Každý objekt je nutné zásobovat elektřinou. V počátku slouží k provozu stavebních mechanismů, elektrického nářadí, k osvětlení staveniště atd. To však vyžaduje zřízení tzv. přípojky nízkého napětí s odběrným místem, napojeným na rozvod distribuční společnosti. Přípojka je ukončena hlavní domovní pojistkovou nebo kabelovou skříní, umístěnou na objektu nebo na hranici pozemku. Náklady hradí ten, v jehož prospěch byla zřízena.
Pozor |
Veškeré instalační práce je nutné zkontrolovat. K tomu je oprávněn pouze revizní technik, který ověří a proměří, zda jsou provedené práce a také sledované a naměřené hodnoty v souladu s normami, předpisy a vyhláškami. Verdikt, že elektroinstalace jsou bezpečné a schopné provozu, potvrdí revizní zprávou s kulatým razítkem, kterou budete potřebovat pro stavební úřad – i pro klid své duše. |
Rizika neznámého
Je vždy výhodné vybudovat elektrickou přípojku tak, aby mohla být využita jak pro zásobování staveniště, tak následně i hotové nemovitosti. Po dokončení stavby se prostě na základě žádosti (v návaznosti na změnu sazeb za spotřebu) a revizní zprávy o stavu elektrické instalace v objektu připojí nový elektroměr a… Ale to se vracíme o pár týdnů či dokonce měsíců zpět. Do doby, kdy se budoucím staveništěm proháněl vítr a kdy se do země poprvé zakousla lžíce bagru. Náš, respektive váš dům už stojí a zbývá „vdechnout“ mu život.
Podklady pro projektanta |
|
Ti, co se vyznají v drátech
Každá stavba se realizuje na základě projektové, nebo jinak řečeno stavební dokumentace, jejíž součástí je i technická zpráva jednotlivých částí (stavební část, topení, plyn, zdravotně technické instalace, kanalizace, voda a samozřejmě elektro…) a projekt všech uvedených částí včetně přípojek (rovněž elektro). Pokud jde o elektřinu, stavební zákon a spousta předpisů i norem jsou nekompromisní. A kromě toho „rána proudem vždycky bolí“. Důvodem, proč si pořídit kvalitní projektovou dokumentaci, je především dodržení všech zmíněných požadavků, ale také specifikace individuálních přání vůči realizační firmě a z toho vyplývající cenová nabídka. Projekt kromě toho slouží jako závazný podklad pro realizaci vašich záměrů, a čím je detailnější, tím lépe. Zde je však nutné říci, že ideální projekt prakticky neexistuje a vždy se najde „něco“, co je třeba předělat, přidělat nebo nač přijdete až při práci elektrikáře. Kvalitní a pokud možno co nejreálnější projekt elektroinstalací ovšem vyžaduje podklady.
Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE. |
A zase ta čísla
Cíleně sekat do zdí, škrábat v nich namalované drážky, ve zhotovených cestičkách natahovat kabely a na jejich konci instalovat zásuvky představuje jen jednu, byť důležitou praktickou, stranu mince. Tou druhou, více teoretickou, nicméně stejně důležitou, jsou přesné propočty. Každé elektrické zařízení a každý spotřebič má svůj vlastní odběr. Měří se ve wattech (W) a kilowattech (kW). Příkon spotřebičů ovlivňuje napětí ve voltech (V) a počet fází, na něž je napojen. Existuje napojení třífázové nebo taky trojfázové (3 × 400 V – 50 Hz) a jednofázové (230 V – 50 Hz). Ovšem aby bylo možné připojit dům na elektrickou rozvodnou síť, projektant musí spočítat celkový maximální odběr (v kW) a podle něj pak určit hodnotu proudu jističe před elektroměrem v A (ampérech). Úměrně velikosti proudu tohoto jističe dodavatel stanoví taxu za připojení. Proto je nutné znát pokud možno co nejpřesnější hodnoty výkonu u spotřebičů s vyšším odběrem, abyste zbytečně neplatili za naddimenzovaný jistič.
Od projektu k realizaci
V malém až středním rodinném domě vás standardní elektroinstalace vyjde asi na 150 až 200 000 Kč, tzv. inteligentní řešení podle rozsahu řízených technologií může představovat investici až trojnásobně velkou. Novostavba si žádá tzv. třístupňový projekt: pro stavební povolení (jednoduchý informační nákres), prováděcí projekt (detailní řešení, sloužící dodavatelské firmě jako podklady, co, jak, a kudy kam) a konečně projekt skutečné realizace (záznam reálného stavu se všemi změnami, sloužící hlavně reviznímu technikovi a pro kolaudaci).
Tři projekty ovšem představují tři platby. I proto, ale nejen proto se častěji uplatňuje jednostupňový projekt – realizační se zanesenými případnými změnami. Ohlídat je třeba hlavně harmonogram prací, položkový rozpočet na materiál a dílčí práce, přesnost a pravidelnost záznamů do stavebního deníku (s kopiemi) s písemným odsouhlasením všech změn, připomínek a víceprací (vždy konzultujte s autorem projektu elektroinstalací) a konečně pečlivě kontrolujte, jaké materiály jsou uvedeny v rozpočtu a jaké firma nebo řemeslník skutečně používá.
Dojde-li ke změně, materiál by měl být výhradně stejné kvality nebo lepších parametrů. A rozhodně trvejte na tom, aby práci prováděl certifikovaný specialista a nikoli „zkušený všeuměl“, s nímž se špatně domluvíte v rodném jazyce. Pozor na obvyklé „mám tady nějaký zbytek, tak vám to dám za polovic“. Jestliže si nevěříte, nevyznáte se nebo nemáte čas, svěřte starosti s realizací autorskému nebo stavebními dozoru.
SERIÁL STAVBA SVÉPOMOCÍ |
|
|