Systémové zdicí malty Ytong a Silka jsou lepší než “vlastní recepty”
Pokud jste pro vaši stavbu či rekonstrukci zvolili jako stavební materiál pórobeton Ytong, doporučujeme při zdění vyhnout se vlastnoručně vyrobené nebo nesystémové “noname” maltě. Systémové řešení, které kombinuje jednotlivé prvky systému Ytong, je vždy lepší než improvizace či “vlastní tvorba”. V systému Ytong jsou jednotlivé prvky vždy vyladěny tak, aby byl výsledek co nejlepší. Záměna zdicí malty může způsobit praskliny, nevyplácí se ani nanášení hrubých vrstev malty.
Zdicí malta pro zdění z tvárnic a příčkovek Ytong je tenkovrstvá a nanášená vrstva by neměla být větší než 3 mm. Pokud nepoužijete systémovou zdicí maltu a nedodržíte doporučenou tloušťku malty, mohou se vám ložné a styčné spáry překreslit do omítky jako vlásečnicové trhliny. Výjimkou v nanášené vrstvě je zdicí malta Ytong Fix L200, která je určena k založení 1. řady zdiva z pórobetonových tvárnic Ytong. U této malty je doporučená tloušťka maltové vrstvy cca 10 až 40 mm.
Neméně důležitý je směr nanášení malty
Zdicí maltu Ytong nanášejte potřebným hřebenem ve směru zdiva, nikdy ne kolmo na zdivo. Malta nanesená hřebenem kolmo na zdivo vytvoří kanálky, přes které se vám v průběhu hrubé stavby při dešti dostane voda do interiérové strany a zdivo vám zbytečně navlhne.
Nářadí dělá mistra
Zdicí malty Ytong se dodávají ve formě suchých maltových směsí, a proto je musíte před nanášením smíchat s vodou. K tomu vám pomůže míchadlo pro přípravu tenkovrstvé zdicí malty Ytong. K jeho pohonu můžete použít všechny běžné typy elektrických ručních vrtaček. Tenkovrstvou zdicí maltu celoplošně nanášejte v rovnoměrné vrstvě nanášecí Ytong zednickou lžící se zuby 5 × 5 mm.