Dům byl od začátku navržen jako pasivní a díky Ytongu se jej podařilo realizovat bez jediného tepelného mostu
Stavba přitom nemá, kromě střech, žádné jiné izolace. O teplo a ohřev vody se v domě stará pouze jedno malé tepelné čerpadlo (země – voda) o výkonu 3 kW. A výsledek: při spotřebě čerpadla 700 W/h jsou roční náklady na vytápění a ohřev teplé vody do 8 000 Kč/rok při cca 23 stupních a 50 % vlhkosti uvnitř domu – zima/léto.
Zateplení nebylo potřeba
Obvodová zeď je z tepelněizolačních tvárnic Ytong Lambda YQ 500 bez dodatečného zateplení, vnitřní příčky jsou z vápenopískových tvárnic Silka, která stejně jako základová deska akumuluje teplo a přispívá k akustické a tepelné pohodě. Střecha je kombinací stropních vložek Ytong Klasik a Komfort. Omítky a obálka domu jsou z tepelněizolační vnitřní a vnější omítky Ytong. Překlady jsou tvořeny pomocí Ytong YQ U profilů. Samostatně stojící garáž je bez zateplení a je také z tvárnic Ytong.
„Blower door test jsme prováděli ještě před natažením venkovní tepelněizolační omítky a na první pokus přinesl hodnotu 0,40 - 1/h. Za tento výsledek můžeme děkovat právě přesným tvárnicím Ytong Lambda YQ a homogenitě Ytongu. Tepelnou pohodu domu pomáhají udržovat i venkovní žaluzie, které si dle potřeby a teploty regulují sluneční paprsky. Díky tomu všemu jsme úspěšně čerpali dotaci Nová zelená úsporám pro novostavby.“ vysvětluje pan Ondřej.
Tepelná pohoda bez ohledu na počasí
Podle slov majitelů si dům žije svým vlastním životem, co se děje venku, jej až tak moc nezajímá. „Ať přijdeme domů v zimě či létě, ať je venku -10 °C nebo +25 °C, udržuje si pořád svou vlastní vnitřní teplotu, vlhkost a své vnitřní zdravé klima. Ta velká míra akumulace samozřejmě neumožňuje rychle měnit vnitřní teplotu (o 2-3 stupně nahoru dolů), ale to k tomu patří a my s tím počítáme. Máme za sebou i letošní zimu s několikadenními teplotami -15 °C a byla to velká pohoda. Jako kluk, který vyrůstal na vesnici a zažil po ránu vymrzlý dům, si tuto stabilitu a tepelný komfort moc vážím.“
Dispozičně je dům maximálně univerzální
Dům je prostorově větší a je nadčasově řešený i z hlediska dispozičního. Manželé preferovali ložnici s vlastní koupelnou a šatnou, vlastní koupelnu mají i dva dětské pokoje. V přízemí je kromě obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní i pracovna s koupelnou, která slouží i jako pokoj pro hosty. Bezbariérové přízemí je koncipováno tak, aby v něm manželé v pozdějším věku mohli najít dostatečný prostor a zázemí a horní podlaží uvolnit pro své děti.
Stavbu svépomocí usnadnila systémová nabídka systému Ytong a poradenství společnosti Xella
Manželé dobře zvládli i problém, na který narazili na začátku stavby. Jimi zvolenou cestu a technologii základové izolace s vrstvou z pěnového skla jim odmítla realizovat většina stavebních firem. Naštěstí jim práce není cizí a díky pomoci široké rodiny si až na pár detailů (např. originální kreativní fasádu) vše zvládli postavit svépomocí. Navíc se s každou otázkou mohli obrátit na zástupce společnosti Xella a celou stavbu realizovat od základů až po střechu vlastními silami.