Pokud řešíte akustiku nebo únosnost stěny, Silka je správnou odpovědí
Silka je díky své pevnosti v tlaku (> 10 N/mm2) a mimořádné únosnosti vhodná pro vnitřní nosné stěny, na které je kladen veliký tlak. Tvárnice tak můžete použít téměř v jakékoli zděné konstrukci pozemní stavby, od extrémně staticky namáhaných nosných stěn, přes výplňové zdivo, až po nenosné příčky. Vysoká objemová hmotnost materiálu se příznivě projeví v možnosti použití zdiva Silka na akustické stěny a příčky. Tyto tvárnice se proto výborně uplatní u akustických stěn s vysokou vzduchovou neprůzvučnosti Rw, například na stěnách, oddělujících místnosti v rámci jednoho bytu a rodinného domu.
Obvodové stěny z tvárnic Silka musí být vždy zatepleny vhodným zateplovacím systémem
Vzhledem k vysoké objemové hmotnosti vápenopískových zdicích prvků má Silka poměrně vysoký součinitel tepelné vodivosti materiálu. Snížení tepelné vodivosti zdiva lze sice částečně dosáhnout děrováním zdicích prvků, ale ani tyto odlehčené bloky neumožňují návrh jednovrstvového obvodového zdiva bez doplnění tepelnou izolací. Výhody kombinace obvodového pláště, složeného z hmotné nosné konstrukce a tepelné izolace, se významně projeví zejména v letním období. U vnitřních stěn budov se pozitivně projeví zejména vysoká akumulační schopnost tvárnic Silka, která hraje pozitivní roli v časovém posuvu prostupu tepla obvodovými stěnami. Tyto vlastnosti vytváří a přirozeně regulují klima uvnitř budov.
Široké možnosti povrchových úprav
Vzhledem k typu staveb, na nichž nachází vápenopískové tvárnice největší uplatnění, bude nejčastější vnitřní povrchovou úpravou ručně či strojně nanášená vápenocementová omítka. Pro stěny z tvárnic Silka jsou ideální vnitřní systémové tepelněizolační omítky Ytong, které byly vyvinuty speciálně pro tvárnice Ytong a Silka. Se Silkou jsou plně kompatibilní, a navíc s nimi máte na výběr dvě možnosti povrchové úpravy – buď ve formě omítky, nebo hlazené stěrky.
Kvůli vysoké pevnosti nelze vápenopískové tvárnice Silka zkracovat stejným způsobem, jako pórobetonové zdivo Ytong
Na úpravu rozměrů je nutné použít diamantové kotouče v ručním el. nářadí, nebo kotoučovou, vodou chlazenou pilu. Oproti Ytongu se jinak dělají drážky a otvory pro rozvody energie a vody – drážky a zásuvky je lepší vyfrézovat pomocí elektrického nářadí, nikoliv ruční drážkovačkou, jak tomu je u Ytongu.
Kotvení břemen do vápenopískového zdiva
Je snadné, a navíc na jeden kotevní bod můžete pověsit mnohdy stejně těžká břemena, jako např. v betonu. Při vrtání použijte vrtáky a hmoždinky, které jsou vhodné do betonu.
Veškeré podrobnosti o sortimentu vápenopískových tvárnic Silka a jeho vlastnostech a možnostech využití najdete na www.ytong.cz.