Akumulátorové nářadí je poháněné akumulátorovým zdrojem. Jaký je rozdíl mezi aku šroubovákem a aku vrtačkou? Jen minimální, protože oba přístroje vytvářejí rotační pohyb s relativně malými otáčkami a velikým krouticím momentem, který lze využít jak k vrtání, tak ke šroubování. Aku šroubováky se vyrábějí ve dvou provedeních, s různým způsobem upnutí nástroje: aku šroubováky se sklíčidlem nebo s vnitřním 1/4“ šestihranem.
Se sklíčidlem či bez
Aku šroubováky s vnitřním 1/4“ šestihranem jsou obvykle jen málo výkonné nástroje vhodné převážně na šroubování. Výběr vrtáků se šestihranem je omezený. Lze s nimi vrtat tištěné plošné spoje nebo předvrtávat otvory do dřeva pro drobné vruty. Jejich nespornou výhodou je malá velikost, takže se vejdou skoro všude. Velmi se hodí ke skládání nábytku tam, kde jsou již předvrtané otvory, a na šroubování vrutů do hmoždinek.
S oblibou je využívají elektrikáři pro šroubování zásuvek, vypínačů nebo komponentů rozvodných skříní. Také se využívají při montážích elektroniky. Tyto aku šroubováky jako jediné nebývají vybaveny plynulou regulací otáček. Aku šroubováky se sklíčidlem jsou silnější a mají univerzálnější použití.
Počet rychlostí
Elektrické akumulátorové šroubováky se dají rozdělit také podle počtu převodových stupňů na jednorychlostní, dvourychlostní a výjimečně třírychlostní.
Třírychlostní typy tvoří nejmenší, poměrně vzácnou skupinu. Disponují velkým rozsahem využití, protože vysoké otáčky umožňují efektivně vrtat, nízké pak s velkou silou šroubovat.
Nejrozšířenější jsou aku šroubováky dvourychlostní, které najdete v sortimentu všech známých renomovaných značek, a to hned v několika variantách. Na první rychlostní stupeň (350–450 otáček za minutu) mají veliký krouticí moment, dostačující i pro největší vruty a šrouby nebo vyvrtání otvorů s velkým průměrem. Na dvojku lze zase s přehledem vrtat všechny běžné otvory a rychle šroubovat menší vruty.
Jednorychlostní nástroje jsou vybaveny jen jedním stálým převodovým stupněm. Maximální počet otáček na volnoběh dosahuje obvykle okolo 700 ot./min. Hodí se zejména k nenáročnému šroubování.
Akumulátorové baterie
Každá akumulátorová baterie se skládá z jednotlivých článků o napětí 1,2 V. U dnes nejobvyklejších, lithium-iontových (li-Ion) baterií jsou články složeny po třech. Z toho plynou ta záhadná čísla v názvech přístrojů, 3,6; 7,2; 10,8; 14,4; 18; 24. Někdy je marketingově vyzdvihováno napětí plně nabité skupiny článků (10,8 V = 12 V; 14,4 V = 16 V; 18 V = 20 V). To je však údaj, který se týká opravdu jen článků plně nabitých.
Kapacita akumulátorů
...je dalším důležitým údajem. Udává se v ampérhodinách (Ah), resp. v miliampérhodinách (mAh). Vyjadřuje, jaký proud je baterie schopna dodávat v časovém úseku. Například kapacita 1000 mAh znamená, že baterie je schopna dodávat proud 1 ampéru po dobu jedné hodiny, u 2000 mAh je baterie schopna dodávat 2 ampéry po dobu jedné hodiny, nebo 1 ampér po dobu dvou hodin.
Další doplňky
Všechny aku šroubováky, kromě těch nejmenších, jsou dnes vybaveny prokluzovou spojkou. To je ten očíslovaný věneček za sklíčidlem. Na ní můžete nastavit maximální krouticí moment, obvykle v rozsahu 1–5 Nm (newtonmetr). Pro vrtání ji můžete také zaaretovat (symbol vrtáku). Další funkce u aku šroubováků bývají třeba osvětlení pracovního místa pomocí LED světelného zdroje, ukazatel stavu nabití baterie a plynulá regulace otáček.
Rady pro výběr |
|