Vraťme se ještě k „úřadování“ s kalkulačkou. Ocenění stavebních a montážních prací potřebuje každý stavebník i v případě, že se rozhodl pro stavbu svépomocí. Bez přímé účasti certifikovaných odborníků a řemeslníků to zkrátka nejde (obsluha zemních strojů, založení stavby, instalace), existují profese, které dokonce ani nelze suplovat (elektro – odborná montáž + revize, totéž plyn, voda – tlaková zkouška atd.).
Melouchář je možná levnější, ovšem bez garancí. Očekávané výdaje bývají tak přesné, jak přesné jsou zpracované podklady. Cena stavebních prací nebo rozpočet vychází z projektu, proto je třeba šifry výkresů a technických zpráv převést na konkrétní čísla. Ceník se mění a ovlivňuje jej individuální charakter prací a konkrétní podmínky.
Orientační ceník prací |
|
Harmonogram s rezervou
Obecným pravidlem je, že každý rozpočet bývá překročen a žádný harmonogram prací se nepodaří dodržet. Přesto byste si ho měli připravit a počítat v něm s dostatečnou časovou rezervou, aby vás zima nepřekvapila pod otevřenou střechou. Počítejte s tím, že řemeslníci mají nejvíc práce, když je nejvíc potřebujete.
Dobrá rada |
Obvodová konstrukce spodní stavby je místem, kudy uniká tepelná energie. Společně s hydroizolací (protiradonovou izolací) je tedy nutné aplikovat také tepelnou izolaci. Ve dvoupodlažním rodinném domě se zateplením suterénu tak lze ušetřit 10 až 15 % energie. Při přímém styku izolace se zeminou je nutné použít nenasákavý a mrazuodolný materiál. Tím jsou kupříkladu desky extrudovaného polystyrenu. Práce by rovněž měla dělat odborná firma. |
Stavba povolena
V souladu s dokumentací je třeba vytyčit prostorovou polohu stavby, což je záležitost geodeta, který o vytyčení (zaměření) a stabilizaci pevných bodů vystaví vytyčovací protokol. Je pomalu čas na sólo bagristy a v harmonogramu prací si můžete odškrtnout další bod. Tímto okamžikem nastává skutečná prověrka vaší psychické odolnosti i fyzické kondice...
Víte, že... |
Stavební zákon č.183/2006 Sb. ukládá stavebníkovi dle § 152 zajistit si stavební dozor a stavbyvedoucího, tj. autorizovanou osobu při provádění stavby dle § 103 (Stavby nevyžadující stavební povolení ani ohlášení) a dle § 104 (Stavby vyžadující ohlášení). Stavby uvedené pod § 103 a § 104 může stavebník provádět svépomocí pod dohledem autorizované osoby, technika či stavitele, kteří budou vykonávat stavební dozor. Rodinné domy do 150 m2 zastavěné plochy (stavby pro bydlení) může stavebník provádět pouze za účasti autorizovaného stavbyvedoucího dle § 104. Stavby realizované na základě Stavebního povolení § 115 může stavebník provádět jen prostřednictvím stavebního podnikatele, tj. autorizované osoby dle zákona 360/1992 Sb. |
Začít je třeba u základů
Mnohatunová hmota domu neustále čelí mnoha vnějším vlivům a přitom si musí zachovat stabilitu. Musí tedy stát na pevných základech (součástí je kvalitní hydroizolace). Ke správné volbě konstrukce je důležité znát rozměry, hmotnost objektu a jeho částí i hloubku zakládání. Druh, rozměry a tvar základů se navrhuje podle rostlého terénu a podloží, ve složitějších případech na podkladě geologického průzkumu. Základová spára musí ležet v tzv. nezámrzné hloubce (v našich podmínkách zhruba od 100 do 140 cm). Hloubka založení se odvíjí od kvality podloží – na rostlé skále stačí 50 cm, v písčité zemině 80 cm, tvoří-li podloží jílovitá zemina, hloubí se 120 až 140 cm. Nepodsklepené objekty se zakládají na plošné základy (desky, pasy a rošty). Pasy se zhotovují pod nosnými zdmi, a pokud je tlak nenosných zdí na spáru vyšší než 50 až 60 kN/m2, tak i pod nimi. Šířka pasů vychází ze statických výpočtů a zpravidla dosahuje tloušťky zdi +10 cm z obou stran. Tloušťka desky se navrhuje v rozmezí 400 až 1 200 mm.
Jaký je váš názor na stavění svépomocí? |
odpovídá: Ing. Daniel Kozel, majitel stavební firmy DK1 |
„Patřím k odpůrcům svépomocného stavění, ale je to věc svobodného rozhodnutí. Stavařina se studuje mnoho let a další léta se získávají zkušenosti. To říkám s odpovědností podloženou 500 projekty a 200 stavbami. Tzv. kutil domácí by se do toho plést neměl a v mnoha případech ani nesmí… Nicméně zoufalý stav tuzemského stavebnictví nahrává tomu, že je lepší si některé věci udělat sám než se roky soudit s ‚firmou‘. Stavebnictví je náročný obor, v němž bohužel pracují nejméně kvalifikovaní lidé. Nezbytné papírování trvá minimálně 4 měsíce, ale průměrně až 7 měsíců, vlastní stavba asi 5 měsíců. Důležitá je tedy přípravná fáze a pečlivý výběr odborného vedení stavby. Na našich stavbách kontrolujeme vše, co se v daný den udělá. S přebíráním odvedené práce úzce souvisí předávání další profesi. Nesmí se zapomínat na zkoušky a revize. Často se tak děje dodatečně a zjištěné poruchy se v zakrytých instalacích těžko a draze opravují.“ |
Sucho, teplo, bezpečí
Se založením stavby souvisí volba hydroizolací. Stavební konstrukce tvoří vždy více či méně hygroskopické materiály. Způsob ochrany proti vodě a vlhkosti se určuje podle výsledků hydrogeologického průzkumu staveniště. Nejčastěji se používají živičné hydroizolace – asfaltové a dehtové, syntetické – z plastů a pryže a jiné jílové hmoty skla, kovy. Pobytové prostory objektů stavěných na podloží se středním nebo vysokým radonovým rizikem zároveň musí být dokonale chráněny proti radonu. Požadavky na ochranu udává norma ČSN 730601 Ochrana staveb proti radonu z podloží. Tyto práce by měla vždy provádět specializovaná firma s potřebným materiálním i technickým vybavením.
Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE. |
Psaná faktografie
Stavební deník má váhu úředního dokumentu. Svépomocní stavebníci jeho význam podceňují, ale povinnost vést stavební deník stanovuje § 157 stavebního zákona (č. 183/2006 Sb.). Záznamy se vedou od zahájení díla až po odstranění závad a nedodělků. Zapisuje se časový postup prací, odchylky od projektu, povětrnostní vlivy, počty lidí, množství materiálu, vady, nedodělky, připomínky ke kvalitě... atd. Deník musí být přístupný všem oprávněným osobám po celou dobu díla a stavebník je povinen ho archivovat po dobu 10 let od rozhodnutí o užívání stavby.
SERIÁL STAVBA SVÉPOMOCÍ |
|
|