Digitalizace stavbního řízení měla přinést revoluci v povolovacím procesu. Jak to nyní v praxi s povolováním staveb vypadá a kdy se podle vás dočkáme nápravy?
Snad bych za sebe ani nepoužil slovo revoluci. Digitalizace stavebního řízení nás spíše měla vrátit do 21. století. Možnost neobíhat desítky úřadů a o stavební povolení si požádat digitálně na webové stránce tu měla být už minimálně 15 let, technologie už spolehlivě existovaly. Odpovídá to době, ve které žijeme. Považuji to také za základní slušnost civilizovaného státu ke svým občanům.
Dnes se mluví o selhání bývalého ministra Bartoše. Stejně, či dokonce více selhaly tři předchozí vlády této země. Až příliš často zde řešíme nepodstatné a uniká nám zásadní. Je také poctivé napsat, že již před pokusem o digitalizaci stavební úřady v mnoha případech nefungovaly. Zákon není nic platný, pokud jej samy úřady nerespektují. A tato situace se během let dokonce zhoršuje. Pokud sám stát nerespektuje své normy, vytváří prostředí, kde ani běžní lidé normy (zákony) respektovat nebudou.
Liší se nějak místní stavební úřady v přístupu ke stavebníkům? Působíte po celé ČR, jakou máte zkušenost?
Jistě, bez ohledu na digitalizaci je to vždy o tom, pod jaký stavební úřad vaše povolení spadá. Jedna třetina úřadů jsou skvělé, přátelské a nápomocné, jedna třetina vám nepomůže, a pokud máte smůlu, pak spadnete do nejhorší třetiny, pro které je zákon cár papíru a občan otravný to tvor. Stavební povolení tedy můžete mít vydané za dva měsíce, nebo čekat i rok. Možná jednou vydám „michelinského průvodce“ po stavebních úřadech. Pochválím ty skvělé a označím ty špatné.
Ke spuštění plně digitalizovaného stavebního řízení má dojít 1. ledna 2028. Už dnes však funguje hybridní systém, kdy vy jako občan můžete uložit veškeré podklady digitálně a stát si s tím na své straně poradí. Mnoho nedokonalostí, leč lepší než nic.
David Mencl, ředitel Ekonomických staveb
"Možná jednou vydám ‚michelinského průvodce‘ po stavebních úřadech. Pochválím ty skvělé a označím ty špatné"
Když stavebník konečně získá vytoužené povolení, jaké další fáze stavby ho čekají a jak dlouho trvají?
Pak to je u nás v Ekonomických stavbách docela rychlost. Zhruba 30 dní kompletní založení, včetně rozvodů sítí v základové desce. Dalších 20 dní zdivo prvého nadzemního podlaží. Zhruba měsíc stropní deska. A měsíc a dva týdny vyzdění druhého nadzemního podlaží, krov, krytina, okna. Tedy čtyři měsíce od začátku k dokončení hrubé uzavřené stavby. V této době každý týden přijdete na stavbu a něco podstatného přibylo. Klienti mají pocit, že to doslova letí. Také proto, že u hrubé uzavřené stavby se již zdá být dům prakticky domem.
Od hrubé uzavřené stavby k úplnému dokončení počítejte zhruba 3 až 4 měsíce. Vždy záleží na tom, jak rychle odchází konstrukční vlhkost z domu. Začíná se hrubými rozvody sítí. V té době je nutné zamyslet se nad každou zásuvkou, každým vypínačem, osvětlením. Vědět, jak budou vypadat finální koupelny, kuchyně atd. Najednou je spousta spolupráce s klienty.
Na hrubé rozvody má harmonogram 14 dní. Tedy fofr. Následují omítky zhruba 3 týdny. Instalace podlahového vytápění a izolací podlah týden. Betonáž podlah týden. Ve stejné době, kdy se uvnitř domu realizují sítě, se venku provádí fasáda, okapové chodníky, terasy a přístup k domu.
A jsme ve finální fázi. Chvilku počkáme, až klesne vzdušná vlhkost a vlhkost v betonové podlaze. A nastupují sádrokartonáři. Obkladač realizuje obklady a dlažby koupelen, následují výmalby. Na samém konci položíme finální podlahovou krytinu, namontujeme nábytek a interiérové dveře. Úplně poslední nastupuje instalace inteligence domu, fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Celá tato poslední etapa je velký kalup a trvá 60 dní.
Text: Jitka Pálková Foto: Ekonomické stavby