Vlastnosti obou vstupních materiálů – pálené cihly a minerální vaty – fungují v rámci jednoho komponentu samostatně a současně se vzájemně doplňují. Minerální vata vyrobená roztavením určitých hornin je strojově vkládána do dutin cihelných bloků. Uvnitř cihel je mírně stlačena, což ji fixuje v přesně určené poloze a brání jejímu sesedání. Funkcí vaty je tepelná izolace a podpora akustických i protipožárních vlastností keramického zdiva. Proti navlhnutí je navíc chráněna hydrofobizací. Cihelná tvarovka je pro minerální výplň zase dokonalou ochranou před vnějším prostředím a zajišťuje dlouhou životnost stavby. Plněné cihly jsou proto ideálním řešením pro výstavbu energeticky úsporných domů. Seznamte se s jejich přednostmi.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Tepelná ochrana
Tepelnou izolaci obvodových konstrukcí zajišťuje minerální vata. Koeficient prostupu tepla stěnou se pohybuje v hodnotách od 0,14 do 0,22 W/m2K podle tloušťky zdiva, což znamená, že při výstavbě pasivních domů není třeba zdi dodatečně zateplovat při tloušťce stěn, resp. šířce vyráběných cihel, 44 a 50 cm, u nízkoenergetických staveb při tloušťce zdí, resp. cihel, 30 a 38 cm.
Důležitou vlastností cihel s minerální výplní je také dobrá tepelná akumulace, která umožňuje „uložit“ přebytky tepla z vytápění v topném období, prodloužit topné přestávky a zachovat teplé povrchy stěn při větrání. Cihelné zdivo navíc stabilizuje vnitřní prostředí i během léta, kdy odebírá přebytečné teplo z interiéru.
Proti hluku a požáru
Každá masivní stěna z cihelného zdiva vytváří ochranu proti hluku, v případě plněných cihel ji ale ještě výrazně zesiluje vkládaná minerální izolace. K přednostem těchto cihel patří i vysoká požární odolnost. Cihelný střep i minerální vlna jsou totiž nehořlavé materiály zařazené v nejvyšší třídě reakce na oheň (A1).
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
||
Pevnost a únosnost
Statické vlastnosti zdiva ovlivňuje nejen jeho složení, ale i konstrukce cihlového bloku. Velká tloušťka obvodových i vnitřních žeber plněných cihel zaručuje bezpečné přenesení zatížení od vodorovných konstrukcí a příznivě ovlivňuje chování i při případném seizmickém zatížení.
Uspořádání žeber uvnitř cihel garantuje kontakt všech ploch keramiky mezi jednotlivými vrstvami zdiva a tím využití většiny povrchu cihelného střepu pro přenos svislé zátěže. Tím se tyto cihly liší od běžného zdiva a vykazují vyšší únosnost i při relativně menší uváděné pevnosti.
Milník českého cihlářství |
Cihly Porotherm T Profi plněné minerální vatou vyrábí společnost Wienerberger cihlářský průmysl od roku 2014 v cihelně Novosedly na jižní Moravě. Výrobní linka je první a jediná svého druhu a dodává cihly zejména na český trh. Cihly z novosedelské hlíny mají velice nízkou tepelnou vodivost keramického střepu, vysokou pevnost a únosnost a kvalita cihlářské hlíny tak patří mezi nejlepší v celé skupině Wienerberger AG. Sortiment keramických cihel Porotherm T Profi české produkce zahrnuje základní cihelné bloky a dvojbloky polovičních cihel ve formátech pro zdivo tloušťky 50, 44, 38 a 30 cm. |
Vlhkost a voda
Minerální vata v dutinách cihly ani v případě mokré cihelné tvarovky žádnou vlhkost z keramického střepu nenasákne. Zároveň nepohlcuje vzdušnou vlhkost ani vodní páry při jejich prostupu stěnou. Minerální výplň má totiž, stejně jako cihelný střep, nízký difuzní odpor a díky tomu může vodní pára procházet volně stěnou až na vnější líc stavební konstrukce. Plněné cihly jsou tak v celém svém objemu paropropustné a odvádějí vzdušnou vlhkost vznikající v průběhu výstavby i při užívání domu.
Technologie zdění
Ke zdění ze zateplených cihel se používá tenkovrstvá malta Porotherm Profi nebo lepidlo Porotherm Dryfix.extra. To se nanáší aplikační pistolí v pruzích na čtyři vnitřní keramická žebra a už po 20 minutách dosahuje vysoké pevnosti. Při práci není nutný přívod vody ani elektřiny, míchačka ani rozvaděč a lepidlo umožňuje zdění při teplotě až do –5 °C.