Původní funkce mikro-úvěrů
Těmto produktům dala vzniknout skandinávská země Finsko, kde ovšem sloužili speciálním případům, lidem, kteří své výdělky získávají nárazově a nepravidelně z provizí a podobným způsobem. Tato původní, pouze překlenovací funkce, se však u nás a v dalších evropských státech rozšířila dále na čistě spotřební. O tyto rychlé, online půjčky projevují zájem již mnoho let domácnosti a jedinci různého typu, v různých situacích, například se takto získanými penězi financují dovolené, dárky (zejména o Vánocích), bytová vybavení apod. O cílových skupinách se zmíním ještě později, teď si vysvětleme, čím se mikro-úvěry vyznačují.
Lákadla nebankovních společností
Aby tyto nové půjčky, poskytované veskrze nebankovními společnostmi, získaly pozornost a přízeň, musely samozřejmě nabídnout inovace a nějak se odlišit od produktů bankovních. Nejdůležitějšími lákadly jsou:
-
Rychlost
-
Jednoduchost
-
Dostupnost
-
Transparentnost
Rychlé, online půjčky stavějí svůj úspěch na možnosti klientů celý proces, od zjišťování informací, přes podání a zhodnocení žádosti až po její schválení a vyplacení peněz, absolvovat zcela a pouze online, bez nutnosti fyzické přítomnosti a aktu podepisování v instituci. Z tohoto důvodu samostatnosti je celé provedení vytvořeno velmi jednoduše, aby jej zvládl snad i člověk „internetově negramotný“.
Produkt pro každého
Důvodem, proč si tyto půjčky může dovolit téměř každý, i studenti a jiné rizikové skupiny, je okrajová nebo chybějící kontrola bonity klienta, jeho výše příjmu a také zápisy v dlužních registrech. Společnost Kredito24 například finanční stav žadatele zkoumá automatizovaným systémem, který je ovšem tak rychlý, že se schválení i odeslání peněz na váš účet odehraje ani ne do hodiny, často máte částku k dispozici během 20 minut. Kromě toho společnosti dbají na transparentnost všech nákladů. V tomto ohledu by Vás tedy nemuselo potkat nepříjemné překvapení.
Půjčovat si s rozumem
Těchto příjemností pak rádi využívají všemožné skupiny občanů, které nespojuje žádné kritérium, na rozdíl od Finska, kde se odběratelé těchto půjček rekrutují z finančně dobře založených, ale nárazově vyplácených obyvatel. V Česku si půjčují třeba studenti, rodiny průměrných, stálých výdělků, rozličných zaměstnání, ale často i ti, kteří neoplývají moc velkým talentem hospodaření. Není tajemstvím, že právě tito si půjčují nejčastěji a padají pak do dluhových krizí. Je tedy třeba zvážit skutečnou potřebu půjčky, případně se pak držet bezpečnostních zásad: čtení smluvních podmínek, neopomíjení RPSN, důraz na solidnost firmy a možnost bezproblémové komunikace s ní.