Investor pracuje pro architektonický ateliér INAR specializující se na vysokohorské objekty, restaurace a interiéry. S rozrůstající se rodinou se začali poohlížet po novém bydlení, až nakonec manželka při vycházce s kočárkem nedaleko jejich současného bydliště narazila na pozemek, který je okouzlil pokojnou atmosférou, která tam panuje. Vstup na pozemek vede přes betonový most a Skalnatý potok, který teče ze Skalnatého plesa. „Je to sice přímo uprostřed Velké Lomnice, ale je to velmi klidná oblast. Pocházím odtud, bydlíme poblíž, tak se nebudeme muset stěhovat daleko. Voda nám nehrozí, není to záplavová oblast. Objekt jsme ještě oproti původnímu plánu od potoka odsunuli, takže je teď od něj okraj domu vzdálený 22 metrů. Vstup se nacházíve výšce 4 metry nad hladinou potoka a 2 metry nad hladinou stoleté vody. Máme navrženou čističku odpadních vod, protože se kanalizacena pravém břehu potoka teprve chystá. Elektřina vede na pozemek po mostě a voda pod potokem,“ vysvětluje pán domu.
Dům podle vlastního návrhu
Pozemek je v mírném svahu. „Nechtěl jsem mít hluboké zakládání, takže dům je lehce uskočený, se dvěma výškovými úrovněmi. Na spodní se nachází noční část a na té vyšší denní. Výškový rozdíl dělá 95 cm, ve zlomu je vnitřní schodiště. Hlavní vstup do domu vede ze severovýchodu přes exteriérové schodiště. Následuje vstupní část, chodba a za ní technická místnost se spížkou. Sedlová střecha je v interiéru otevřená,takže tvoří galerii. Nad dětskými pokoji a ložnicí, v noční části, je navržena rovná zelená střechas terasou s krásnými výhledy, přístupnáz pracovny. V denní části jsme chtěli spojit obývací zónu s kuchyní. Manželka mi určila minimální prostorový požadavek, který se mi ale nedařilo splnit. Takže jsem zvětšoval a zvětšoval, až jsme se dostali na celkovou užitkovou plochu 124 metrů čtverečních (denní a noční část), kam už se nám vše vměstnat podařilo.“
Zvláštností projektu je zalomený půdorys. Obývák je orientován na jihozápad a ložnice na jihovýchod. „Pootočením jsme získali o 3,5 až 4 hodiny denně lepší prosvětlení v dětských pokojích. Nasimulovali jsme si to v Archicadu. Zároveň jsou pokoje víc odkloněné od cesty, takže máme díky tomu i větší ticho. Ze stejného důvodu máme ve zdech na severní straně minimum oken, jen si žena vyžádala, aby byl průhled z chodby na Lomnický štít.“
Stavba v nadmořské výšce 650 metrů
Lokalita není v horské oblasti, sněží tu ale dost, takže se vegetační střecha nezdála moc výhodná, investoři ji chtěli kvůli snížení teplotyv místnostech pod ní. Dům ještě není dokončený, ale už teď je to cítit.Vzhledem k místním klimatickým podmínkám projektant zvolil trvanlivé a odolné materiály. „Základová deska je beton, cihly jsme si vybrali HELUZ FAMILY 30 2in1 broušenéa máme od HELUZu ještě nadokenní překlady na venkovní žaluzie v krytých schránkách se zabudovanou tepelnou izolací. Okna jsou dřevohliníková, krov je ze smrkového dřeva. Ve finále by měl mít dům kamenný a dřevěný obklad bez omítky. S cihlami HELUZ se pracovalo perfektně, stavěli to živnostníci z vedlejší vesnice, byli jsme s nimi úplně spokojení, skvěle četli výkresy, zvládali detaily. Sice chtěli původně použít PUR pěnu, ale to jsem jim vymluvil, tak přešli na spárovací maltu. Severní stranu zateplíme polystyrenem, na něj pak přijde kamenný obklad. Jižní strana s provětrávanou fasádou bude bez polystyrenu kvůli lepšímu vnitřnímu mikroklimatu.“
Energetická nezávislost
Energetické hodnocení budovy v projektu pro stavební povolení stanovuje stupeň primárních energií A0. „Rozhodli jsme se s manželkoujít do elektrodomu. Budeme mít elektrokotel, výměníkový ohřívač a fotovoltaické panely na jižní straně. Zatím jich tam máme navržených 18, uvidíme podle potřeb rodiny, jestli to bude stačit, nebo několik ubereme. Nechtěl jsem být z principu závislý na plynu, vlastně za nás nakonec rozhodly komplikace s přípojkou, která by vedla pod potokem a vyšla by draho. Nemáme navržena tepelná čerpadla, z vlastní zkušenosti vím, že vstupní a provozní náklady bývají různé, a nechtěli jsme si to komplikovat. Vybrali jsme si elektrické podlahové topení systému heatflow. Černý komín je napojen na krb v rohu obýváku o výkonu 5–7 kW, který by měl tento prostor sám v pohodě vytopit.“
Nadějná perspektiva
Na počátku stavebníci narazili na problém, který realizaci zkomplikoval a zdržel: vzhledem k nedostatečné nosnosti mostu přes potok nemohla míchačka dojet až na staveniště a bylo nutné betonovat zpoza mostu dlouhým ramenem. Kam rameno nedosáhlo, dodával se beton speciální technologií pomocí malých čerpadel, proběhlo celkem 12 betonáží. Tento pracný a zdlouhavý proces mají však už stavebníci za sebou, hrubá stavba z cihel HELUZ postupovala rychle, takže nyní už je uzavřená, zastřešená a realizují se rozvody. Rodina věří, že se nastěhuje během příštího léta. Držíme jim palce a věříme, že nás pozvou na návštěvu.
Text: Jan Gerych