Lepené z více dřev
Dřevěné podlahy jsou dnes vlastně třívrstvé díly z různých druhů dřev. Spodní vrstvy jsou z jehličnatých stromů, většinou smrku, slepené k sobě kolmo na letokruhy a k nim je ještě přilepena horní pohledová vrstva z ušlechtilého dřeva. Takový podlahový díl je tvarově a objemově stálejší než masivní prkno a také levnější, neboť nejdražší dřevo tvoří jen tenkou horní vrstvu.
Vybíráme podle vrchní vrstvy
Pohledová vrstva může být doslova z jakéhokoli dřeva. Kromě estetických parametrů nás zajímá také jak je podlaha odolná/tvrdá, ale podlahy se dále ještě povrchově upravují a tedy výsledná tvrdost podlahy není určena pouze použitým dřevem nášlapné vrstvy, ale také tvrdostí použitého finálního laku nebo oleje. Laky i oleje se vytvrzují UV zářením, oleje mohou být i oxidační, ale vždy dají podlaze dostatečnou ochranu. Výrobce zpravidla uvádí tvrdost podlahy v jednotkách MPa a doporučené užití.
Dub, buk, smrk nebo tropické dřeviny?
Na stupnici tvrdosti dřevin stojí nejvýše exotická dřeva, jako je eben, grenadil, duajak aj. Z dostupnějších a domácích dřevin jsou nejtvrdší dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát a habr.
Každá z dřevin má ještě další specifické vlastnosti, pro které je ceněna v jiných tradičních oborech, ale budeme-li se držet našeho tématu, optimálními podlahovinami jsou dub, buk, jasan a javor. U těchto dřev vychází nejpříznivěji poměr dostupnosti, ceny a užitných vlastností, proto se s nimi také nejčastěji setkáte. Surové dřevo se selektuje podle množství suků a dále barví do nekonečného množství odstínů. Variabilita designu je pak tak velká, že určit konkrétní dřevinu použitou na hotové podlaze není vůbec snadné.
Dostupnost a ekologie
Dnes je mimo jiné kladen velký důraz na původ surovin k výrobě podlah. Nešetrná černá těžba přispívá svým dílem ke globální ekologické krizi, nebylo by proto dobré tyto praktiky podporovat nákupem neprověřených výrobků. Standardem renomovaných výrobců je mezinárodně uznávaný certifikát FSC® (Forest Stewardship Council®), který garantuje, že dřevo pochází z udržitelného a přírodě blízkého hospodaření.
Dřevěná podlaha je ekologická hned z několika důvodů:
- vyrábí se z obnovitelných surovin,
- její likvidace nezatěžuje významně životní prostředí,
- má dlouhou životnost (v řádu desítek až stovek let) a tím dále snižuje nároky na výrobu nových krytin.