Existují dva typy stavebních firem: jedny, které nabízejí v podstatě „full servis“, snaží se na zakázce přímo podílet na maximum. Těch je však na trhu menšina. Máme za sebou období enormního ekonomického růstu, který dal vzniknout mnoha ekonomickým odchylkám. Pro období ekonomické prosperity je typické, že lidé mají peníze. Tyto peníze investují – a nejčastější investicí bývají ty do nemovitostí. Poptávka po nových bytech byla obrovská.
Zvýšená poptávka po nemovitostech způsobila i vysokou poptávku po stavebních firmách, která výrazně převyšovala nabídku. Stavební firmy byly v pozici, kdy mohly nasazovat vysoké ceny a zakázky realizovat se značným ziskem. Mnoho stavebních firem se v tomto zlatém věku zaměřilo na získání velkého objemu zakázek, které následně rozparcelovali a rozprodali subdodavatelům. Staly se z nich tak spíše obchodní než stavební společnosti.
V takovém režimu fungování šlo efektivita řízení i řízení cash flow stranou. A právě na to mnohé stavební firmy v současné době doplácejí.
Firmy, které se zaměřily na byznys model přeprodávání zakázek se soustředily na vidinu rychlého zisku. Nezdokonalovaly organizaci práce, efektivitu řízení nákladů ani firemní procesy. Nepotřebovaly to. Dnes je však situace jiná.
Situace ve stavebnictví se dramaticky změnila. Organizovanější přežije
Ač si stavebnictví v porovnání s jinými obory doposud nevede v období pandemie tak špatně, vyhlídka není zcela růžová. Firmy mají aktuálně práci, kterou však mnohdy nasmlouvaly ještě před nástupem krize způsobené v důsledku pandemie COVID – 19.
Stavební firmy se již teď musí zaměřit na akvizici, aby měly další zakázky ve chvíli kdy ty aktuálně realizované dokončí. Konkurenční boj o zakázky se již teď přiostřuje, investoři jsou opatrnější a vybíravější na obchodní partnery. Jak se tento boj projevuje? Klesají ceny – logicky. Pokud je nízká poptávka a vysoká nabídka, trh se přizpůsobí.
Jaké firmy uspějí? Ty, které budou schopny konkurovat cenou a zachovat vysokou úroveň kvality. Stejně jako investoři otáčejí každou korunu, tak i koncoví zákazníci, kteří danou nemovitost kupují chtějí za své peníze špičkovou kvalitu. Kde tedy ušetřit, když snížení nákladů na kvalitní zaměstnance a materiály nepřipadá v úvahu?
Základ úspěchu: optimalizace nákladů na výstavbu i provoz firmy
V nastalém konkurenčním boji nevyhrají ty firmy, které získají zakázku, ale firmy, které budou schopny optimalizovat náklady na výstavbu. To je úkol, který je pro mnoho stavebních firem zcela nový. Stavební práce byly předražené, realizovalo se mnoho projektů a poptávka po stavebních firmách a dělnících vysoko převyšovala nabídku. A pokud jste chtěli opravdovou kvalitu, museli jste si připlatit. A to hodně. A právě vysoko nastavené ceny způsobily, že stavební firmy nebyly nuceny zvyšovat efektivitu práce za účelem úspory na provozu a výrobě. Donedávna trvající situace na trhu má jeden, v dnešním kontextu velmi vážný, důsledek: mnoho stavebních firem nemá stanovené procesy pro pracovní postupy, hlídání rozpočtu, dodržování hodinových sazeb a monitoring dalších údajů, které jsou pro řízení firmy klíčové.
Jen skvěle zorganizovaná a efektivně řízená firma je odolná vůči změnám a schopna na ně pružně reagovat. Nastal čas, kdy trh nutí stavební firmy změnit stávající způsob řízení. Obecně nižší cenová politika nutí stavební firmy počítat. V nových podmínkách se stavební firma nedostane k zisku a do černých čísel navýšením cen u investora. Musí se soustředit na svou stranu barikády a snížit náklady na realizaci stavby. Jak?
Vědět na čem jste je nutnost pro efektivní řízení zakázek a cash flow
Jak již bylo řečeno, v aktuální situaci vede cesta k přežití jedině cestou snížení nákladů na výstavbu. Bylo také řečeno, že šetřit na kvalifikovaných pracovnících, na kterých přímo závisí kvalita výsledné práce a na materiálech není ten nejlepší nápad.
Kde tedy ušetřit? Aby bylo možné zjistit, kde přesně může firma na nákladech ušetřit, musí vést kontinuální a stále aktualizovaný přehled o uskutečněných i plánovaných nákladech v čase. V této oblasti mají malé i velké stavební firmy mezery. Efektivitu právě negativně ovlivňují například ruční záznamy informací a neautomatizovaná práce s daty. Tento postup nejenže zbytečně časově vytěžuje administrativní pracovníky, ale výsledkem jsou navíc zkreslené a nepřesné údaje o procesním i finančním řízení a tím pádem i o celkovém stavu firmy a jejím cash flow. V této době je důležitější než kdy předtím s naprostou přesností vědět jaký je stav nákladů, časová náročnost a marže na každé odpracované hodině. Stavební firmy mají obecně rezervy v integrovaném projekt managementu. Úloha obchodního oddělení nekončí naceněním a získáním zakázky – mělo by mít přehled i o jejím průběhu, plnění a o tom, zda běží v souladu se stanoveným rozpočtem. Jak tento problém vyřešit?
Na efektivní řízení firmy nemusíte být sami. Pomocníkem jsou IT programy pro procesní nákladové řízení i nástroje pro hlídání a řízení splatnosti faktur
Procesní nákladové řízení propojuje uvnitř firmy veškeré technické i ekonomické informace v průběhu výstavby. Od zpracování nabídky, kalkulace nákladů, harmonogramů výstavby, dodavatelského systému, zpracování výrobní i odbytové fakturace přes zpracování veškeré ekonomické agendy s vyhodnocováním těchto informací průběžně v čase. Právě provázání a synchronizace veškerých procesů souvisejících s realizací stavby zavádí do stavební firmy velmi jasná a pevná pravidla, minimalizuje rizika a odhaluje a eliminuje nadbytečné režijní náklady.
Jasný přehled o nákladech a výdajích, stavu pasiv a aktiv, který integrované IT systémy zprostředkovávají, je základním předpokladem pro efektivní řízení cash flow. Mimo nástroje pro procesní řízení můžete například využít také nástroje pro hlídání a řízení splatností faktur.
Současná krize bude mít dopad na ty stavební firmy, které nejsou organizované a nedrží pevně pod kontrolou své náklady. Pro ty firmy, které budou umět šetřit na správných místech, může být nastalá situace naopak konkurenční výhodou – budou schopny konkurovat cenou a současně zachovat kvalitu odvedené práce i vysoký standard materiálů. Konkurenční boj o přežití vyhrají ty firmy, které zavčasu provedou nutné změny nejen ve způsobu řízení, ale i ve způsobu myšlení.