Zadržet sníh na ploše střechy, zabránit sesuvům a zajistit tak bezpečnost v okolí domu je důležité především v horských oblastech, nicméně není radno ho podceňovat ani v nížinách či ve městech. Nejedná se navíc o nic výrazně složitého. Do střešního systému se dají zahrnout sněhové tašky, háky nebo mříže. Je ale nutné při montáži dodržet všechny bezpečnostní předpisy, použít správné typy prvků a vhodně je rozložit. Tyto aspekty jsou u každé stavby naprosto individuální – záleží především na sklonu krytiny, výšce budovy a na sněhové oblasti.
„Před rozmístěním zábran myslete především na statické posouzení. Zda totiž střecha zvládne udržet nahromaděný sníh, je klíčové, a to hlavně, pokud rekonstruujete, neboť starší krovy mohou mít odlišnou nosnost než ty nové. V České republice pak definujeme 8 oblastí podléhajících různým sněhovým zatížením, podle kterých statici určí, zda bude umístění zábran na danou krytinu problematické, či nikoliv. To určují ve vztahu ke konstrukci a stavu krovu. Pokud žádné překážky shledány nebudou, můžete přistoupit k volbě příslušného systému. Zde hraje roli takzvaná mapa sněhových oblastí, která je součástí normy ČSN EN 1991-1-3,“ říká Rudolf Prus, technik pro střešní tašky značky Tondach.
Pokud je stavba nebo rekonstrukce střechy v místě ještě vyšším, tedy ve třetí oblasti, je na místě konzultace řešení s odborníky. Každá střecha je totiž originál a musí se tak k ní přistupovat.
Instalace jako taková je následně určena v závislosti na všech kritériích a zvoleném schématu. V zásadě ale platí, že ochranné prvky se umisťují na každou tašku ve druhé řadě nad okapem. Pokud by se jednalo o vyšší budovu, doporučuje se navíc použití sněhové mříže. Dále se po ploše střechy rozmístí jednotlivé tašky nebo háky, a to podle již zmíněného schématu. Orientačně se spotřebuje přibližně 1,5 – 5,0 ks prvků na m2.
„V neposlední řadě je nutné zdůraznit, že umístění zábran pouze podél okapu je nedostačující a může způsobit více škody než užitku. Nahromaděný sníh, který by se rozjel z vyšších míst střechy bez sněhových opatření, by je mohl poškodit, ba dokonce strhnout. I přes oblíbenost tohoto řešení v minulých letech, dnes víme, že pouze celoplošné rozmístění sněhových prvků je skutečně bezpečné a funkční,“ dodává Rudolf Prus.
Produktový tip:
Sněhové háky a mříže
Aby byla střecha chráněna před sněhem co nejkvalitněji, nabízí značka Tondach celosystémové řešení zahrnující nekeramické doplňky v podobě sněhových háků a mříží. Háky byly navrženy hned v několika barevných i typových provedení tak, aby jejich kvalita vždy korespondovala s příslušnými taškami a celou střešní krytinou. Pokud jsou umístěny celoplošně v kombinaci s instalací mříže, zajistí se tím maximální bezpečnost a krytina či okapové žlaby se v případě velkého množství sněhu nepoškodí.