Srovnal byste kominické řemeslo za časů našich dědů s dnešním stavem?
Největší rozdíl vidím ve vybavení a znalostech. Jako ve všech ostatních oborech i v kominictví došlo v posledních letech k velkému technologickému pokroku. Dnes máme navijáky, rotační nářadí, analyzátory, endoskopy či komínové kamery. O tom se našim dědům ani nesnilo. Kromě toho se rozšířila variabilita klasických nástrojů. Určitou proměnou však prošla i samotná činnost kominíka v terénu. Zatímco dříve se kontroloval a čistil pouze komín, dnes nás zajímá celá spalinová cesta. Co se nezměnilo, je kominické poslání. Kominíci odjakživa nosili štěstí, protože přinášeli bezpečí a pohodu do domácnosti. Stejně jako dnes...
Jaké jsou základní pojmy oboru?
Spotřebiče paliv známe všichni – to jsou například kotle či stále oblíbenější krbová kamna. Méně známým pojmem už je spalinová cesta, žádná věda se za ním však neskrývá. Jde o kouřovod a komín nebo vývod spalin obvodovou stěnou, jinak řečeno zařízení, které slouží spotřebiči k odvedení spalin. A právě zde se nachází kominíkův „rajón“. Kominík provádí servis v celém prostoru mezi spotřebičem paliv a vyústěním komína. Funkce spalinové cesty je nesmírně důležitá, protože má zcela zásadní význam pro bezpečný provoz spotřebiče. Vadná spalinová cesta už způsobila nejednu životní tragédii.
Kdo může vykonávat kontrolu, čištění a revizi komínů a spalinových cest?
Kontrola spalinové cesty je ta služba, o které se před každou topnou sezonou tolik mluví. Je to vlastně taková pravidelná garance, že spalinová cesta bude fungovat, jak má. Kontrolu provádí jednou ročně kominík a jeho práce by měla trvat minimálně 20 minut. Součástí kontroly bývá čištění spalinové cesty, které zahrnuje například odstraňování nejrůznějších usazenin. U spotřebičů na pevná paliva kvůli čištění nemusíte volat kominíka, lze ho provést svépomocí. Doporučuji však počínat si opatrně a nechat si poradit od zkušených či odborníků. Úplně jinou službu představuje revize spalinové cesty. Tu může provádět pouze kominík, který je zároveň revizním technikem. Jde v zásadě o mimořádnou činnost, kterou je nutné udělat při nejrůznějších změnách – například před uvedením spalinové cesty do provozu, před výměnou spotřebiče, po stavební úpravě komína, při změně druhu paliv či po komínovém požáru.
Kdy se provádí kontrola a čištění?
Obecně platí, že spalinovou cestu musí přijít zkontrolovat kominík jednou za rok, a to ať už topíte čímkoliv. Výjimku tvoří spotřebiče pevných paliv s výkonem nad 50 kW, ty vyžadují dvě kontroly ročně. S čištěním je to trochu složitější. U plynových kotlů stačí jedno ročně, u kapalných tři a u pevných záleží na provozu. Pokud topíte pevnými palivy celoročně, čistit byste měli třikrát, v opačném případě stačí dvakrát do roka.
Kolik stojí jednotlivé kominické práce?
Ceny jsou smluvní, proto se mohou lišit region od regionu. Na vesnici zaplatíte za kontrolu spalinové cesty zhruba 300 Kč, ve větších městech i 800 Kč. Orientační cena revize je 1 500 Kč. Kominické služby tedy rozhodně nezatíží váš rodinný rozpočet. Komu by přesto bylo líto investovat těch pár stovek do vlastní bezpečnosti, ten by si měl uvědomit, jak riskuje. V případě požáru pak jde o miliony, protože pojišťovna bude chtít potvrzení o kontrole. Škody na životech ani nelze vyčíslit.
Jak je to s tzv. falešnými kominíky?
Tento problém se objevil cca před čtyřmi lety a stále se nám ho nedaří vyřešit, proto by lidé i v této topné sezoně měli být ostražití. Za falešného kominíka považujeme obecně každého, kdo tento obor nevystudoval, nemá praktické ani teoretické znalosti či vybavení a pouze si sehnal zástupce pro vydání živnostenského oprávnění, aby se mohl za kominíka vydávat. V praxi jde především o nejrůznější nájezdníky, kteří obrážejí jednu vesnici za druhou, lákají nic netušící obyvatele na nízké ceny a vypisují zprávy o kontrole, aniž by komín viděli. V mnoha případech je toto podnikání bohužel zcela v souladu s legislativou, protože falešní kominíci využívají přílišné benevolence živnostenského zákona. Pokud nechcete naletět, držte se těchto zásad: nepouštějte do domu nikoho, koho jste si sami nezavolali. Nemáte-li vlastního kominíka, nechte si poradit od sousedů. Jsou-li bezradní i oni, obraťte se na Společenstvo kominíků ČR a vyhledejte si ho podle regionu na stránkách www.skcr.cz. A poslední poučka: máte-li jakékoliv pochybnosti, požádejte kominíka předem, ať vám při osobním setkání ukáže výuční a živnostenský list.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Jakých prohřešků se lidé v souvislosti s komíny dopouštějí?
Největšími prohřešky jsou nedbalost a nevědomost. Lidé servis spalinových cest opomíjejí. Kolik tragédií se ještě bude muset stát, aby začali brát péči o vlastní bezpečí vážně? Nejvýmluvnější jsou příběhy o otravách CO2. Majitelé nemovitostí ignorují kontroly nebo nedostatky při nich zjištěné a neštěstí je na světě.
V poslední době se hovoří o tzv. pojistném komínu. Proč je důležitý?
Pojistný komín by měl být ve všech domech, které jsou závislé na dálkových dodávkách energie. Jde o základní předpoklad energetické nezávislosti. Pokud vám v zimě přestanou dodávat plyn – a to se nemusí ani vyhrotit situace na Ukrajině, stačí obyčejná závada, odstávka či kalamita, napojíte alternativní spotřebič, třeba krbová kamna na pojistný komín, a topíte svépomocí. Jinak vám zbudou oči pro pláč a vymrzlá domácnost, protože sehnat rychle firmu na jeho vybudování je v zimním období skoro nemožné. Ostatně v některých zahraničních regionech je dokonce povinný ze zákona.