Příčina rosení oken
Rosení oken je způsobeno kondenzací vodních par. Vzduch obsahuje vždy určité množství vlhkosti, které se může měnit v závislosti na teplotě a tlaku. Když se vzduch ochladí, jeho schopnost absorbovat vlhkost se snižuje a přebytečná vlhkost se vysráží na povrchu, který má nižší teplotu. V případě oken se tedy voda vysráží na jejich vnitřním povrchu, který je v zimě chladnější než vzduch v místnosti.
Správné větrání
Existuje několik způsobů, jak se rosení oken vyhnout nebo alespoň snížit jeho intenzitu. Mezi nejúčinnější patří především pravidelné větrání. Při nedostatečném nebo nesprávném větrání se kromě zvyšování přebytečné vlhkosti v interiéru mohou začít vyskytovat i hygienické obtíže, jako například plísně. Správné větrání je proto základem zachování zdravého a čerstvého vzduch v každé domácnosti. Přesto větrání většina lidí nevěnuje mnoho pozornosti a zpravidla ani neví, jak správně větrat.
V zimě je vhodné větrat krátce a intenzivně – několikrát denně, aby nedošlo k přílišnému ochlazení místnosti. Nepoužíváme mikroventilaci, protože obměna vzduchu v interiéru trvá mnohem déle a stěny místnosti mezitím vychladnou. To se samozřejmě negativně projeví na výdajích za energie. V létě necháváme okna otevřená delší dobu, třeba půl hodiny, a to i několikrát za den. Mikroventilaci můžeme použít v noci, kdy při spánku oceníme proudění chladného vzduchu. Nesmíme však zapomenout, že takové okno není zabezpečené proti zlodějům a vniknutí. Proto je na místě opatrnost.
Eliminace zdroje vlhkosti
Čím více vlhkosti v domácnosti je, tím je riziko rosení oken vyšší. Proto je dobré používat různé spotřebiče, které pomáhají odstraňovat nebo odvádět vlhkost pryč. Patří mezi ně například odsavače par nad varnou deskou, ventilátory v blízkosti sprchových koutů, sušičky na prádlo v koupelnách a prádelnách, odvlhčovače vzduchu v obytných místnostech, případně větrací systémy, zajišťující pravidelný přívod čerstvého vzduchu skrze okna. Pokud nemáme možnost dávat čerstvě vyprané prádlo do sušičky nebo do sušárny, doporučuje se alespoň využívat k sušení spíše chodby, půdy, balkony nebo terasy, kde unikající vlhkost ze schnoucího prádla tolik nevadí. Pokud nemáme v koupelně ventilátor, po osprchování bychom měli krátce a intenzivně vyvětrat. Stejné pravidlo platí po intenzivním vaření nebo ráno vždy po probuzení.
Izolace oken
Výrazným pomocníkem v boji proti rosení oken je také jejich izolace. Ta pomáhá udržet teplo v místnosti a snižuje tak rozdíl teplot mezi vnitřní a vnější stranou oken. Pokud máme starší okna, je pravděpodobné, že se zamlžují více, jelikož tak dobře neizolují. Nová okna, ať plastová, dřevěná, popř. i hliníková okna, proto mohou úplně nebo alespoň částečně zabránit rosení z vnitřní strany. Na druhou stranu moderní kvalitní okna těsní natolik dobře, že jimi žádná vlhkost neuniká. A proto je nutné správně a pravidelně větrat.
Faktory zvyšující rosení oken zevnitř:
- Páry vznikající při vaření
- Sprchování
- Sušení prádla v místnosti
- Pobyt lidí v místnosti
- Zalévání květin
- Akvária, terária, apod.
- Vlhkost novostavby
- Nedostatečné větrání
- Nevhodné umístění topného tělesa
- Vnitřní parapet přečnívající nad topení umístěné pod okny
- Stažené žaluzie zabraňující ohřívání a osušování skel
- Neprodyšné zateplení budovy
Rosí se i nová okna
I když si pořídíme okna nová, plastová, dřevěná nebo hliníková, s tepelněizolačními dvou nebo trojskly, tak musíme s určitou mírou jejich orosení stále počítat. Vždy záleží nejenom na kvalitě těsnění a počtu skel, ale také na způsobu, jakým se vznikající vlhkostí v domácnosti pracujeme. A pokud se kvalitní nová okna rosí zvenčí, jedná se naopak o pozitivní známku jejich kvality. Těsní a izolují totiž natolik dobře, že nepropouští vlhkost, jejíž kondenzace pak způsobuje orosení.
Pro více informací o kompletním sortimentu plastových, dřevěných a hliníkových oken společnosti PKS okna navštivte webové stánky: www.pksokna.cz