Čím může být statik pro klienta užitečný?
Jsem přesvědčen, že statik má při projektování i stavbě budov nezastupitelnou roli. Na jedné straně architekt vymyslí tvar a funkčnost objektu z hlediska jeho užívání, na straně druhé statik musí tvarový návrh architekta posoudit, zdali je vůbec možné takto stavbu provést, zejména z hlediska fyzikálních zákonů. Statik tedy musí vymyslet takové konstrukční řešení, aby klient i architekt byli spokojení.
Samozřejmě musí najít vhodné řešení nejen z konstrukčního hlediska, z hlediska bezpečnosti a dlouhé životnosti, ale také (což není vůbec zanedbatelné) z hlediska ekonomického. To znamená, že by měl zároveň šetřit investorovy peníze.
Vzpomenete si na příklad, kdy jste klientovi pomohl dobrou radou ušetřit nemalé finanční prostředky?
Toto se stává velmi často zejména u rekonstrukcí. Vzhledem k tomu, že před zahájením rekonstrukce není možné vidět do všech zakrytých konstrukcí, dělá se potom složitěji základní rozvaha jak ekonomická, tak i konstrukční.
V těchto případech se nejčastěji stává, že po zahájení rekonstrukce vyplynou na povrch některé neznámé skutečnosti. Pak je třeba operativně rozhodovat o konkrétním konstrukčním řešení a podle mých zkušeností zde může být statik klientovi hodně nápomocen ve věci finanční úspory.
I u novostaveb může statik klientovi ušetřit jisté finanční prostředky právě (jak jsem se zmínil výše) zvolením správného konstrukčního řešení.
Ing. Martin Urubek |
Vystudoval VUT Brno, fakultu stavební, obor pozemní stavby, později přestoupil na obor stavební konstrukce. Po studiích pracoval v různých konstrukčních kancelářích, nyní se s kolegou Ing. Gurkou věnuje statice pozemních staveb, kde kromě základových konstrukcí řeší i ocelové, dřevěné a betonové konstrukce. |
S jakým největším „zvěrstvem“ jste se coby statik setkal?
Někdy klienti hodně spěchají na zahájení stavebních prací, aniž by byla kvalitně dopracována projektová dokumentace. Potom vzniká na stavbě chaos, který samozřejmě ničemu neprospěje.
Někdy se na stavbách improvizuje tak, že se jde „hlavou“ proti původnímu navrženému stavebnímu i konstrukčnímu řešení, aniž by se domyslely následky, například konstrukční, ale i stavební návaznosti jednotlivých konstrukcí. Občas se stává, že statik je na stavbu přivolán až ve chvíli, kdy hrozí havárie některé z konstrukcí a už je velmi technicky obtížné tuto situaci (kterou si původně jistě nikdo nepřál) zvrátit. Samozřejmě záchrana jde ruku v ruce s ekonomickou nákladností.
Uplatnil jste někdy svou odbornost při navrhování vlastní nemovitosti nebo při práci na projektu pro někoho blízkého? Jakou zkušenost jste při tom získal?
Zatím jsem bohužel neměl příležitost zamýšlet se nad vlastním domem, snad až se bude rodina rozrůstat, budeme muset tuto situaci začít řešit.
Jinak jsem již pro spoustu přátel navrhoval především rekonstrukce stávajících rodinných domů. A jaké zkušenosti jsem z toho získal? Že nejlevnější řešení ještě nemusí být řešením nejlepším a že ve stavebnictví to platí dvojnásob.
Co je podle vás ve vašem oboru to nejdůležitější? Jak se pozná dobrý statik?
Dobrý statik musí být ve svém oboru především kvalitně vzdělán. Jen teorie ale nestačí, protože každá stavba, každá budova a každá situace je zcela individuální. Podle mého názoru musí mít statik také dobrý konstrukčně technický cit a (ale to je asi v každém oboru) určitý životní nadhled. Ale především si musí neustále uvědomovat, že žádný učený z nebe nepadá, a tak jedině tvrdá práce a praxe může statika posouvat stále výše v profesních kvalitách.