Její zvuk se na nás nekompromisně valí z rádia, televize, z přehrávačů v automobilech, z velkých pódií i z oken rodinných domů. Tvar akustické kytary i postup výroby směřující ke kvalitnímu výsledku je lety natolik prověřen, že je téměř nemožné najít skulinku pro inovaci a vylepšení. Věřím, že co se materiálu týče, v prvním okamžiku se každému vybaví teplý zvuk rezonujícího dřeva dovedně opracovaného mistrem kytarářem. U elektrických, nebo přesněji řečeno elektrofonických nástrojů, je situace odlišná a při dodržení základních zákonitostí je možno vytvořit instrumenty rozličných tvarů a využít i méně tradiční materiál. V tomto ohledu jdou až do krajnosti tzv. cigar box kytary. Původně se jednalo o nástroje vytvořené opravdu z dřevěných krabic od tabákových výrobků, později se označení začalo volněji používat pro kytary, jejichž základem jsou i bizarnější předměty jako barely, rýče, plechovky atd.
Deklcaster
U staveb je mnoho důležitých prvků skryto pod vrstvou omítek, asfaltu, případně dalších materiálů. Podobně je tomu i o elektrofonických kytar, jejichž zvuk je přenášen prostřednictvím snímačů ukrytých pod lesklým kovovým krytem. Tato skutečnost mě přivedla k myšlence vytvořit netradiční „cigar box guitar“ z víka odpadní šachty Pipelife. Zvolil jsem plastovou variantu, která mně vyhovovala velikostí i vhodným spodním žebrováním. Pevnost je totiž důležitou vlastností jak u těla kytary, tak u zmíněného víka. Ač se to možná nezdá, napnuté struny kytary vytváří značný tah, odklon v rozmezí 5 mm zcela znemožní hru. Plast je materiál, který lze obrábět frézováním, proto jsem všechny otvory naprogramoval pro CNC frézku, což značně usnadnilo montáž. Zbývající prvky jsem použil z běžných kytar. No uznejte, že ta magická černá jde dobře k leštěným chromovaným prvkům?
Keramoexplorer
Kdo by neznal legendární skupinu Metallica? Už si představujete nezapomenutelného kytaristu Jamese Hetfielda? Jeho ikonický nástroj mně byl vzorem pro nový instrument. Základem je část keramického okenního překladu Porotherm KP. Podobně jako u stavebnicového systému Porotherm, který umožňuje velmi jednoduše sestavovat stavby rozličných tvarů, jsem vytvořil funkční elektrofonickou kytaru. Vnitřní ocelové pruty jsem vytvaroval do patřičného tvaru a svařil s ocelovým plátem tvořícím kobylku kytary na zadní straně a na přední sloužící jako uchycení pro krk. Místo běžné betonové směsi jsem využil lepidlo Porotherm Dryfix, normálně používané ke spojování zabroušených tvarovek obvodových zdí. Překlad jsem lehce vybrousil a do vzniklé dutiny jsem vložil elektromagnetický snímač, který dále napojuji na zesilovač – stejně jako James Hetfield. Ještě tak umět hrát jako on… Na to mám ale kolegy, kterým rád nástroj vložím do rukou, abych si mohl vychutnat pekelný zvuk uprostřed koncertního sálu.
Klinkerbox
Pokud máte pocit, že bizarnější kytary není, pokusím se vás vyvést z omylu. Kytaru lze vytvořit i z „obyčejné cihly“, tedy konkrétně z lícové cihly Klinker, česky nazývané též zvonivka, doplněnou o krk z vodováhy a dvojici strun laděných podle nálady hudebníka. Zvuk tohoto nástroje je velmi zvláštní. Absence pražců rozvazuje možnosti improvizace i mimo standardní tónovou soustavu, na což naše ucho není u kytar příliš navyklé. Klinker cihla vás zcela jistě zaujme také svou zvonivostí, pokud do ní klepnete tvrdším materiálem. Nakonec, dobře vypálená keramika zvoní vždy hezky i v případě, že se jedná o hrnky, vázy a další předměty.
Keramoukulele
Přestože se nejedná o plnohodnotnou kytaru, pro velkou příbuznost a tvarovou podobnost si v článku dovoluji zmínit i tento nástroj, zažívající v dnešní době renesanci. K výrobě mě přiměl tzv. set odvětrání, který jsem viděl na veletrhu Střechy Praha na stánku Wienerberger - Tondach. Ladný vypouklý tvar horní části s oblými kraji volá po natažení strun a přimontování krku. Vzniklý nástroj opravdu mate svým zevnějškem a s oblibou ho dávám jako hádanku kamarádům hudebníkům. Některým z nich to nedá a musí si ověřit poklepáním, že opravdu nejde o dřevo. Nástroj také používám k propagaci odvětrávání střech, v minulosti dost zanedbávané... Časy se ale naštěstí mění a „keramoukulele“, případně i další odvětrávací systémy, jsou u moderních střech už naprostým standardem.
Keramorchestr
Je možno ze stavebních materiálů vytvořit i jiné hudební nástroje? Zcela jistě ano, dokonce celý soubor nástrojů, který jsme pojmenovali podle nejpoužívanějšího materiálu Keramorchestr. Za poslední roky jsem vytvořil několik smyčcových nástrojů - dvoje keramohousle a jednu keramoviolu - založených na střešních taškách Tondach bobrovka, a keramobasu s tělem z POT trámce používaného jako překlad nad okno. Výborné akustické vlastnosti keramických stavebních prvků ale nejlépe reprezentuje sada keramofonů různých velikostí a ladění, jež jsem vytvořil opět z bobrovek různé délky seřazených do netradiční sestavy podobné cimbálu. Po vzoru cimbálu byl sestaven i pipelifon – nástroj vytvořený z laděných trubic Pipelife různých délek. Keramorchestr je jednou z mála kapel, která má jedinečnost dokonce certifikovanou. V březnu roku 2018 proběhl ve Velké nad Veličkou oficiální zápis této kapely do České knihy rekordů.
Petr Pavlinec