Opomenout bychom neměli ani správnou a pravidelnou údržbu podlahy. Vyhneme se tak flekům na podlaze způsobeným loužičkami od štěněte či kotěte, zaneseným nečistotám od špinavých ťapek anebo škrábancům od ostrých drápků již odrostlejších mazlíčků.
Obecně můžeme upozornit na několik zásad a pravidel. Není pes jako pes, a proto vždy záleží na dispozicích samotného zvířete. Malí a klidní pejsci podlahu v podstatě nepoškodí, pokud se však jedná o rasu živější povahy, např. Jack Russel Teriéra, který často skáče a „brzdí“ o podlahu, může menší škrábance na krytině způsobit i takto na první pohled nevinné stvoření. Čím větší, mohutnější a živější rasu pejska doma máte, tím se také zvyšuje riziko poškození podlahy. Určité nebezpečí poškození krytiny drápky hrozí i u majitelů koček, které se rády protahují, samy si drápky brousí, jsou zvídavé, skáčou z podlahy na parapet u okna a zase zpět, i zde proto dbáme na pravidlo, čím kvalitnější a odolnější povrch krytiny, tím lépe.
Především u zvířecích miminek dbáme na co nejrychlejší odhalení loužiček či jiných exkrementů, které by zejména na méně kvalitním povrchu např. laminátové podlaze či koberci mohly způsobit flek i narušit povrch. Obecně dlouhodobější nános jakékoli tekutiny zejména na laminátových a dřevěných podlahách nikdy nedělá dobrotu. Proto čím rychleji loužičku objevíte, tím lépe. Do třetice ještě upozorněme na problematiku zvířecí chlupy versus barevný odstín a povrch krytiny. Světlá srst bezpochyby více vynikne na tmavé hladké podlaze a naopak. V tomto ohledu jsou asi nejméně praktické koberce, do kterých se vypadaná srst zachytí a často ji nelze ani relativně výkonným vysavačem z koberce dostat pryč.
Záleží samozřejmě také na typu koberce, výkonu vysavače a charakteru chlupů (jemné, tvrdé, dlouhé, krátké). Z ostatních druhů krytin lze vypadanou srst snadno odstranit nejlépe vysáváním, prachovým mopem nebo setřením mokrým hadrem či mopem. Kromě srsti na podlaze myslete také na ťápoty od mokrých a zablácený tlapek, kterým se v průběhu celého roku jen těžko vyhneme. Volit bychom proto měli podlahy, které lze snadno a bez problému udržovat i vytíráním. Podívejme se nyní na několik kritérií a pravidel, kterými bychom se u jednotlivých druhů krytin měli při výběru i následné údržbě řídit.
Dřevěná podlaha může být, ne každá je však nejvhodnější
Dřevěné podlahy jsou oblíbené pro svůj přírodní charakter a dokonale probarvený vzhled se strukturou suků a letokruhů, jež v průběhu několika desítek let vykreslila sama příroda. Rozhodnete-li se při výběru právě pro dřevěnou podlahu, určitě s její službou budete spokojeni. Dřevěná krytina navíc kromě svého úžasného vzhledu hřeje a je příjemná na dotek. Obecně je však, např. ve srovnání s krytinou laminátovou, náchylnější na poškrábání. Určitě uděláte dobře, zaměříte-li se při výběru na tvrdší dřeviny, mezi které patří dub, buk či dřeviny exotické.
„Máte-li doma psa nebo kočku, doporučujeme vybírat z kolekcí a dekorů se strukturovaným povrchem, na kterém drobné škrábance lépe zaniknou,“ vysvětluje Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl parket profi, s.r.o., která dováží a prodává podlahové krytiny různých materiálů a značek, a doplňuje: „Řezané, ručně škrábané, broušené či kartáčované povrchy ve svých kolekcích nabízí např. švédský výrobce kvalitních dřevěných vícevrstvých krytin Kährs.“
Zvolíme-li krytinu s takto upravovaným povrchem, neměli bychom ještě opomenout upřednostnit ošetření olejem před lakovanými variantami. Lak sice na krytině vytvoří ochranný film, který je odolnější než olej, hůře se však renovuje. Lak prakticky neumožňuje důkladné lokální úpravy na poničeném povrchu, lakovaná podlaha se po čase užívání musí kompletně zbrousit a znovu nalakovat. Z tohoto hlediska je proto vhodnější olejovaný povrch, u kterého se škrábance od psích či kočičích drápků lokálně přeolejují a menší poškození se touto úpravou i zcela zakryje.
Výrobci pro drobná lokální poškození jak lakovaných, tak olejovaných krytin nabízejí speciální přípravky – poliše, které opotřebovaný povrch ošetří a oživí. Dle slov Milana Mrkáčka z KPP je na větší poškození krytiny jak lokálního, tak celkového charakteru lepší přizvat specializovanou firmu, která renovaci povrchu provede odborně. Dřevěné krytiny je třeba udržovat v suchu, proto při jejich pravidelném čištění upřednostňujeme vysávání nebo zametání, nečistoty vytíráme vždy pečlivě vyždímaným hadrem nebo mopem a do vody přidáváme pouze PH neutrální přípravky anebo speciální čističe, které doporučují sami výrobci.
Laminátová podlaha je odolná, vašim mazlíčkům ale může klouzat
Laminátové podlahy mají, i přes svůj velmi odolný povrch, řadu příznivců i odpůrců. Oproti dřevu jsou totiž chladnější a hlučnější. S ostřejšími drápky domácích mazlíčků si poradí lépe než podlaha dřevěná, pro svůj lesklý a relativně kluzký povrch převážné většiny dekorů však budou krytiny tohoto typu zvířátkům pod ťapkami více klouzat. I při výběru laminátové podlahy bychom však měli být opatrní, vždy preferujeme kvalitnější provedení před tím méně kvalitním, často levnějším.
„Doporučujeme dávat přednost krytinám s vyšší třídou zátěže, která je pro bytové prostory značena třídami 21 - 23. U některých krytin se však dnes již s třídou zátěže nižší než 23 ani nesetkáte, spíše najdete širokou škálu podlah, které budou připraveny čelit i náročnému provozu v komerčních prostorech, tedy s hodnotou třídy zátěže 31 a výše. Setkat se můžete také se značením AC1 – AC5, tyto hodnoty udávají informaci o odolnosti krytiny vůči oděru,“ vysvětluje Milan Mrkáček. Opět platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Krytiny s vyšší třídou zátěže budou splňovat i požadavek na lepší odolnost vůči oděru. U kvalitních laminátových podlah je nosná deska tvořena tzv. HDF deskou (High Density Fibreboard). Jedná se o tvrdou dřevovláknitou desku vysoké hustoty, která velmi dobře splňuje požadavky na odolnost v pohybu a pevnost v tahu, je rovněž lépe odolná vůči případnému nabobtnání z vlhkosti.
Méně kvalitní krytiny nabízejí středovou část z MDF desky, případně také z dřevotřísky, která je však méně odolná vůči působení vlhkosti. Odolné krytiny nesou vrchní vrstvu z laminátu vysokotlakého, u levnějších variant se setkáte s krytinami melaminovými, neboli z přímého laminátu, které se hodí do méně zatěžovaných prostor. Vysoce kvalitní lamináty mohou být navíc na povrchu potaženy ochrannou vrstvou pryskyřice. Na pohled je však rozdíl mezi těmito dvěma typy k nerozeznání, vždy proto doporučujeme konzultaci s odborníky, které najdete například ve specializovaném brněnském centru Podlahy XXL nebo v prodejnách maloobchodní sítě s podlahovými krytinami 1FLOOR. Kvalitu i cenu laminátových krytin ovlivňuje i jejich doplňková výbava, zmiňme např. antistatický povrch, antibakteriální povrch, aqua protect úpravu pro zvýšení odolnosti vůči vlhkosti, impregnace hran proti vlhkosti či strukturovaný povrch a „V“ drážky pro působivější vzhled.
Při údržbě volíme především suchý způsob (zametání a vysávání). Při mokrém vytírání používáme speciální čisticí prostředky pro laminátové podlahy anebo PH neutrální prostředky, které nenaruší povrch krytiny. Hadr či mop vždy důkladně vyždímáme a zbavíme přebytkové vody.
Praktický a velmi oblíbený vinyl anebo klasické měkčené PVC
Rozhodnete-li se pro klasické měkčené PVC, někdy ještě nesprávně označované jako „lino“, neboť lino je označení pro materiál na zcela přírodní bázi, opět určitě volte krytiny s co nejvyšší třídou zátěže. PVC krytiny mají výhodu v lepší cenové dostupnosti, snadno se udržují, jsou pružné, nenáchylné na působení vody, nesesychají jako masivní dřevěné podlahy, oproti laminátu jsou i pocitově teplejší. Výrobci navíc nabízejí zajímavé dekory, které věrohodně imitují dlažbu i dřevo.
Doporučujeme upřednostnit krytinu s dodatečnou polyuretanovou ochranou, která odolnost krytiny zvyšuje. Pořídit můžeme vinylové krytiny s protiskluzovým a antistatickým povrchem, kvalitní krytiny nabízejí tvarovou paměť, která zabraňuje vytlačeným rýhám a promáčklinám na podlaze. Z hlediska vzhledu krytiny je velmi zajímavý strukturovaný povrch, který je příjemný nejen na dotek, ale také na pohled. Na strukturovaném povrchu, jak jsme se již zmiňovali, jakékoliv drobné škrábance lépe zaniknou.
TIP! Odolné designové vinyly
Zajímavou a pro domácnosti s domácími mazlíčky ideální krytinou jsou bezesporu podlahy z vinylu (z tvrzeného - neměkčeného PVC). Povrchy těchto krytin vynikají vysokou odolností s velmi dobrou elasticitou, díky dobré pružnosti a tvrdosti vinylu se majitelé vinylové krytiny nemusejí poničení povrchu v podstatě obávat. Tyto krytiny se oproti klasickému měkčenému PVC, které pořídíte v rolích o různých šířích, prodávají ve tvarech čtverců či obdélníků a k podkladu se buď lepí, nebo pokládají plovoucím způsobem.
Ani s nabídkou dekorů nebudete zklamaní, vybírat budete moci z řady barevných provedení i povrchových úprav, strukturovaný povrch, velkoformátové provedení nebo dekor dlažby rozhodně nejsou výjimkou. Vinylové krytiny v podstatě nevyžadují speciální údržbu, jejich výhodou je, že snesou i déletrvající nánosy vody na povrchu. Pokud o vinylech uvažujete, doporučujeme například značku Wineo DESIGNline s nabídkou lepených dílců i kolekcí vybavených zámkovými spoji pro plovoucí pokládku.
S přírodním linoleem lze počítat
Milovníky přírodních materiálů jistě potěšíme, neboť kromě dřevěných krytin jim můžeme doporučit také další přírodní materiál v podobě linolea. Na trhu se setkáme s několika druhy linoleí, velmi praktické jsou ty, které lze pokládat plovoucím způsobem bez použití lepidel, například Marmoleum Click od Forba. Jednotlivé dílce (čtverce a obdélníky) z příjemného hřejivého a voděodolného materiálu tak můžete skládat v podstatě jako puzzle, navíc lze zkombinovat i více barev dohromady, kreativitě se v tomto případě meze rozhodně nekladou.
Materiál se velmi dobře snáší i s domácími mazlíčky. Poškození podlahové krytiny od jejich drápků se obávat nemusíte, i jejich srst se snadno a rychle odstraní vysavačem či pomocí prachového mopu. Udělají-li vaši miláčkové na podlaze otisky od zablácených ťapek, podlahu stačí lehce setřít. Krytina je ideální pro lidi trpící astmatickými obtížemi, alergiemi či obdobnými chorobami. Jedná se o materiál přirozeně antistatický, prach a špínu tak lze snadno a rychle odstranit.
Přírodní korek, keramická dlažba anebo koberec ve zkratce
Dalším přírodním materiálem, který bychom neměli opomenout, je korek. Korek je lehký, nenasákavý, dobře izoluje tepelně a akusticky. Při správně zvolené povrchové úpravě (výrobci nabízejí lak, olej, vosk či vinylovou fólii) můžete pořídit korkovou krytinu i do prostor, ve kterých se budou procházet vaši čtyřnozí mazlíčci. K nejnovějším technologiím a úpravám povrchů korkové podlahy patří tzv. keramické laky, které obsahují mikročástice porcelánu a podlahu tak lépe chrání. Další variantu představují extrémně odolné korkové podlahy opatřené speciální vinylovou fólií na povrchu, ta životnost krytiny prodlužuje až o několik let.
Především poslední typ je ideální i pro majitele velkých psů. Rozhodnete-li se pro dlažbu, určitě budete spokojeni. Dlažba se snadno udržuje a nevyžaduje žádnou speciální péči. Mezi nevýhodami bychom našli především studený a tvrdý povrch krytiny. Při výběru odstínu myslete na to, že se vám po nové krásné podlaze proběhne pes nebo kočka se zablácenými ťapkami. Stejně je třeba uvažovat i při výběru barvy spárovací hmoty. Do světlých odstínů se špína nenávratně vpisuje mnohem snadněji. Materiálem, při jehož volbě bychom si měli dát největší pozor, je koberec. Koberec přináší riziko ne příliš snadné údržby, ať od zachycených chlupů v okách koberce, tak od každodenních, více i méně viditelných nečistot, které s sebou z venku naši miláčci pravidelně přinášejí.
Samozřejmě opět musíme zdůraznit charakter domácího mazlíčka, malí pejsci koberec poškodit nemusejí třeba vůbec, u zvídavých koček je však riziko vytažení oka a hraní si s kobercem mnohem vyšší. Poškozeného syntetického koberce nám zajisté bude méně líto, než kvalitního a drahého koberce z přírodních vláken, která jsou na ušpinění a poničení několikanásobně náchylnější.
Zpracováno ve spolupráci se společností Kratochvíl parket profi, s.r.o. www.kpp.cz