Majitel bytu musí ve svých potřebách na vstupní dveře zohledňovat i své povinnosti vůči bytovému domu. Každý byt je totiž podle vyhlášky považovaný za samostatný požární úsek. Protipožární vstupní dveře zamezí rozšíření požáru, ochrání tedy únikovou cestu i obyvatele domu. Jsou povinné v panelových nebo činžovních domech a také u novostaveb bytových domů.
Odolnost proti požáru a kouři
Protipožární vstupní dveře mají za cíl udržet požár za nebo před sebou, aby se nerozšířil do dalších částí bytu nebo bytového domu. Proto mají zcela specifickou vnitřní konstrukci a je rozumné kupovat je od výrobců, kteří je opatří řádným certifikátem.
Protipožární dveře jsou zařazené do tříd a většinou ohni odolají 30 až 45 minut, což je dostatečná doba pro bezpečné opuštění domu nebo bytu. Některé dveře splňují také požadavky na kouřotěsnost.
Na identifikačním štítku na dveřích si to může kupující ověřit. Na příkladu štítku výrobce DOORNITE (dříve MASONITE) je uvedena odolnost proti požáru minimálně 30 minut (tedy EI 30). Odolnost vůči studenému i teplému kouři, tedy kouřotěsnost, se označuje písmenem S.
Ochrana proti vloupání
Dalším klíčovým parametrem vstupních dveří je bezpečnost. Dveře jsou zařazené do takzvaných bezpečnostních tříd. Už dveře ve třídě RC 2 značí vyšší odolnost proti vloupání. Ještě vyšším bezpečnostním standardům odpovídají bezpečnostní třídy 3 a 4, vstupní dveře v těchto třídách jsou i podmínkou většiny pojišťoven.
Vstupní bezpečnostní dveře by vždy měly splňovat příslušný stupeň bezpečnosti, jenž znamená, že jsou odolné proti různým pokusům o vloupání, ať už je to odvrtání, vyhmatání nebo vylomení. Bezpečnostní dveře od výrobce DOORNITE (dříve MASONITE) jsou dodávané v bezpečnostní třídě RC 2 a RC 3.
„Bezpečnostní třída dveří ovlivňuje výši pojištění i pojistného plnění, tedy částky, kterou nakonec od pojišťovny dostanete. Většina pojišťoven obyčejné dveře nepojistí. Naopak například u dveří v bezpečnostní třídě 3, můžete získat slevu na pojištění až 30 %“, komentuje situaci na trhu David Krubner, obchodní a marketingový ředitel největšího českého výrobce dveří společnosti DOORNITE (dříve MASONITE).
Byt bez hluku
Vstupní dveře oddělují venkovní prostor od interiéru, fungují jako pomyslná hranice poskytující soukromí. Proto je čím dál více ceněná i hluková odolnost dveří. Protihlukové dveře dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 dB.
Schopnost dveří izolovat hluk ukazuje koeficient vzduchové neprůzvučnosti. Podle české normy se nejvíce používají dveře s útlumem 27 dB, kterou výrobce dveří DOORNITE garantuje u dveří LUME EXTRA. Hodnotu 28 dB splňují plné protipožární dveře s prahem a těsněním LUME EXTRA Safety a hodnotu 34/35 dB mají LUME EXTRA Safety Acoustic.
Design a vzhled
Laminátový povrch s označením CPL (kontinuálně lisovaný laminát) je stále populárnější. Hlavní výhodou tohoto materiálu je odolnost vůči poškození. Také se snadno udržuje, má dlouhou výdrž a je cenově dostupný. Laminátové dřevodekory dokážou imitovat přirozený povrch dřeva i s jeho plasticitou. Navíc je možné volit různé odstíny, využít směřování lamel v horizontálním nebo vertikálním směru, zvolit velikosti prosklení, barevnost kování nebo i rámečků.
Individuální kombinaci vlastností nejen vstupních dveří můžete vytvořit v on-line konfigurátoru nebo osobně s techniky v 21 vzorkových prodejnách v ČR a v 7 na Slovensku.