Prostory v podkroví mají svá jedinečná specifika. V nejjednodušším případě odděluje podkroví od venkovního prostředí pouze tenká skořápka střešní krytiny. Zároveň je střecha celodenně vystavena slunečnímu záření a teploty v podkroví mohou dosahovat i o několik desítek stupňů více, než je okolní teplota.
Právě z těchto důvodů odborníci upozorňují, že pokud mají podkrovní prostory – a je jedno, zda v novostavbě, nebo v rekonstruovaném domě – sloužit k bydlení, je třeba důrazně dbát na správnou skladbu střechy, a také na dostatečně dimenzované zateplení minerální vlnou.
„Optimálně navržená tepelná izolace střešní konstrukce zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí a šetří uživatelům energii a peníze za vytápění či chlazení. V zimě kvalitní zateplení střechy zabrání zbytečným únikům tepla z interiéru, v létě naopak tepelná izolace omezuje prostup tepla z venkovního prostředí,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA.
Záleží na dostatečné tloušťce i lambdě
Stavební normy i požadavky na hospodaření budov s energiemi se neustále zpřísňují. Z tohoto důvodu odborníci doporučují zateplení střechy dostatečně dimenzovat. „Každému bych doporučila zateplovat na parametry pasivního domu. Navýšení ceny při použití větších tlouštěk izolace je zanedbatelné, hlavní položku totiž činí práce v kombinaci s dalšími materiály potřebnými na realizaci střešní konstrukce,“ doporučuje Vojancová.
Dobře to bude vidět na jednoduchém příkladu – vezměme typické podkroví o šířce 6 a délce 12 metrů, tedy o rozloze 72 m2, a se střechou o sklonu 45 stupňů, které má být zatepleno na pasivní standard. „Například při použití minerální izolace URSA DF 38, která má součinitel tepelné vodivosti 0,038 W/m.K, bude muset být tloušťka této izolace 460 milimetrů. Ovšem při použití URSA SF 32 PLUS s lambdou 0,031 W/m.K, bude stačit izolace o tloušťce 400 milimetrů,“ vypočítává Vojancová.
Tento zdánlivě nepatrný šesticentimetrový rozdíl v tloušťce izolací ovšem znamená, že objem podkroví se při použití izolace s nižší lambdou zvětší o 8 metrů krychlových a podlahová plocha se světlou výškou větší než 2,3 metru se zvětší o 8 %!
Platí tedy jednoduchá úměra – čím nižší hodnotu lambdy použitý izolant má, tím více místa v podkroví ve finále zbude na samotný obytný prostor. „Materiály s lepšími lambdami, jako jsou URSA SF 32 PLUS, URSA SF 35 či URSA SF 35 PLUS, nabízí kromě vynikajících tepelně-technických vlastností i nadstandardní pružnost. Tím usnadňují provádění zateplení a zajišťují, že budou po celou dobu životnosti konstrukce držet tam, kde mají. Materiály z řady „PLUS“ mají navíc z jedné strany netkanou sklotextilii, čímž poskytují zhotovitelům ještě více pohodlí při zpracování a aplikaci nad hlavou,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová.
Alternativou pro citlivější uživatele, jako jsou malé děti, astmatici či alergici, mohou být minerální izolace URSA PUREONE SF 31 či PUREONE SF 34. Minerální izolace URSA PUREONE má ekologické složení a přes 90 % surovin na její výrobu pochází z obnovitelných zdrojů. Zároveň neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy běžně se vyskytující ve stavebních i jiných produktech. Díky tomu je nedráždivá a bez zápachu, lehká, pružná, tvarově stálá a také absolutně nehořlavá.
Více informací najdete na www.ursa.cz