Ze sádrokartonu (SDK) lze suchou cestou stavět nenosné stěny rozdělující a jinak (svisle, vodorovně, šikmo) vymezující prostor. V rodinných domech jde nejčastěji o dělicí stěny a šikmé stropy v půdních vestavbách nebo v obytných podkrovích, případně o podhledy stropů, v nichž se pak instalují technologie (např. vzduchotechnika, kolektory, osvětlení) a přímé vedení energetických i datových sítí.
Produkty Knauf |
– Fireboard – sádrovláknité speciální protipožární desky (tl. 15, 20, 25, 30 mm), určené k ochraně ocelových a dřevěných konstrukcí a k dalším protipožárním aplikacím |
Sádrokartonové desky Rigips |
– RB (A) stavební – pro veškeré konstrukce bez zvláštních nároků |
Sádrokartonové konstrukce
Je třeba vědět, že sádrokartonové konstrukce se montují vždy až po dokončení mokrých stavebních procesů (zejména po aplikaci podlahových potěrů, omítek a štuků). Tedy až po ustálení vlhkosti, vyschnutí povrchů a vyzrání podkladních betonů. Vlastní montáž se rovněž doporučuje až po osazení oken a uzavření stavby, přičemž SDK komponenty by měly být uskladněny uvnitř budovy (v místě instalace) min. 48 hodin právě kvůli vyrovnání vlhkosti. Tmelení se smí provádět až v době, kdy už nemohou nastat výrazné změny teploty a vlhkosti, povrchové úpravy jsou přípustné při teplotách v místnosti nad +5 °C a při dostatečném větrání.
„Jednoduchá“ stavebnice
K montáži se v praxi používají buďto podkonstrukce z hraněného řeziva, ty však vlivem proměnlivé vlhkosti podléhají objemovým změnám – kroutí se a prohýbají. Mnohem přesnější je „rastrový“ systém nosných konstrukcí z ocelového tenkostěnného pozinkovaného plechu (profily).
Make-up hotového díla
Po vrtání, řezání a šroubování je na řadě kosmetická povrchová úprava stěn. Ale ať už zvolíte výmalbu, tapety nebo keramické obklady, povrch desek, prohlubně po vrutech a hlavně spáry mezi jednotlivými deskami a mezery v koutech a ve stycích je zapotřebí řádně „zamaskovat“. Výrobci sádrokartonu k tomuto účelu vyrábí speciální hmoty. Dělí se podle struktury na práškové spárovací a pastové tmely pro finální úpravu. K vyztužení tmelených spár se zase používají skelné nebo samolepicí výztužné pásky.
Po dokonalém zaschnutí tmelu (např. hlavy samořezných šroubů se tmelí ve dvou krocích) se místa přebrousí, případně poopraví další vrstvou tmelu a opět přebrousí. Takto připravená dokonale hladká plocha je připravena pro finální úpravu.
Více článků z rubriky STAVBA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Druhé nebe nad hlavou
K čemu vlastně slouží zavěšené podhledy? Jejich hlavní funkce je estetická a sádrokartonový podhled (římsa apod.) je tedy zároveň významným architektonickým interiérovým prvkem. Snadno pak třeba snížíte výšku stávajících stropů, což v konečném důsledku a při použití dostatečné izolace může ovlivňovat tepelnou a akustickou pohodu. Do podhledů se rovněž vkládají nové elektrorozvody, osvětlení, vzduchoventilace, klimatizace a dokonce rozvody teplovzdušného či kabelového stropního topení.
Podhledy zároveň plní roli protipožární izolace. Stejně jako v ostatních případech jde o suchou, tedy nejen o poznání čistější, ale především technologicky jednodušší a konstrukčně poměrně rychlou cestu výstavby. V případě, že chcete původní strop pouze obložit, používají se podhledy přímo montované na strop. Ke snížení světlé výšky místností nebo k „zamaskování“ objemnějších instalací se naopak používá zavěšený podhled na křížovém roštu.
Kontakty
www.rigips.cz
www.knauf.cz