Celý proces od získání povolení po samotnou stavbu domu probíhal rychle a bez zádrhelů či větších komplikací. Půl roku od koupě pozemku byl hotový projekt, a se stavebním povolením pomohl i projektant; celé vyřízení trvalo od listopadu do konce března. Poté již mohly začít výkopové práce.
Stavba probíhala převážně svépomocí, ale na některé práce manželé Kubenkovi využili služby odborníků, například pro stavbu základové desky, založení první řady zdiva od Wienerbergeru a pokrytí střechy. Svépomocí postavili obvodové i vnitřní zdivo, a díky rodinné zkušenosti zvládli i instalaci elektřiny.
Rodina mohla bydlet ve vysněném domě již rok po zahájení výkopových prací. To dokazuje, že i svépomocí lze stavět rychle a efektivně, pokud je vše dobře promyšlené a je zajištěna spolupráce s vhodnými dodavateli. „Všem stavebníkům bychom doporučili důkladně spočítat náklady na stavbu domu a ponechat si alespoň 10% finanční rezervu. Je také důležité vše dobře promyslet a naplánovat, zejména si zajistit termíny řemeslníků s dostatečným předstihem. Sehnat někoho na poslední chvíli není reálné a ani se to nevyplatí,“ říkají manželé Kubenkovi.
Pro jednovrstvou cihlu se rozhodli již na začátku a měli k tomu pádné důvody. „S rodinou jsme dříve bydleli ve třípatrovém starším domě, který nebyl zateplený. To nemusí být problém, protože jsme díky tomu měli v domě příjemnou teplotu během léta, ale v zimě jsme zase více protopili. Když jsme prodali starší dům a dočasně bydleli v novostavbě bytového domu, který byl dodatečně zateplený, zjistili jsme, že nám klima v takovém bytě vůbec nevyhovuje. Navíc jsme chtěli fasádu, která se snadno nezničí, a proto jsme pro případné zateplení nechtěli použít polystyren,“ dodávají investoři. S čím však od začátku stavby nepočítali, byla rekuperace vzduchu, kterou investoři na doporučení nechali nainstalovat a nelitují toho.
Dům má fasádu z lícových pásek Terca, díky čemuž se majitelé nemusí nikdy o fasádu znovu starat ani plánovat rozsáhlé rekonstrukce. Další pozitivní vlastností je soulad všech stavebních materiálů od Wienerbergeru. Odpadá tím starost o exteriér domu, protože díky kvalitě a komplexnosti materiálů vše funguje, jak má. A to byl také cíl – nemuset po čase opravovat náročné části stavby, jako je zdivo nebo střecha. „Počáteční investice do kvalitního materiálu, na který nemusíme pěknou řádku let sáhnout, je sice větší, ale rozhodně bychom neměnili. Výhody opravdu převyšují. Vidíme to už teď. Po necelých šesti letech užívání domu vypadá stále jako nový.“
Dům dokonce prošel v roce 2019 studií Zdravý domov, která byla realizována ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a laboratoří Centra zdraví a životního prostředí. Cílem studie bylo zhodnotit zátěž vnitřního prostředí cihlového rodinného domu od dokončení stavby přes takzvané dodělávky až po nastěhování a samotné bydlení. Studie měla zároveň prokázat, že bydlení v cihlovém domě splňuje požadavky na zdravé prostředí.
Vnějšek domu byl sledován kontinuálně po dobu šesti měsíců ve třech fázích stavby za pomoci senzorů umístěných ve čtyřech místnostech, které monitorovaly i přítomnost organických látek. Již po třech měsících od nastěhování studie prokázala, že dům byl čistý, bez přítomnosti organických ani škodlivých látek a byl dostatečně odvětraný. Cihla se také ukázala jako základní stavební materiál s nízkými až nulovými emisemi organických látek. Je tedy prokázáno, že dům z cihel zajistí zdravý a bezpečný domov.
O projektu:
Pozemek: 1 000 m2
Zastavěná plocha domu: 199 m2
Užitná plocha domu: 167,5 m2
Typ objektu: s téměř nulovou spotřebou energie
Lokace: obec Studeněves (okres Kladno, Středočeský kraj)
Projektant: Ing. Petr Veleba
Konstrukce: zdivo Porotherm 38 T Profi, Porotherm 19 a 11,5 AKU Profi, střešní tašky Tondach Contiton 12 – Glazura břidlicově černá, obkladové pásky Terca Abote a systémová dlažba Semmelrock Citytop Elegant kombi
Použitý sortiment od Wienerbergeru:
- Porotherm T Profi
- Porotherm AKU Profi
- Střešní tašky Contiton 12
- Obkladové pásky Terca Abote
- Dlažba Semmelrock Citytop Elegant