Pokud není prostor dobře zaizolován, pak v zimě je zde chlad a naopak v létě trpí obyvatelé horkem. O možnosti akumulace vlhkosti ani nemluvě. Na druhou stranu je dobré vědět, že dobře izolovaná střecha dokáže ušetřit až 35 % nákladů na vytápění. Z toho všeho vyplývá, jak je kvalita izolace a provedené práce pro celkový úspěch důležitá. Nehledě na to, že izolace střechy patří mezi nevyhledávanější, právě z důvodu úspor a atraktivní ceny.
Proč foukanou izolaci?
Pro správnou funkci izolace podkroví a střechy je důležité, aby konstrukce vykazovala vlastnosti difúzně otevřeného systému, který si bude umět poradit s vlhkostí, jež se zákonitě v prostoru tvoří. Jestliže je dosaženo efektu, že vlhkost se odvede ven z konstrukce, nebude důvod pro vznik nebezpečných plísní. Foukaná izolace Climatizer Plus® vyráběná na bázi celulózového vlákna, tedy zcela přírodního materiálu, tuto podmínku bezesporu splňuje. Zejména ve spolupráci s dalšími materiály, jako jsou parobrzdné fólie pro clima®, je možné vytvořit dokonale funkční izolační systém. Velkou výhodou foukané izolace Climatizer Plus®, kterou vždy na prvním místě uvádějí sami projektanti, je že dokáže zaplnit sebemenší skulinku a přilne bezvadně ke každému materiálu. Nevznikají tak tepelné mosty a omezí se další možnost koncentrace vlhkosti a spárového proudění vzduchu. „Z hlediska tepelně-izolačních vlastností ve srovnání s mnohými jinými izolanty Climatizer obstojí velmi dobře,“ vysvětluje Jiří Nejedlý z aplikační firmy, která má s tímto materiálem letité zkušenosti. Skutečností je, že Climatizer Plus® má tepelnou kapacitu 1919 až 2142 J/kg.K, takže opravdu izoluje v zimě i v létě, a to s dostatečnou tepelnou setrvačností. Velkou výhodou je rovněž nízká tepelná vodivost (ʎD(23/50) = 0,038 W/m.K) a také nízká objemová hmotnost okolo 30 až 40 kg/m3, což v praxi znamená, že nejen izoluje, ale zároveň nezatěžuje stávající konstrukce střech svoji vahou.
Častou otázkou ze strany investorů je, zda v případě pozdější rekonstrukce je možné s Climatizerem dále nakládat. „Zcela bez problémů,“ vysvětluje Zbyněk Tocauer z další aplikační firmy ITO TOCAUER s. r. o, „My jsme například u rekonstrukce střechy jednoho objektu, která byla izolována stejným materiálem před 21 lety, Climatizer vysáli a po rekonstrukci podhledů jej následně i použili, protože nevykázal jakékoliv známky opotřebení.“ To samo o sobě svědčí o kvalitě a životnosti izolace. Samozřejmostí jsou protipožární vlastnosti a odolnost vůči škůdcům. Jsou ovšem i situace, ve kterých je zapotřebí použít alternativní materiál, například v prostorách s vyššími požadavky na požární odolnost (třída A1). Zde se uplatní další z foukaných materiálů - Climastone®. Tyto požadavky nastávají u některých požárně dělících stěn, v okolí komínových těles apod. Jinou variantou je Climastyren®, který zase spolehlivě funguje v místech, kde hrozí nebezpečí styku s vodou, například v podlahových konstrukcích, předstěn či obezdívek. Posledním materiálem je CLIMAWOOD®, což je dřevovlákno určené rovněž pro stavební tepelné a akustické izolace v oblasti vnějších i vnitřních konstrukcí včetně střech.
Chytré fólie jsou nezbytností
Pro perfektní izolaci objektů je důležitá také ochrana proti nežádoucímu proudění vzduchu, především vlivem klimatických podmínek. K tomu je zapotřebí systém materiálů pro clima®. Pro lepší představivost můžeme říci, že tento systém je založen na stejném principu jako moderní outdoorové oblečení, které často používáme. To znamená, že jednotlivé vrstvy „oblečení“ (respektive obálky domu) nás ochrání před větrem, chladem, horkem i vlhkem. U outdoorového oblečení platí stejné pravidlo jako u izolací objektů – kvalita detailů určuje kvalitu celku. Produkty pro clima® nabízejí inteligentní folie (membrány), které umí nejen reagovat na dění v okolí i uvnitř konstrukce objektu, ale zabezpečí i dokonalé ošetření všech detailů a prostupů včetně oken a dveří. K tomuto účelu slouží různé těsnící pásky, lepidla, průchodky a další spojovací materiál. Důležitou součástí tohoto ošetření je i přelepení všech montážních spojů, včetně neprodyšného napojení na ostatní konstrukční prvky (například okenní rámy). Pokud dostatečně všechny detaily neutěsníme, nastane stejná situace, jako kdybychom nosili kvalitní bundu, ale měli přitom rozepnutý zip.
Dřevovláknité desky Udi
Zajímavou alternativou pro případ vnitřní izolace místností včetně podkroví jsou dřevovláknité desky Udi, vyráběné firmou UNGER DIFFUTHERM. Tyto desky jsou vyráběny na bázi dřevěných vláken, jedná se tedy opět o čistě přírodní materiál. Pro vnitřní zateplení místností je obvykle používán systém UdiINRECO®. Jedná se o desky sendvičové konstrukce, které nejen izolují, ale současně vyrovnávají podklad a jejich montáž je poměrně jednoduchá. Desky se vyrábí se od 80 do 200 mm a připevňují se přímo na podklad. Kladou se „na vazbu“ za pomocí speciálních a nastavitelných hmoždinek. Na takto připevněné izolační desky Udi se nanáší speciální stěrka UdiMULTIGRUND®, která plní funkci parobrzdy, to znamená, že má za úkol regulovat množství vodní páry uvnitř místnosti. Finální povrch může tvořit např. vnitřní omítka nebo pouze malba.
Zvyšujeme komfort, snižujeme náklady
Všechny výše uvedené materiály, a celá řada dalších, patří do skladebního systému izolací COMPRI®, který je určen pro kompletní nebo jen částečnou izolaci všech typů budov včetně akustického komfortu. Díky komplexnosti vybraných materiálů a schopnosti spolu vzájemně fungovat a doplňovat se, je systém COMPRI® schopen si poradit s izolací každé možné situace. Jednoduše řečeno, COMPRI® je synonymum pro přirozeně zdravé bydlení v budovách s nízkými náklady na vytápění.
Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz. Vyrábí a dodává CIUR a. s. již od roku 1991.