(KOMERČNÍ PREZENTACE)
1. Jaké existují typy rolet?
Základní dělení se týká jejich konstrukce a s tím souvisejícího způsobu montáže. Podle toho rozlišujeme 3 typy tohoto stínění:
a) Rolety pro dodatečnou montáž lze nainstalovat kdykoli, tedy na původní budovu, při rekonstrukci nebo na novostavbu. Aby nebylo potřeba dělat při montáži mnoho stavebních úprav, roletový box je přiznaný a v okně je vidět.
b) Zaomítací rolety se montují pod omítku, proto je potřeba s nimi počítat už ve fázi projektu stavby nebo rekonstrukce.
c) Nadokenní rolety se montují spolu s oknem, protože je tvoří PVC box přístupný z interiéru. I s tímto řešením musíte počítat od samého začátku plánované stavby nebo jejích úprav.
d) Rolety do překladů se umisťují do dutiny stavebního překladu, který dodávají výrobci cihel. Ti, kteří nestaví z cihel nebo hledají levnější alternativu, najdou na trhu jinak řešené překlady.
2. Jaké výhody mají exteriérové rolety oproti žaluziím?
Venkovní rolety v porovnání se žaluziemi nabízí naprosté zatemnění interiéru. Vedle stínění brání také významně přenosu hluku z ulice, mají lepší izolační vlastnosti, a i když nejde o certifikovaný bezpečnostní prvek, splňují v tomto směru rozhodně více parametrů než žaluzie.
3. Jaké se nabízí typy ovládání rolet?
Variant ovládání se nabízí hned několik, to znamená klasické manuální ovládání řešené pomocí popruhu, kliky nebo pružiny. Dále elektrické ovládání fungující na stisknutí tlačítka na zdi vedle okna nebo pomocí dálkového ovladače. Ovládání venkovních rolet snadno začleníte i do systému chytrého domu, který sdružuje i další systémy jako topení, klimatizaci, centrální vypnutí všech zařízení v domě při odchodu a podobně.
4. Dají se rolety nainstalovat na novou fasádu se zateplením?
Samozřejmě to možné je, což vysvětluje otázka č. 1. U hotového zateplení bez omítky počítejte s potřebou vyříznout otvor pro roletový box, pokud jste s tímto otvorem nepočítali od začátku. V případě hotové omítky doporučujeme dodatečnou montáž rolet na okna s přiznaným boxem na fasádě. Řešení to ale v každém případě má.
5. Je rozdíl v montáži na zděnou stavbu a dřevostavbu?
Pro výrobce i montážní firmu v tom rozdíl rozhodně není. Venkovní stínění dobře slouží na stavbách všech typů. Roli nehraje ani tloušťka zdi, jak se někteří domnívají. Tyto informace jsou důležité pro firmu instalující okna.
6. Co vše zahrnuje cena dodání rolet?
Dodavatel provádí zaměření stavebních otvorů a samotnou montáž, seřízení a následný servis výrobku. Poskytuje rovněž odborné zaškolení ovládání rolet a jejich údržby. Stavebník má naopak na starosti kompletní stavební přípravu, která vyplyne z projektové dokumentace. Přesné instrukce stavebník dostane i od dodavatele. V případě elektrického ovládání rolet musí nachystat i elektroinstalaci, tu dodavatel běžně neřeší.
7. Mohu na rolety před okna čerpat dotace?
Ano. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám, který vypsalo Ministerstvo životního prostředí v říjnu 2018, můžete žádat o dotace na venkovní stínění, tedy i na předokenní rolety. Program podporuje snížení energetické náročnosti budov. Získat zpět můžete až 50 % uznatelných výdajů, maximálně však 500 tisíc Kč. Výše finální částky se odvíjí od množství úprav, které v rámci snížení energetické náročnosti budov provedete. Ukončení příjmu žádostí je na konci roku 2021.
V případě dotazů navštivte webové stránky nebo přímo kontaktujte výrobce stínící techniky značky Minirol.