“Vnější omítka by měla mít vlastnosti přizpůsobené podkladu, na který se nanáší,” říká Ing. Martin Mihál, vedoucí oddělení technické podpory společnosti Xella CZ/SK a dodává: “Není jedno jestli omítáme betonovou stěnu nebo vysokoizolační lehčené zdivo. Na takovém zdivu musí být vnější omítka pružnější (menší modul pružnosti) a nesmí při zrání vnášet velké síly do podkladu, aby nepopraskala a neporušila i podklad. Výrobci omítek přímo předepisují na jaké podklady omítka vhodná je a na jaké ne. Pro vnější omítku je vhodné, aby měla vysokou paropropustnost, to znamená, že by měla pomáhat odstraňovat vlhkost ze stavby, snižovat riziko vzniku plísní na povrchu stěn i uvnitř konstrukce. Stavebníci ocení také dobrou zpracovatelnost a možnost nanášet ji ručně nebo strojově.”
Základem pro kvalitní fasádu je vhodný podklad. Na jaké parametry se při jeho výběru zaměřit?
U fasády bez zateplení má stavebník díky samotnému zdivu Ytong vhodný podklad hotový. Obecně však platí, že podklad musí vyhovovat platným normám, musí být pevný, čistý, suchý, nezmrzlý, bez prachu, oleje a pod. Když stavebník uvažuje o zateplení fasády, měl by vědět, že i podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Doporučuje se například omytí tlakovou vodou. Při použití zateplení deskami Multipor lepenými na maltu Multipor není nutno povrchy Ytong nebo Silka nijak upravovat. Při lepení zateplovacích desek z jiných materiálů používáme lepící malty předepsané v ETICS a řídíme se pokyny o použití penetrace pro konkrétní maltu. Rovinnost podkladu by neměla být horší než 20 mm/m při částečném lepení, nebo 10 mm/m při celoplošném lepení.
Pokud investor chce na vnější fasádu aplikovat další prvky, jako například kamenný nebo dřevěný obklad, je nutno na to myslet už při výběru vnější omítky?
Přímo na venkovní omítku se dnes již kamenný nebo dřevěný obklad nemontuje a nanášet na fasádu omítku a poté ji obkládat by nedávalo smysl, takže zde není žádné omezení. Architekti a projektanti dnes u dřevěných a kamenných obkladů často řeší fasádu jako odvětrávanou s předsazenou konstrukcí, toto řešení má výborné tepelně izolační parametry a dokonale chrání konstrukční materiál stavby. Kombinace vnější omítky a kamene nebo dřeva je tak dnes již záležitostí hlavně pro architekty, kteří řeší design a vzhled objektu.
S jakými požadavky se v této souvislosti nejčastěji setkáváme ze strany klientů a na co naopak zvyknou zapomínat?
Vnější omítky Ytong jsou jednoduché na aplikaci a když stavebník dodrží předepsaný pracovní postup, nečeká jej nic komplikovaného. Otázky jsou často na penetrování podkladu a na materiály, na které se vnější omítka Ytong dá nebo nedá nanášet. Tady je jediný nevhodný materiál a to je dřevo, na to se naše omítka opravdu nepoužívá. A když se bavíme o penetraci podkladu, tak platí, že tvárnice Ytong/Silka, beton, nebo keramické materiály se nemusí penetrovat. Při aplikaci vnější omítky na tepelněizolační materiály (EPS, XPS, MW, PIR desky,...) musí být pod omítku vytvořen podklad na cementové nebo vápeno-cementové bázi. Na podklad je třeba nanést maltu určenou k lepení a stěrkování příslušného typu izolačních desek a vyztuženou výztužnou tkaninou podle pokynu výrobce. Aplikace omítky Ytong na cementotřískové desky je možná přímo bez penetrace s dodržením zásad a pokynů výrobce desek a zohledněním objemových změn podkladního materiálu.
Video návod: