Žádný elektrikář – obzvláště ten příležitostný, se neobejde bez několika dobře izolovaných šroubováků. Hlavně se vyvarujte starých zámečnických šroubováků s dřevěnou rukojetí, která je v horní části rukojeti zakončena zaoblenou kovovou částí. To už můžete vodiče spojovat holýma rukama – efekt bude stejně fatální. Bude se vám hodit malý, střední a velký šroubovák pro šrouby s klasickou drážkou, protože např. mnoho svítidel bylo instalováno v dobách, kdy se křížové šroubováky nepoužívaly. Používejte vždy odpovídající velikosti (větší hlava šroubováku může např. poškodit křehké spojky zvané „čokoláda“ apod.).
Více článků z rubriky BYDLENÍ najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Pro „opravy“ drobné elektroniky se neobejdete ani bez křížových šroubováků, torxů či mikroimbusů, ale opět musí být dobře izolované pro práci na elektroinstalacích. To zjistíte z údajů uvedených na rukojeti (např. 1 000 V a číslo příslušné normy udává, že výrobek je použitelný pro zařízení s napětím až 1 000 V).
Ve vybavení elektrikáře nesmí chybět ani kombinované kleště, klasické kombinačky, ovšem jen s gumovou či plastovou rukojetí, nebo boční štípačky, rovněž izolované. Pro ektroinstalace se budou hodit kleště na ohýbání drátků – tzv. kulaté kleště nebo krimpovací kleště pro „holení“ kabelů.
POZOR |
Nezapomínejte, že veškerá elektrická zapojení pro 230 V či 400 V může provádět pouze proškolený elektrikář s platnými elektrikářskými zkouškami. V opačném případě jde o hazard se zdravím či životem svým i svých blízkých. To však neznamená, si nemůžete doma například pověsit lustr, opravit lampičku či přitáhnout uvolněný vodič v zásuvce atd. Vždy ale takové práce provádějte pouze při vypnutém přívodu elektřiny. Důrazně o tom informujte všechny členy domácnosti, aby náhodou některý z nich proud opět nenahodil ve chvíli, kdy se budete dotýkat obnažených vodičů. |
Zkoušečky a multimetry
Zkoušečka elektrického napětí slouží k měření stejnosměrného nebo střídavého napětí kontaktní nebo bezkontaktní metodou. Zkoušečka napětí a fází je schopna také určit fázový vodič, sled fáze nebo polaritu. Všechny tyto naměřené informace zkoušečky opticky nebo akusticky signalizují. Lze je rozdělit do dvou kategorií, a to na elektromagnetické zkoušečky a elektronické. Elektromagnetické zkoušečky signalizují napětí až po překročení určité hodnoty (tzv. práh napětí). Výhoda elektronických zkoušeček spočívá v robustní konstrukci a hlavně v bezpečnosti, protože pracují s podstatně nižším vstupním proudem.
Jednou z nejpoužívanějších pomůcek pro měření elektrických veličin pro profesionály i domácí kutily je multimetr. Snadno změří odpor, napětí i proud a některé digitální přístroje mají i funkce, jako je test diod, test tranzistoru nebo ochrana proti přetížení. Pomocí klešťového multimetru můžete snadno změřit elektrický proud bez rozpojování obvodu.
Hezky pohromadě |
Velká sada nářadí pro kutily a elektrikáře v praktickém hliníkovém kufru obsahuje sadu šroubováků, sadu kleští, kladivo, hasák, nůž, sadu imbusů, pájecí pero, multimetr, flexibilní očka a další nářadí potřebné pro elektrikáře. Cena 5 420 Kč |
Pomůcky pro elektroinstalaci
Čeká vás elektroinstalace? V tomto případě můžete ušetřit peníze, když podle pokynů elektrikáře či projektu pomůžete zhotovit otvory pro krabice či drážky pro kabely. Zde se vám budou hodit sekáče pro otvory a drážky, případně drážkovačka či diamantová korunka pro vrtání děr na krabice.