových stěn. Potřeba podstatně zjednodušit plné vazby, tedy vypustit především vazné trámy a zmenšit počet podpor, vedla k vývoji novodobé vaznicové soustavy.
V suchu, v teple, v bezpečí
K základním kritériím střešního pláště patří vyhovující tepelný odpor, zvukoizolační vlastnosti a ochrana proti venkovní i vnitřní vlhkosti. Teplo a ticho jistí izolace, sucho má na starosti hydroizolace. Tepelná izolace minimalizuje tepelné ztráty, v zimě šetří energii, v létě brání přehřívání interiéru. Parozábrana zamezuje průniku vodních par z interiéru do střešních vrstev.
Při silnějším větru, dešti nebo vánicích a na návětrných stranách se do pláště se skládanou krytinou dostává vlhkost, sníh a prach. Tomu brání hydroizolační vrstva s malým difuzním odporem.
Dobrá rada |
Významnou roli hrají střešní okna a s přípravou k osazení je třeba počítat už ve stadiu montáže krovu. Těžko si rovněž představit střechu bez komína, ovlivňujícího provozní bezpečnost, efekt otopné soustavy, ekonomii provozu domu i standard bydlení. Požadavkem je spolehlivý odvod spalin. Podle platných norem musí komín ve vzdálenosti do 2 metrů od hřebene střešní konstrukce přesahovat hřeben o 65 cm. Bez ohledu na vodorovnou vzdálenost osy komína od hrotu stěny musí být vyústění minimálně 4 metry nad terénem. |
Krytina a odvodnění…
Bezproblémové užívání domu ovlivňuje i volba a správné položení střešní krytiny. Výběr se řídí klimatickými podmínkami, architekturou stavby, konstrukcí (nosností) krovu a tvarem a sklonem střechy. Většina výrobců dnes jednotlivé prvky pro odvodnění střech dodává jako kompletní systémy žlabů, kotlíků, svodů)a kotvicích prvků. Průřez žlabu se dimenzuje podle odvodňované plochy střechy (na 1 m2 plochy se počítá 0,8–1,0 cm2 žlabu, u strmých střech s hladkou krytinou 10–12 mm2). Podle umístění se rozlišují žlaby pod- a nadokapní, nástřešní, mezistřešní a zaatikové.
SERIÁL STAVBA SVÉPOMOCÍ |
|
|