Z čeho postavit příčku nebo podhled ve vlhkém prostředí?
Vlhkost je tradičním nešvarem starých objektů, ale někde se bez ní přesto neobejdeme. A to nejen v interiéru, ale i exteriéru, kde je přítomnost vlhkosti zcela normálním jevem. Aniž bychom narušili historickou kontinuitu, jsou situace, kdy některé zdivo nahradíme, nebo nové příčky postavíme s pomocí moderních materiálů. Třeba měníme-li uspořádání a místo suchého WC vybudujeme komfortní koupelnu. Sádrokartonová deska není v tomto případě vhodnou volbou. Potřebujeme-li mít jistotu, že vlhkost v budoucnu nenaruší novou konstrukci, je tu k dispozici ideální partner v podobě desky AQUAPANEL Cement Board Indoor (myšleno do interiéru).
Deska je vyrobena z portlandského cementu doplněného speciálními přísadami. Potažená je na obou stranách tkaninou ze skelných vláken. K tomu má deska zpevněnou podélnou hranu. Díky této speciální konstrukci získala deska zcela jedinečné vlastnosti, ke kterým se řadí hlavně 100% odolnost proti vodě a plísním, zároveň nehořlavost a tvarová stabilita (nemá v sobě žádnou příměs dřeva). Taková deska umí vyřešit mnoho situací s nadstandardní spolehlivostí.
Je vhodná pro klasické příčky, stěny, předstěny ale i podhledy s jedním nebo dvojitým opláštěním (záleží na konkrétní situaci a požadavcích na požární odolnost či akustiku). Desku lze velmi dobře ohýbat, takže je z ní možné vytvarovat i obloukové tvary. Může být opatřena keramickým obkladem, případně celoplošnou povrchovou úpravou vodoodpudivým tmelem AQUAPANEL Q4 Finish s perfektně hladkým povrchem. K desce patří další příslušenství jako je výztužná tkanina k vyztužení spár nebo celoplošné stěrky, penetrace AQUAPANEL Grundierung použitelnou pod obklad apod.
Na co by se nemělo zapomenout? Když stavíme například koupelnu nebo domácí saunu, musíme použít profily opatřené antikorozním nátěrem a současně desky šroubovat speciálními šrouby s antikorozní úpravou. Pak máme jistou, že cokoliv z AQUAPANELU postavíme, vydrží roky.
Jakou nejvhodnější podlahu zvolit do vlhkých a mokrých prostor?
Místo litých a mokrých potěrů můžeme s úspěchem opět použít cementovou desku, tentokráte s označením AQUAPANEL Floor. Deska bez organických složek a dřevních hmot má perfektní odolnost a stabilitu, a je primárně vhodná pro následné lepení dlažby případně i jiných podlahových krytin. Nejenže odolá vlhkostní zátěži, ale ušetří spoustu času ve srovnání s jinými „mokrými“ technologiemi. V principu je to těžká plovoucí podlaha s deskou silnou 22 respektive 33 mm (ta je opatřena minerální vatou). Podlahové vytápění je u této desky samozřejmostí.
Potřebujete esteticky upravit vzhled soklu domu a nebát se vlhkosti?
Řešení je zase poměrně jednoduché: použijeme cementovou desku AQUAPANEL Outdoor s jejíž pomocí vytvoříme konstrukci provětrávaného soklu. Deska nemá prakticky žádnou objemovou roztažnost, nepodléhá bobtnání ani degradaci, a proto bude i zde dokonale a dlouhodobě stabilní. V konstrukci použijeme desku 12,5 mm silnou a samozřejmě šrouby a profily s antikorozní úpravou. Deska se celoplošně tmelí cementovým tmelem, musí být opatřena perlinkou, na kterou se aplikuje soklová či šlechtěná omítka, nebo obklad keramickým páskem.
Z čeho udělat estetický podhled v exteriéru?
Exteriérové podhledy slouží hlavně k zakrytí nějaké konstrukce, přičemž se chceme vyhnout dřeva, které bychom museli pracně a pravidelně ošetřovat. Příkladem je podbití střechy nebo římsy apod. Jiným případem je stavba venkovního garážového stání, případně krytého bazénu, kde potřebujeme vytvořit podhled, který zakryje konstrukci nebo elektroinstalace. Proto hledáme materiál, který by odolal všem povětrnostním vlivům, plísním a byl dlouhodobě stabilní. K tomuto účelu vyvinul Knauf alternativní desku AQUAPANEL Cement Board Skylite.
Složení desky je identické jako u předchozích případů, jen její tloušťka je pouhých 8 mm, což znamená, že je extrémně lehká a snadno se s ní bude pracovat. Díky své malé tloušťce ji lze bez problémů ohnout až do poloměru 1 metru. Můžeme tak vytvářet kreativní tvary a oblouky, které by se realizovaly z jiných materiálů velmi obtížně.
Jak se zbavit vlhkosti ve zdivu
U starého objektu se nabízejí dvě alternativy. Tam, kde to prostor dovolí, můžeme postavit předstěnu z desky Knauf AQUAPANEL, která vytvoří v podstatě provětrávanou příčku, a dál již nic nemusíte řešit. Tento způsob je samozřejmě pracnější a trochu složitější a je žádoucí použít takové desky, které jsou rezistentní vůči vlhkosti, včetně antikorozní úpravy profilů respektive šroubů. Jestliže ale chceme zachovat původní zdivo, z části např. dekorativně obnažené, tak máme druhou možnost – použít sanační omítku Knauf.
Před její aplikací je každopádně zapotřebí zbavit zdivo staré vlhké omítky a případně ošetřit povrch zdiva protiplísňovým antibakteriálním přípravkem. Následně můžete aplikovat sanační systém (omítku) Knauf, ovšem bez penetrace, protože by zdivo „uzavřela“. Sanační omítka je vápenocementový materiál s chemickými aditivy, který je určen výhradně pro ruční nanášení.
Důvodem je správná funkce omítky, která se musí doslova „našlehat“, čímž se vytvoří v omítce vzduchové póry, které jsou vzájemně propojené. Vzlínající vlhkost ze starého zdiva se v mikropórech potkává se vzduchem, přemění se ve vodní páru, která se snadno dostane z omítky a její povrch tak zůstane na pohled suchý. Problém nastává v případech, kdy je ve zdivu značný obsah dusičnanů nebo oxidu siřičitého, který postupem času zanáší vytvořené póry. Důsledkem je, že funkce omítky se snižuje například z 15 na dobu 5 let. Vždy je ale nutné dodržet správný poměr záměsové vody a dobu míchání v míchačce, tj. 10-12 minut.
Sanační omítka Knauf je vhodná na všechny možné podklady vyskytujících se u starých objektů – kámen, vlhká cihla, směs kamene s cihlou atp. Optimální složení sanačního omítkového systému Knauf u objektů bez vodorovné hydroizolace je: aplikace sanačního postřiku MCO 2 (tl. cca 5 mm), armovací tkanina a sanační jádrová omítka MCO 1 (min. vrstva 20 mm) a posléze sanační štuk MCO J (tl. 2 mm). Nezapomenout na závěr, že povrchová finální úprava musí být provedena paropropustnou barvou.