O většině výrobků opouštějících naši domácí dílnu lze říci, že jsou dokončené teprve poté, co dostaly nový kabátek, ať už v podobě nátěru či nástřiku. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že na natírání a lakování není nic těžkého, často nás praxe tvrdě poučí o opaku. Aby se nátěr povedl, musíme zvolit správný postup přípravy povrchu, správnou technologii nanášení barev a v neposlední řadě vybrat správný druh barvy i štětce.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Příprava povrchu
Základním předpokladem správné funkce nátěru je dobrá přilnavost k podkladu. Podkladová plocha musí být celistvá a rovná, zbavená všech nečistot i zbytků rzi. Při přípravě podkladu se obvykle nejprve postupuje mechanicky, potom chemicky, alespoň pokud nepoužijeme odstraňovač starých nátěrů (zde bude pořadí opačné). Ocelové drátěné kartáče při větších plochách nahradíme rotačními kartáči na vrtačce nebo na rozbrusu, velmi účinné je také použití smirkového kotouče nebo ploché brusky. Opatřete si proto do dílny výše uvedené kotouče do rozbrusu či na vrtačku, protože je využijete v dílně i k dalším účelům. K odstraňování starých nátěrů poslouží i elektrická horkovzdušná pistole nebo benzinová či plynová letlampa, doplněná o sadu špachtlí různých tvarů a velikostí.
Pevný stůl a zdravé prostředí
Nezbytným předpokladem pro úspěšné natírání je pevná a stabilní podnož – stůl, popřípadě lehké kozy, na které umístíme lakovaný či natíraný předmět. Okna, dveře či nábytek je dobré lakovat v dílně, protože venku hrozí, že se na povrch přilepí poletující „nepořádek“ a znehodnotí naši práci. V uzavřené místnosti by se ale zase mohly nahromadit výpary z barev, což může ohrožovat naše zdraví i požární bezpečnost. Ideální je, pokud má dílna odsávání, pokud ne, pak mějte vždy při práci s barvami otevřená okna. Dále je nezbytné zajistit i kvalitní osvětlení.
Stroje a nástroje
Elektrický kompresor na výrobu stlačeného vzduchu je zařízení, které s malou námahou vykoná v dílně mnoho práce. Zejména k čištění ploch, ofukování je kompresor jedinečný, ovšem oceníte ho hlavně při pohonu stříkací pistole nebo při pískování litiny či jiných kovových předmětů.
Mezi základní vybavení malíře i natěrače patří kulatá a plochá štětka a celá sada štětců různých tvarů, délek a velikostí, tedy rovných i tzv. zároháků, štětců kulatých či plochých, malých i velkých. Nemusíte mít v dílně celé skladiště štětců, postačí tři čtyři kusy, ovšem za podmínky, že se o ně budete dobře starat a po každém použití je umyjete a vyčistíte přesně podle návodu na plechovce barvy.
Mezi praktické pomůcky patří také míchadla barvy, například v podobě šneka či vrtulky, opět jako nástavec na vrtačku.
Pozor |
U natírání a malování je třeba dodržovat maximální čistotu. K zakrytí plochy, kterou nechcete natírat či potřísnit barvou, se používají zakrývací fólie z igelitu – koupíte je v obchodních řetězcích – či polepovací pásky, kterými vymezíte a ochráníte okraje. Pásky jsou velmi praktické při použití více barevných kompozic na jedné ploše, například při vytváření tzv. zrcadel na dvířkách nábytku atd. |
Bezpečnost a skladování barev
Plechovky s barvami a lahve s ředidly a rozpouštědly skladujte v samostatné skříňce dostatečně vzdálené od zdroje tepla (aby se nevyvíjely výbušné a hořlavé páry). Skříňka by měla být zajištěna proti dětské zvědavosti, ale ne uzamčena, aby v případě požáru měl hasič možnost zásahu. Skříňka musí být proto viditelně označena.
Při čištění, obrušování a natírání nebo lakování povrchů si chraňte zrak ochrannými brýlemi a plíce respirační rouškou odpovídajícího typu. V dílně by neměl chybět ani sněhový hasicí přístroj.