Surovinou pro výrobu OSB desek jsou velkoplošné a dlouhé třísky ze smrku, případně z borovice, orientované souběžně s povrchem ve směru výroby. Technologie začíná promísením třísek s pryskyřičným lepidlem, po kterém následuje lisování za tepla. Výsledkem je deska s vlastnostmi dřeva, tzn. pevná, s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a příjemná na dotyk. Jenže na rozdíl od rostlého dřeva má OSB deska vysokou tvarovou stabilitu, nehrozí jí bobtnání, praskání či kroucení. Není postižena ani dalšími obvyklými nešvary dřeva, jako jsou suky, trhliny, zárosty apod.
Rozměry OSB desek
Popsaná technologie umožňuje rozměrovou variabilitu, která se projevuje především v tloušťkách. Plošné formáty už tak pestré nejsou, protože k vytvoření žádoucího rozměru následně postačí obyčejná pila. Základní prodávaná dimenze je 2 500 x 1 250 mm, případně 2 500 x 625/675 mm.
Tloušťka, která určuje vlastnosti OSB desky v konstrukci, má nabídku rozsáhlejší: 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm a 25 mm. Jak se zvyšováním tloušťky roste pevnost desky, dokazují měření. Maximální zatížení, které deska při běžné vzdálenosti podpor 500 mm snese, vycházejí:
- 12 mm – 3,37 KN/m2
- 15 mm – 6,58 KN/m2
- 18 mm – 9,67 KN/m2
- 22 mm – 16,26 KN/m2
- 25 mm – 21,01 KN/m2
Uvažováno je uložení desky přes dvě podpory (tzv. spojitý nosník).
Nelze tedy jednoznačně stanovit, která tloušťka je pro konkrétní aplikaci ta pravá. Vždy záleží na předpokládaném zatížení a vzdálenosti podpor. Zcela jistě však do fasád postačí menší tloušťky (např. 15 a 18 mm), než třeba do podlah.
S rostoucí tloušťkou roste nejen pevnost, ale také hmotnost desky. S tím je nutno počítat zejména při svépomocných pracích. Hustota OSB desky je asi 600 kg/m3, takže běžná tabule největší tloušťky 25 mm bude vážit téměř 50 kg.
Šipka ukazuje správný směr |
Při instalaci OSB desky je bezpodmínečně nutné její správné uložení na podporách. Ve směru hlavní osy (směr třísek na povrchu desky) je totiž její pevnost 3x vyšší než napříč! Aby nedošlo k pochybení, bývá nosný směr na povrchu vyznačen šipkou. |
Tloušťka OSB desky není jediný parametr
Dalším důležitým faktorem při výběru OSB desek je prostředí, ve kterém budou umístěny. Podle něj se OSB desky rozdělují na typy:
- OSB/2 určené pro suché prostředí. Jsou vhodné do interiéru, kdy jen několik týdnů v roce při teplotě 20 °C přesahuje relativní vlhkost vzduchu 65 %.
- OSB/3 určeny do mírně vlhkého prostředí. Myšleno je klima, kdy jen několik týdnů v roce při teplotě 20 °C překračuje relativní vlhkost vzduchu 85 %.
- OSB/4 zvládnou i vlhké prostředí se zvýšeným namáháním. Při teplotě 20 °C by ale neměla relativní vlhkost vzduchu výrazně převyšovat 85 %. Tento typ lze použít ve venkovním prostředí.
Desky OSB se navzájem liší také různými způsoby ukončení
Desky s kolmou rovnou hranou se nejčastěji používají na celoplošné bednění, opláštění příček, dočasné zacelení stavebních otvorů apod. Pro podlahy je vhodnější ukončení pero-drážka. Desky jím mohou být opatřeny jen na dvou protilehlých stranách (palubka/2PD) nebo po celém obvodu (parketa/4PD).
Pro pohledové aplikace OSB desek v interiéru se hodí broušené varianty. Mají hladký povrch připravený pro další povrchovou úpravu.
OSB desky lze použít kdekoliv
Upotřebeni desek v praxi je téměř neomezené. Aplikovat je můžete jako:
- konstrukční materiál dřevostaveb
- záklop stropních a střešních konstrukcí
- nosné a nášlapné vrstvy plovoucích podlah
- tesařské a bednící konstrukce
a v mnoha dalších případech, jako jsou sendvičové panely, nábytkářství, bilboardy apod.
OSB desky v podlahách
Pro podlahy se nejčastěji používají tenčí OSB desky (tl. 12, 15 nebo 18 mm), které se ve dvou a více vrstvách ukládají na izolaci. Vrstvy se navzájem slepují, aby se eliminovalo vrzání podlahy. Pokud u podlahy není kladen důraz na dokonalou tvarovou stálost a mírný průhyb nevadí (např. půda nebo část interiéru, kam se často nechodí), stačí jedna vrstva silnější OSB desky tl. 22 nebo 25 mm.
Konkrétní tloušťka desky vždy závisí – jak už bylo řečeno - na vzdálenosti podpor. Orientačně je OSB deska tl. 15 mm dostačující pro vzdálenost trámků 300 až 400 mm (10,5 KN/m2), 18 mm pro 400 až 600 mm (6,58 KN/m2)a 22 mm pro 600 až 800 mm (5,73 KN/m2).
Střecha zabedněná rychle
Pro rychlost pokládky jsou OSB desky často používány jako bednění střech. Také v tomto případě pro výběr tloušťky platí nutnost zohlednění osové vzdálenosti krokví (podpor), zatížení a sklonu střechy. Orientačně pro rozpon 600 mm postačí minimální tloušťka 12 mm, pro 800 mm tloušťka 15 mm a pro 1 000 mm tloušťka 18 mm.
V této aplikaci je také nutno počítat s přirozenou vlastností OSB desek, kterou je nízká průvzdušnost. Ta se navíc snižuje s rostoucí tloušťkou desky a s vylepšením jejích parametrů (OSB/4 má nižší průvzdušnost než OSB/3). Aby ve střeše kvůli tomu nevznikla vrstva, bránící odvětrání vlhkosti z vespod uložené tepelné izolace, je nutno používat desky s kolmou hranou a mezi nimi vynechávat spáru.
Pokud je tepelná izolace uložena až nad bedněním (tzv. nadkrokevní tepelná izolace), pak nízká průvzdušnost OSB desek není žádnou překážkou.
Při správně zvolené tloušťce OSB desky a bezchybném zabudování je možno si užívat všech jejich výhod:
- tvarové stálosti s minimálními objemovými změnami
- výborných hodnot pevnosti v tlaku a tahu
- dobrého tepelného odporu
- menších tepelných a akustických ztrát díky velkým formátům, které mají méně spojů
- dobré požární odolnosti
- zdravotní nezávadnosti
- a také možnosti upravit jejich povrch (mořením, lakováním, omítnutím) podle svých představ.