Domy se od pradávna stavěly z materiálů, které byly nejdostupnější, lehce se opracovávaly a měly dlouhou trvanlivost. Dřevo mezi ně samozřejmě patřilo. Patrné je to na stavbách, které můžeme dnes vidět všude po České republice.
radí: Ing. Jitka Beránková, PhD. ředitelka Dřevařského ústavu (VVÚD) |
V každé vesnici, obci, městečku i velkoměstě najdete stavby ze dřeva. V dnešní době už je někdy ale na první pohled ani nerozeznáte. Zkuste se projít kolem vašeho obydlí a odhadnout, jakou stavební technologií byly domy kolem vás postaveny?
Volba technologie
Moderní stavební technologie přetvořily klasické domy z české krajiny, roubenky, do moderních nízkoenergetických nebo pasivních domů. Většinou jsou postaveny v moderním designu s fasádou se štukovou omítkou, dřevěným nebo kamenným obkladem.
Dřevostavba není jen dům, je to vlastně i způsob výstavby. Postavit novostavbu nebo rekonstruovat dům je možné různými technologiemi od zmiňovaných klasických roubených chalup přes skeletové, sendvičové či panelové dřevostavby až po konstrukce domů z vrstveného lepeného dřeva.
Možná ode mě, zástupkyně nezávislé certifikační instituce, očekáváte, že vám poradím, jaká technologie pro výstavbu domů je nejlepší. Bohužel, v tomto směru ode mě žádnou konkrétní radu nemůžete dostat. Každá technologie má totiž své kladné i méně výhodné stránky. Při její volbě je třeba zohlednit místo výstavby, druh okolní zástavby, velikost pozemku a hlavně vaši představu o tom, jaký celkový dojem ze svého domu chcete mít a jak se v něm chcete cítit. Výhodou dřevostaveb totiž je, že mohou splnit jakoukoliv vaši představu o novém domově. Průměrná doba výstavby dřevěného domu u nás jsou tři měsíce. Bydlet v něm tedy budete rychle.
Kontrola kvality materiálů a stavby
Co ode mě můžete očekávat, je dohled nad kvalitou výstavby dřevostaveb a používaných materiálů při stavbě. Dnešní materiály jsou pravidelně kontrolovány jak ve výrobním závodě, tak i pravidelným dohledem Dřevařského ústavu. Materiály jsou pravidelně zkoušeny z hlediska mechanicko-fyzikálních vlastností, můžete si být tudíž jisti, že stavební materiály mají potřebnou pevnost a odolnost proti vlhkosti. Co se týká požární odolnosti, jsou v naší zemi jedny z nejpřísnějších norem v Evropě. O tepelnětechnických požadavcích ani nemluvě. Tepelný odpor konstrukce neboli koeficient prostupu tepla je dnes hodně diskutované téma. Jednoduše řečeno, izolace v dřevostavbě je součástí skladby stěny, to znamená, že nemusíte nejdříve postavit nosné zdi a k nim pak lepit izolaci. Získáte tím víc obytného prostoru. Je to ideální řešení pro výstavbu kvalitních nízkoenergetických a pasivních domů.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Certifikát „Kvalitní stavba“ – ověření kvality stavby domu pro majitele
V průběhu výstavby domu je důležité dbát na správné stavební procesy a kontrolovat kvalitu stavby.
Pokud sami nejste odborníci na montáž dřevostaveb, je možné si najmout průběžný stavební dohled od nezávislé instituce nebo požádat vašeho stavitele o ověření kvality stavby. Proces ověření kvality stavby je kontrola kvality domu z pohledu výstavby, dokumentace, vzduchotěsnosti a termografie. Zjednodušeně řečeno, Dřevařský ústav zkontroluje kvalitu domu a vystaví protokol s certifikátem pro majitele.